Jäälissä on kyllä epäsiistejä koiranomistajia yököttävän paljon. Saa varoa koko ajan ettei astu koiranpaskaan pyöräteillä ja jopa omalla pihatiellä, vaikkei meillä edes ole koiraa!
Oulun keskustassa meno oli toista. Paljon siistimpää porukkaa Oulun keskustassa. Ei tarvi varoa paskakasoja käydessä.
Jäälissä epäsiistejä koiranomistajia
4
191
Vastaukset
- stressaavaaon
Niin on muuallakin Kiimingissä, varsinkin Ylikylässä. Ei riitä edes tienreunat, vaan koirat ohjataan toisten tontille tarpeilleen jopa monta kertaa päivässä.
Jos koiran hankkii, sen ulkoiluttamiseen pitäisi olla enemmän aikaa ja energiaa. Kyllä täällä asumattomia reittejä ja alueita riittää, ettei tarvitse heti 100 metriä käveltyään antaa koirien tehdä tarpeensa naapurien pihatien reunoille.
Varsinkin pimeällä liikkuessa täytyy koko ajan varoa astumasta läjiin, ja joka kerta ennen sisälle tuloa on tarkistettava, mitä löytyy kengänpohjista. Autotalliin ulosteita on jo tullut!
Koirien omistajien velvollisuus on kerätä ulosteet pois!- hyikamalaa
Kyllä on Ylikylässäkin niin paljon koirien läjiä, että joka askeleella täytyy katsoa, mihin astuu. Erityisen suosittu koirien ulkoilutusreitti näyttää olevan Korkeaojantien alue. Nyt kun lumet alkavat sulaa, huomaa, että läjien määrä on järkyttävän suuri. Samoin on tilanne pyörätien varrella.
Jos hankitte koiran, huolehtikaa myös läjien keräämisestä! Kyllä nyt olisi koiravero paikallaan! Näin lama-ainahan se tuottaisi tulojakin.
En usko, että kukaan koiranomistaja antaa lemmikkinsä tehdä läjiä oman talonsa kohdalle ja liittymään, mutta muiden ihmisten talojen kohdalle ja tonteille koirien annetaan jatkuvasti tehdä tarpeensa. Tästä on sivistys kaukana.
- valittajasakkia
Muuttakaa takaisin keskustaan valittamaan. Ei tuollaisia kukaan jaksa. Enkä paskota koiria toisten pihojen kohdalla..
- vikakoiranomistajissa
Koiranhankkijoille pitäisi olla kelpoisuuskoulutus sisältäen persoonallisuustestin. Kaikista vaan ei ole kantamaan vastuuta koirasta. Täällä Jäälissä vastuuttomia koiranomistajia on paljon.
Edellä useita esimerkkejä, koirien paskattaminen toisten tonttien kulmalle ja nykyään moni antaa myös koiransa kulkea irti ilman minkäänlaista valvontaa. Siitä aiheutunut Jäälissä jo useita vaaratilanteita kun irtokoira on hyökännyt ulkoilijan /lapsen kimppuun. Eikä koiranomistaja ole hallinnut tilannetta mitenkään, saatikka kantanut mitään vastuuta eläimensä tekosista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263118
- 681497
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa761083Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1411010- 45921
- 61882
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45858Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171842- 42836
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis136757