Myynti kyykkäsi autoilun ykkösmaassa. Perässä tulee EU ja tämä meidän ikioma homolandia!
http://www.taloussanomat.fi/autot/2016/03/11/volkswagenin-alamaki-jatkui-usassa-helmikuussa-myynti-72-/20162828/304
myynti tippui rajusti
21
<50
Vastaukset
- EiKoskeSkodaa
Volkkari saattoi kyykähtää mutta miten kävikään Skodalle samaan aikaan Euroopan tärkeimmissä sivistysvaltioissa:
"In Western Europe, ŠKODA achieved growth of 9.8% in February with 32,500 deliveries to customers (February 2015: 29,600). In Germany, the manufacturer increased by 14.7%, strengthening their position as the largest import brand selling 12,100 units (February 2015: 10,500). The brand recorded double-digit growth in Denmark (1100 vehicles, up 41.2%), Finland (1000 vehicles, up 22.6%), France (1800 vehicles, up 14.0%), Ireland (1500 vehicles, up 42.7%), Italy (1800 vehicles, up 26.4%), Netherlands (1200 vehicles, up 52.6%), Norway (700 vehicles, up 26.4%), Portugal (300 vehicles, up 69.8% ), Spain (2400 vehicles, up 17.5%) and Sweden (1300 vehicles, up 24.4%)."
Ja tämä oli samaan aikaan julkaistu tiedote samasta alkuperäisestä lähteestä.- tilastot.tilastot
skoda on niin marginaalinen merkki että sen oma osuus voi pomppia mihin tahansa suuntaan vaikka satakin prosenttia
- OnePerCent
Koulutettu ymmärtäisi prosenttien ja prosenttiyksiköiden välisen eron.
- Miettikääääää
Kansa köyhtyy ja samaan aikaa skodaa myydään koko ajan enemmän. Mistä se kertoo? Kohta kaikki ajaa skodalla jos ei maamme suunta muutu
- usassaEiMyydäSkodaa
mitä merkitystä myyntimäärillä oikeasti on tavalliselle autoilijalle?
näitä myyntitilastoja tyrkitään palstat täyteen yhtenään, taitaa suuri provoilija joukko olla automyyjiä joiden ahdinko on kova ja yt:t pukkaa pintaan?- UsakoSivstysvaltioLOL
Koskeeko totuus? Nytkin puhe sivistysvaltioista, ei mistään Trumplandioista!
- 1775
UsakoSivstysvaltioLOL kirjoitti:
Koskeeko totuus? Nytkin puhe sivistysvaltioista, ei mistään Trumplandioista!
Mikä totuus?
- Prav.da
1775 kirjoitti:
Mikä totuus?
Kas, palstan vakiovänkääjä paikalla! Jokos se Autoalan tiedotuskeskuksen rekisteröintilasto on varmennettu :D :D :D
- NiinSeKuitenkinOn
On jo klisee todeta, että palstalle kirjoittajilla ei välttämättä ole vielä edes ajokorttia. Mutta kaikki tiedetään ja ollaan Automiehiä.
- eikö.faktat.kelpaa
Octavia ensirekisteröinnit 2014: 5869 kpl
Octavia ensirekisteröinnit 2015: 5832 kpl
Muutos -0,6 %
Octavia ensirekisteröinnit 01/2015: 623 kpl
Octavia ensirekisteröinnit 01/2016: 552 kpl
Muutos -11,4
Octavia ensirekisteröinnit 01/2016: 552 kpl
Octavia ensirekisteröinnit 02/2016: 444 kpl
Muutos -20%
Lähde:
http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/tilastot/ensirekisteroinnit- eikö.faktat.kelpaa
Ja vertailun vuoksi: Kaikkien henkilöautojen (sisältäen myös skodat) ensirekisteröintimäärät kasvoivat vuoden takaisesta 20,0%
- sakkaakoJaRomahtaaTaas
Eikö Superb, Fabia ja Rapid kelpaa?
- Totuuskirjoittaja
sakkaakoJaRomahtaaTaas kirjoitti:
Eikö Superb, Fabia ja Rapid kelpaa?
Silloin olisi valitettu että "Eikö Octavia kelpaa?"
- ainaHanSeSakkaa
Totuuskirjoittaja kirjoitti:
Silloin olisi valitettu että "Eikö Octavia kelpaa?"
Selvä. Et aio laskea yhteen Skodan eri mallien rekisteröintejä. Tulipa selväksi.
- Totuuskirjoittaja
ainaHanSeSakkaa kirjoitti:
Selvä. Et aio laskea yhteen Skodan eri mallien rekisteröintejä. Tulipa selväksi.
Olen toki laskenut mutta tulokset eivät oikeastaan kiinnostaneet minua.
- tuohantiedetään
Totuuskirjoittaja kirjoitti:
Olen toki laskenut mutta tulokset eivät oikeastaan kiinnostaneet minua.
Niin. Sinua kiinnostaa Venäjän asia.
- H_K
Sehän on selvä, että skodan myynti laski, koska aito Lada tuli myyntiin. Enää ei tarvitse tapella skodien kanssa.
Onhan Lada sentään Auto ja sillä on myös pidempi takuu.- Kysynpä_vaan
Ei se Lada oikein lähde. Mun 1200L ei oikein stimuloinut rekan ohituksiin, paitsi jyrkässä alamäessä, joka oli ainakin kilometrin pituinen.
Paitsi kun säätivät kaasuttimen Ohtosteboililla rikkaalle, niin kyllä lähti!
Tosin vei bensaa 15L/100km. Tankillisella ei päässyt kuin 250 km.
Oliskohan tapahtunut edistystä?
PS. Käsiryyppy oli kätevä: kylmällä kun veti sen kokonaan auki, pystyi ajelemaan kaupunkinopeuksia ilman, että tarvitsi kaasupolkimeen koskea.
Ladassa sai tosiaan käyttää koneen lämpimäksi talvella ryyppy pällä, ilman että se sammui.
Samoin taas kesäkuumalla kuuma kone sammahteli valoissa ilman ryyppyä, mutta pian siihen tottui.
- TOTUUSMIES
Syyskuun luvut rapakon takaa: Tiputus jatkuu yhä
- skodatpois_silmistä
Kyllä sekin aika tulee vielä että tässä maassa itäkiesit on pannassa.
- eu-uberalles
Amerikkalaisia autoja ei enää osteta vanhalla mantereella. Lopettakaamme myös Opelin ja Fordin ostaminen. Niilläkin on jenkkitausta. Lisäksi ne ovat täyspaskoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637