Sanovat että karjan laiduntamisen väheneminen olisi syy Kottaraisten määrien heikentymiseen? Väärin,väärin. Kottaraisten vähenemistä ei saa laittaa maanviljelijöiden syyksi tai heidän vastuulleen. Ei! Kottaraisia pyydetään maailmalla verkoilla ihan laillisesti! Jopa Eurooppalaiset maat hyväksyvät muuttolintujen kevät ja syyspyynnin ?? Lisäksi Aasian maissa aivan yleisesti pyydetään muuttolintuja toreilla myytäväksi ?
Kottaraisten häviäminen
7
437
Vastaukset
- 89uikuyt5
Pölhö on taas irti. Normaaleilla olisi asiaa otsikkoon, mutta tervejärkiset pidättäytyvät debatista. Rauhoitu hömelö ja asettele asiasi siistimmin. Asia on järkevä ja käsittelemisen arvoinen.
- aloittajalta
Nyt kaikki luonnonsuojelusta kiinnostuneet immeiset. Termokset täyteen, rinkat rensseliin. Ja matkalle brysseliin vaatimaan ja heti pikkulintujen pyynnin täyskieltoa !
Ei mitään liitoorava hössötystä ennää vaan kaikki matkalle ja het. - mielipidekirjoit
No jaa, ja sitten se pyynti kohdistuu vain Suomeen asumaan tuleviin kottaraisiin vai?
Kyllähän tämä sama asia otettiin esille yhdessä mielipidekirjoituksessa Hesarissa viikko tai puolitoista sitten. Esitettiin aivan samaa, että kun kottaraisella on joitakin sellaisia paikkoja, joihin niitä suurena ryhmä kokoontuu lepäilemään niin siellä niitä pyydystetään verkoilla ja on tietoisesti ja tarkoituksellisesti myrkytetty hengiltä.
Tähän mielipidekirjoitukseen tuli sitten vastaus, jossa esitettiin paremmaksi syyksi juuri tuota maassamme tapahtunutta karjatalouden muutosta. Se esitettiin nimenomaan järkevämpänä syynä. Etsikää itse Hesarin arkistoista nämä kirjoitukset 10.3. ja 12.3.
Ensimmäisessä kerrotaan tuon hävittämisvimman alkaneen 70-luvulla. Toisessa kerrotaan, että kottaraiskannan taantuminen on nykyään jo pysähtynyt. - Maatalonpoika
Joskus 2000- luvun alussa minulla oli kolmessa pöntössä kottaraisella pesä. Tonttini vieressä oli lehmätila, jossa karjaa laidunnettin. Sitten laittoivat karjan korkealaitaiseen. Pesinnät alkoivat vähetä tontillani, kunnes loppuivat kokonaan. Tuo karjatila oli ainut ehkä n. 2km säteellä. Uskoisin että laidunnusten loppumisella täällä maaseudulla, on ollu valtava merkitys kottaraisen kannoille.
- ukkoJo
Lapsuudessani 70-luvulla tehtiin täällä Kainuussakin kottaraisen pesiä koulun veistotunneilla. Ei tehdä enää. Nyt tehdään pesiä tiaisen kokoisille kolopesijöille. Kottaraiset hävisivät Kainuusta jo 80-luvulla. En ole sen koomin nähnyt ensimmäistäkään. Toinen hävinnyt on kuukkeli. Ja kolmas metsät. (Nyt on nk. "metsienmiehen" aika loihe lausumaan taimikkoisen kliseensä).
t. Kainuulainen (72 ha) - kabel_
Voi olla näin. Itsellä maaseudulla noin 1 ha ajeltuja nurmikoita, muttei kottaraisia ole näkynyt 90 luvun jälkeen, vaikka pönttöjä löytyisikin.
Milleuniumin aikoihin näin Pietarissa puistoissa jättiparvia kottaraisia.
- kokokotarainen
Kyllä meirän pihapiirin pönttöihin tuli kottarainen asumaan kun navetta tuli kilometrin päähän. Menikö viittävuotta kun navetta lopetettiin liika pienenä, kottaraisia ei ole sen jälkeen näkyny.
Toivoisin että luontoaktivistit tekisivät pönttöjä navettojen läheisyyteen (tarkoitan kottaraisen pönttöjä). Täälläpäin mettästysseurat tekevät pönttöjä ilmaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.35411743Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko413527- 793096
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1122848- 932710
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam572566Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592466Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2752334- 451501
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151488