saaneille turvapaikkan hakijoille kolmeksi vuodeksi vuokrat ja asuntoihin tehdään loppusiivous mikä tarkoittaa täyttä remonttia . Kyllä aina kannattaa yrittää ja jos ei turvapaikkaa heru niin kyyti järjestyy ,tai voihan jäädä tänne vetelehtimään ja tekemään pimeitä töitä .Taitaa olla kantasuomalaisten mittä olla täynnä jotka asuvat halvoissa murjuissa ja käyvät töissä .Kirjoittaa uusisuomalainen .
Valtio maksaa posiitiivisen päätöksen
25
<50
Vastaukset
- kyseliä1
Kodinkoneet tulee vaihtaa eri uskontokuntien välillä jos on käsitelty sianlihaa kaikki vaan uusiksi kyllä meilä on varaa tähän .
- Ählämit
Ensin kolmevuotta ja sen jälkeen piikki on auki.
- faktaa.valheiden.tilalle
Turvapaikan saaneiden sosiaaliturva on tasan sama kuin kantasuomalaisillakin.
- Ei.halpaa.lystiä
Paskaa jauhat ei varmasti ole tämän tietää jokainen joka on perillä asioista ,kolme vuotta kustantaa valtio ilmaisen asumisen kuka kantasuomalainen tämän etuuden saa ja vielä tehdään täysi remontti kodinkoneet on tietenkin vaihdettava tähän varmasti vetoavat kaikki. jos vaikka pyykkikoneessa on pesty pyyhe joka on pyyhitty veistä jolla on leikattu siankylkeä kone on ehdottomasti uusittava .
- väärätieto
Imoitappa kuka olet ja mistä saanut moista päähäsi, kun tuommosta paskaa
täällä jauhat, suvakki jos olet pidä pääsi pensaassa. - Suvakit
Suvakkien kannattaa lukea Uusimaailma lehteä ,tämä on tietenki samantasoinen kuin MV lehti,mutta jos Persuista olisi kysymys uutisoinnissa ai että kuinka totuudenmukaisesti lehti kirjoittaa hhhe
- tässä.faktaa
Ei.halpaa.lystiä kirjoitti:
Paskaa jauhat ei varmasti ole tämän tietää jokainen joka on perillä asioista ,kolme vuotta kustantaa valtio ilmaisen asumisen kuka kantasuomalainen tämän etuuden saa ja vielä tehdään täysi remontti kodinkoneet on tietenkin vaihdettava tähän varmasti vetoavat kaikki. jos vaikka pyykkikoneessa on pesty pyyhe joka on pyyhitty veistä jolla on leikattu siankylkeä kone on ehdottomasti uusittava .
Kertokaa toki se "totuus" jos tiedätte paremmin. Mutta kertokaa myös "tietonne" lähde. Lainkohdat on myös hyv mainita.
Turvapaikan saaneiden sosiaaliturva on tasan sama kuin kantasuomalaisillakin.
- Kaivaesille
Palstapölhö kaivaa nyt vaan esille sen etteikö kolmenvuoden ilmainen asuminen pidä paikkaansa .
- näyttäkää.toteen
Olematonta ei voi kaivaa esiin.
Esititte väitteen, todistustaakka on teillä. - Ruuhkasuomitäyttyy
Toivottavasti nämä sioitetaan pois kasvukeskuksista ruuhkasuomi tarvitsee asuntoja niille jotka tekevät töitä ja kustantavat tämän .Mutta voi lyödä vetoa että siellä missä on tyhjiä asuntoja niihin ei ole kiinostusta isot keskukset kiehtovat turvapaikan hakioita ei ne tuppukylissä viihdy.
- Faktaaon
Sitä ehkä kutsutaan joksikin "kotouttamisrahaksi", josta kustannetaan pakolaisille enemmän, kuin mitä kantasuomalainen saa sosiaaliturvaa.
- Kantasuomalaine
Tarkoittaa mitä tarkoittaa ja millä nimikkeellä raha kulkee onko sillä väliä samasta valtion pussista se menee ,eli veronmaksajilta .
