Sain viimeinkin ostettua 2.5 turbo foresterin. Kyllä on mukava auto ajella kaikinpuolin. Voimaakin on tuplasti enemmän kuin edellisessä autossa. Saa onnitella!
Unelma toteutui.
16
196
Vastaukset
- Forsester
Se on hyvä auto, mulla oli tuollainen.
- tiiselibokseli
Onneksi olkoon hyvästä bensankulutuksesta:) Minun subbe ei vie yhtään bensaa kun on tiiseli:)
- MittaristaTulee
Minä ainakin saan bensaa huoltoasemilta, joten ei ole ongelma.....
- OBsevarmatampooni
Hienoa että tässä tilanteessa kun isänmaa rämpii pohjamudissa on vielä hyviä polttoaineveron maksajia! Nostan subarun hattua sinulle.
- MittaristaTulee
En tiedä mistä, ja millä hinnalla sinä polttoaineesi saat, mutta mittarista ja rahalla minä sitä bensaa olen aina saanut. Ja sitä rahaa saa, kun tekee töitä.....
- Sähkösubaru
MittaristaTulee kirjoitti:
Minä ainakin saan bensaa huoltoasemilta, joten ei ole ongelma.....
Saat bensaa huoltoasemilta? Joudun kyllä ostamaan sen 8-10 jota subaru vie. Ei kukaan osta subarun voimamallia ja liule såettä se kulkee vuoden ympäri 6,5 l.
- pomppiss
Kannattaa jo ettii takaiskareita ja hinta Halpa.
- Kannattaa_varoa
myös kampiakselin laakereita ja öljynkiertoa siellä suunnalla. Taitaa olla lastentauti joka ehkä estettävissä tiuhalla öljynvaihdolla sekä öljypohjan puhdistuksella limasta. Saabissa samaa sairautta.
- dreamerii11
Taisit yrittää lannistaa mun intoani.. Kyseisessä autossa ei ole koskaan ollut vakioita tasonsäätö iskareita :) Joten eipä ole huolta tuostakaan. Autossa on kyllä KW säädettävä alusta. Asennettiin juuri kyseiseen autoon loiskelevy öljypohjaan 100tkm ajettuna, minkäänlaista limaa tai muutakaan kuraa ei löytynyt öljypohjasta.
Bensaa palaa reilu 10l 100km. En pidä tuota pahana km tulee kuitenkin vaan 3000 kuukaudessa. Parin viikon päästä auto on menossa ohjelmointiin ja turbon vaihtoon :)
- subarujahuoletpoissa
Onnittelut . Vinkkiä,tilaa heti koko putkisto uusiksi,et voi uskoa kuinka paljon vaikuttaa kun alkupään tulpan muoto muuttuu väleämmäksi . Aivan kuin eri moottori sen jälkeen. Paljon parempi ja niemenomaan rauhallisessa ajossa mukavuus paranee paljon.Vielä kun sais paremman vaihdelaatikon ja 6v. Ei voi kuin ihmetellä miten se on semmoiseksi tukkoiseksi jätetty tehtaalla. Bensankulutus putosi 3 dl ja se on mitattu monesta tankkauksesta. Syy : moottori vetää väkevämmin alakierroksilla ja tulee vaihdetua isommalle paljon aiemmin. Kulutus on n 8,1 pienimmillään ja nytkin talvella pätkä ajossa pysyy alle 10l. Seuraava rengastus on kapeampi ja korkeampi jolloin välityskin pitenee niin uskon ja toivon että alkaa mittaukset 7 numerola ,jatarvittaessa voimaa löytyy. Ei vie paljon ottaen huomioon jatkuva oikea neliveto ja voimaa on kuin yö ja päivä esim honda crv, ja muuta vastaavat autot. Takakatin voi jättää pois.Lisä ilmapumpun kannattaa heti ottaa pois ja tulpata oikea lohko ja vasempaan piti jättää anturi vai oliko se toisienpäin niin ei tule sitä vikavaloa jossain väliissä ajoa vuotavasta venttiilistä jota ei tarvita ikinä. Osat talteen jos aletaan joskus niitä muinais autoista kysellä.
- HAHAHAHAHAAAA
Venäjällä bensa maksaa n. 40 snt/litra. Tankatkaa te poijjaat suomessa!
- RUAHAHAHAHAA
Persaukiset hakee bensansa venäjältä, ruokansa ruokajonoista, ja vaatteensa kirpputorilta!
- Miljunääri
RUAHAHAHAHAA kirjoitti:
Persaukiset hakee bensansa venäjältä, ruokansa ruokajonoista, ja vaatteensa kirpputorilta!
Hakisin bensan Venäjältä jos rajanylitys olisi kuin länsimaissa. Ruoka on toistaiseksi riittänyt ja merkkivaatteet tilaan Ebay:stä usein vähän käytettyinä. Ylimääräiset rahat sijoitan pörssiin ja elän pääomatuloilla, kiitos Nokian ja muiden hyvien suomalaisten pörssiyhtiöiden.
- sopivankokoinen
On se hyvä auto. Monen vuoden kokemuksella. Harmittaa vaan kun uudet tulee elektroniikkaa täyteen ja vikoja vanhemmiten niihin. Samalla harmittaa jatkuva auton koon kasvaminen. Tehtäisiin sitten A ja B forestereita isoja kolhoja ja sopivia.
- hiihahhaha
Yhdyn tähän kirjoitukseen täysin.. Vanha xt oli aivan täydellisen kokoinen. Ja onhan tuo nyt ihan järjettömän hauska laite. Reilu 350hp 1540kg painavaan nelikkoon takaa sen että bmw ja audi miehet ovat hyvin noloina jos vaan haluaa.
0-100 4,4 sec se on jumalauta nopeampi kuin 911 turbo carrera.
- Transittimies
Onnittelut ostoksestasi. Minulla on noita ollut kaksi uutena ostettua ja automaatilla molemmat. Paras ja kestävin auto ikinä. AITO NELIVETO!
Foreaikoina oikein odotti ekoja lumisateita:)
Nyt ajelen töiden vuoksi pakulla, mut kyl tekis mieli ostaa kakkosautoksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047