Nyt alkaa olemaan jo niin äärirajoilla toi leikkaaminen.
Kokoomuksella jatkuvasti selitykset samat. SUOMEN TALOUS PITÄÄ SAADA KUNTOON? Ai sillä, että leikataan kaikista köyhimmiltä? Hei nyt herätys oikeesti. Ja rikkaat ei taaskaan tule osallistumaan näihinkään talkoisiin eikä seuraaviin? Nää loiset vaan rosvoavat kaiken minkä saa.
Kuinka kauan kansa kestää leikkaamista?
16
<50
Vastaukset
- Hjjjklkk
Leikkaillaahan vaan lisää.
Katotaan sitten lisää?- huh-huh
Eihän se ole vielä alkanutkaan kunnolla :O ja nyt jo narisijat ovat äärirajoilla.
- RINOE
ROSVOT LINNAAN
- Hjkgff
huh-huh kirjoitti:
Eihän se ole vielä alkanutkaan kunnolla :O ja nyt jo narisijat ovat äärirajoilla.
Ei!
Haluan sitten vasta mielenkiinnosta nähä?
Mitä kansa sanoo.
- ei.leikata
Eihän köyhimmiltä leikata yhtään mitään. Annetaan vaan hieman vähemmän muiden rahoja kuin aikaisemmin.
- jokupöljätaas
Mites ansioeläkkeet? Muille verohelpotukset ja tuet?
- ei.leikata
jokupöljätaas kirjoitti:
Mites ansioeläkkeet? Muille verohelpotukset ja tuet?
Ei teillä ole niitä. Teiltä ei oteta mitään mitä teillä on. Annetaan vaan hieman vähemmän muiden rahoja kuin aikaisemmin.
- Sikamaista
ei.leikata kirjoitti:
Ei teillä ole niitä. Teiltä ei oteta mitään mitä teillä on. Annetaan vaan hieman vähemmän muiden rahoja kuin aikaisemmin.
Kestä hörisee paskahousu!
- Karstila
Ahneet paskiasiet hallituksessa!!!
- Intti_Ranne_1000
Itse asiassa paljon lisää kannattaisi leikata ja onkin leikattava, jos talouden jotenkin haluaa kuntoon.
Onneksi myös hyviä kohteita on olemassa. Eri asia löytääkö Stubelo niitä edes kissojen ja koirien kanssa hakemalla. Muutamia esimerkkejä: Yritystuet, yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto, tasa-arvovaltuutelun toimisto. Nämä kokonaan lakkautettavaksi. Ai niin ja naistutkimus yliopistoista, millä nimellä se nyt menikään.- äässienhankkima
Mihin unohdit mamutusmiljardin?
- Hjklöä
Onhan meillä sosiaalitoimiston elätit.
Niiltähän ei olla vielä leikattu. - Intti_Ranne_1000
äässienhankkima kirjoitti:
Mihin unohdit mamutusmiljardin?
Itse asiassa jo kävin käsiksi mamutuskuluihin ehdottamalla ns "Yhdenvertaisuusvaltuutetun" toimistoon kohdistuvia leikkauksia. Mutta joo hyvä pointti, mamutukseen käytetyt rahat olisi käytettävissä paremmin kotimaan asioiden parantamiseen.
Ilmeisesti tuo tyhjänpäiväisvaltuutettu nyt juuri itkeskelee sitä, että jotain ryhmää ihmisiä ei taas voida palauttaa koska ne "syyt". Vaikka Migri myöntääkin valtaosalle turvapaikan kun vaan keksivät tulla pyytämään. - Intti_Ranne_1000
Hjklöä kirjoitti:
Onhan meillä sosiaalitoimiston elätit.
Niiltähän ei olla vielä leikattu.Sosiaalitoimistojen elätit, kuten heitä kutsut, eivät oikeastaan mitä rahavirtoihin tulee paljoa eroa esimerkiksi demarien kyhäämien pakastevirkojen täyttäjistä. Esimerkiksi viime hallituskaudella Krista Kiuru junaili ylimääräisen pakasteviran jollekin porilaiskamulleen opetusministeriöön.
Leikattavaa siis piisaa "sossupuolella".
- tuntemattomatsotilaat
Veronkiertoon ja aggressiiviseen verosuunnitteluun valuu vuosittain suurempi summa kuin Leikkaushallituksen leikkaustavoite 4 miljardia. Samalla suurimmat veronkierron vastustajat istuvat korruptoituneissa hallituspuolueissa.
- Intti_Ranne_1000
Mutta demari ei ota huomioon, että mitä tiukempi verotus on, sen kiivaampaa on myös verosuunnittelu ja suoranainen veronkierto.
Itse asiassa pitkällä aikavälillä veroprosentin nosto onkin paras tapa tyrehdyttää verotulot valtiolle. Kun verotus kiristyy, markkinoilla olevat toimijat (ihmiset ja yritykset) vetävät pääomiaan pois tuottavasta toiminnasta. Tämä saa aikaan verotulojen hiipumisen.
Andrew Mellon ollessaan 1920-luvulla USA:n valtionvarainministerinä, alensi verotusta reilusti. Valtion verotulot lähtivät kasvamaan ja 1920-luku oli (Suuren Valtion presidentin Herbert Hooverin käsiksipääsyyn saakka mitä talouteen tuli) menestyksen aikaa amerikkalaisille. Roosevelt tultuaan presidentiksi triplasi verotuksen ja teki Suuresta Lamasta todella suuren. USA kärsi siitä toisen maailmansodan lopulle, kunnes Rooseveltin kuoltua tilanne alkoi vihdoin palautua normaaliksi.
1920-luku USA:ssa oli muuten Hooveriin saakka "laihan valtion" aikaa. Sopisi kokeiltavaksi täälläkin, vaikka sosialisti-Stube tuskin älyää tuollaisesta periaatteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418