Nyt kun on paljastunut kaikenlaista vilppiä Volkkarilla ynnä muualla, en ole välttynyt ajatukselta, että voisiko olla niin, että esim Audeihin laitetaan osia, jotka eivät kestä kovin kauan. Tällaiset osathan eivät näy missään katsastus ym tilastoissa ja sopivasti säätämällä eivät juuri muuallakaan paitsi konsernin tulopuolessa. Tulin tähän päätelmään kun ei nyt niin hirveän vanhan Audini tekniikkaan tuli vika, johon en ole muissa merkeissä ja malleissa aiemmin törmännyt. Netistä löytyy kyllä kovasti tällaista vainoharhaista ajatustani tukevaa kokemusta muiltakin.
Heikoikkoja osia
nimimerkkiiiiiiii
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Huohhista taas -kertoisit nyt edes mikä tämä mystinen vika on.
Vaikka ei sinun rutinohvisi viat tälle palstalle kuulukkaan.
Ihan oikeassa olet. Audi A6 on kyllä rutinohvi. Paskan möivät.
Ehkä voin tässä hieman avautua aloittamastasi aiheesta. (Olen trolli, eli sellainen henkilö joka ei enää omista VAG-konsernin tuotetta, ei mitään niistä 23 eri automerkistä. Eli tämä asia on nyt käsitelty.)
Kun minulla oli volksvagen, niin siinä lähes joka osa oli merkitty tällaisella "neljä ympyrää" logotunnuksella. Ilmeisesti volsun omistaja saa siitä ylimääräisiä kiksejä, kun alustan osissa on "premium"-merkin logo? No, näissä volsuissa oli huolestuttavan paljon vikoja, "joihin en ole muissa merkeissä ja malleissa törmännyt". Näihin hajonneisiin osiin lukeutuu mm. Oven kahvat ja mekanismit, sekä lämmityslaitejärjestelmä. Ei halvimmassakaan riisipussissa ole ikinä em. toiminnot sanoneet sopimustaan irti. Päin vastoin. Halvinkin -70 luvun Nipponi tuuppasi kuumaa ilmaa kuin kiuas. Passat sen sijaan ei pystynyt heinäkuisena yönä lämmittämään kabiinia yli 15 asteen, edes vielä 100 km maantieajon jälkeen.
Saadaanko ohjausvaihde rikki ohjelmoinnilla?
Hyvä bisnes kun asennuksineen maksaa merkkiliikkeessä 2500e
Olen aikalailla vakuuttunut siitä, että volkkari laittaa kaikkiin autoihinsa mukaan osia, jotka näennäisen satunnaisesti ja harvoin menevät rikki. Luulen, että otetaan jokin tietty sarja samaa osaa, joka sitten hajoaa. Esimerkiksi tuo ohjausvaihde. Autot ovat hyviä ajaa, tyylikkään näköisiä jne, mutta konsernin tapa systemaattiseen huijaukseen saattaa lopulta koitua koko firman kohtaloksi.
Laadusta viis kunhan muistetaan mainostaa autoja premijumina ja saada yksinkertaisimmat jopa uskomaan siihen tunnetuista laatuun kohdistuvista ikävistä faktoista välittämättä. Ahneus on ikävä tauti ja päästöhuijauksen tapaiseen röyhkeyteen yhdistettynä tappaa koko konsernin.