- levittelette.valheita
"Ehkä" ja "ehkä". Kertoo ettei teillä ole asiasta mitään tietoa. Kunhan vain toistelette jonkun rasistin levittämiä valheita.
- Tämä.on.taaskin.totta
Taitaa totuus vituttaa suvakkeja . Korjaamolaskuun kelan sitoomus ja neljänsadan euron korjaamolasku kelan sitoomuksella kuitatuksi helsinkiläisessä autokorjaamossa kuukausi sitten .
- totuusvituttaavajakkeja
Tämä.on.taaskin.totta kirjoitti:
Taitaa totuus vituttaa suvakkeja . Korjaamolaskuun kelan sitoomus ja neljänsadan euron korjaamolasku kelan sitoomuksella kuitatuksi helsinkiläisessä autokorjaamossa kuukausi sitten .
Päinvastoin, totuus vituttaa vajakkeja. Muutenhan teidän ei tarvitsisi koko ajan keksiä valheita.
- pureharmi
Kivasti mamut kiilaa asuntojonoihin keulille!
- Hölmölän.asukki
Siksi Suomi on haluttu kohde tänne tuleville ,olemme euroopan hölmölälä tässä suhtessa .
- puppua.tämäkin
Ja tällekään väitteelle ei tietenkään löydy minkäänlaista vahvistusta.
- Jarihervo
Ei meillä silti ole varaa näitä,elättää jotka tulee vain vetelehtimään..
- Voikotämä.olla.totta
Juuri tälläinen porkkana valtiolta kolmevuotta ja valtio takaa täyden ylöspidon ei tarvitse ihmetellä että pyrkiöitä riittää ,kun vielä pistetään asunto vimpänpäälle uusilla kodinkoneilla kun edellinen asukas on syönyt sianlihaa keittiössä .
- tämä.ei.olekaan.totta
Voikotämä.olla.totta kirjoitti:
Juuri tälläinen porkkana valtiolta kolmevuotta ja valtio takaa täyden ylöspidon ei tarvitse ihmetellä että pyrkiöitä riittää ,kun vielä pistetään asunto vimpänpäälle uusilla kodinkoneilla kun edellinen asukas on syönyt sianlihaa keittiössä .
Taitaa olla putrollit asialla kun jälleen kerran valehdellaan selvästä asiasta.
- Totuus1
Ei mitään valehtelua vaan täyttä asiaa.
- väitänpä.minkin
Totuus1 kirjoitti:
Ei mitään valehtelua vaan täyttä asiaa.
Silkkaa valhettahan tämäkin juttu. Kukaan ei ole esittänyt minkäänlaista tukea tälle väitteelle.
Esitänpä minäkin väitteen:
Sossu maksaa loisiville persuille vuokran ja tonnin päivässä puhtaana käteen.
No niin, todistakaa ettei pidä paikkaansa :)
- vihervassari
Rajakki tekee taas itseään naurettavaksi. Miksi ihmeessä maahanmuuttajille maksettaisiin enemmän kuin muille? Vastoin kaikkia ohjeistuksia? Ihan huvikseen vaan? Ja Kela maksaa korjaamolaskuja? Mistä alkaen Kela on maksanut mitään korjaamolaskuja kenellekään? Minkä lain nojalla? Mistä johtuu, että kaikki tähän keskusteluun osallistuneet persut tekevät kovin samanlaisia kirjoitus- ja kielioppivirheitä? Ovatko koulutusleikkaukset iskeneet heihin jotenkin taannehtivasti?
- no.katsos.kun
Katsos kun tuolla Pietarissa ei saa riittävästi harjoitusta suomen kielen käytöstä. Siksi tuota onnetonta suomea.
Venäjä pyrkii hajoittamaan länsimaiset yhteiskunnat lietsomalla vihaa. Jotkut paikalliset yhtyvä mukaan, joku tyhmyyttään tai maksusta (Venäjähän tukee rahallisesti Euroopan äärioikeistoa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418