Joissakin jk-pk-yhdistelmissä ja jenkkikaapeissa on vain yksi kompressori, jonka täytyy tuottaa kiertoprosessi molempiin kaappeihin. Millä tavalla kaapien eri lämpötila, noin 20 asteen ero, on saatu aikaan? Höyrystimen suurempi koko pakastimessa ei riitä, koska jääkaapin höyrystin ei mene kovin paljon pakkasen puolelle.
Yhdistelmässä lieneekin kaksi eri kylmäpiiriä, joiden erilaiset paineet mahdollistavat noin 20 asteen lämpötilaeron höyrystimissä..? Yhdistelmässä on kuitenkin vain yksi termostaatti, eli kaappien lämpötiloja säädetään vain toisen mukaan, jolloin lämpötilaero on teoriassa aina vakio. Molempia kaappeja jäähdytetään myös aina samaan aikaan. Jos toisen ovea pidetään pitkään auki (jolloin kompressori käynnistyy), kiinni olevan kaapin lämpötila laskee turhaan, koska sitä ei tarvitsisi jäähdyttää.
Yhden kompressorin jk-pk-yhdistelmän lämpötilasäät
2
116
Vastaukset
- kokemustaomaava
Juu, tuollainen rakenne on kompromissien summa ja jääkaappipuoli alkaa jäähtyä vasta sitten, kun pakastin on ensin huurussa. Tosin ei se jääkaapin puoli useinkaan alle 10:n asteen mene, mitä niitä olen mittaillut kierrätyspisteessä testattaessa. Maitokin siinä hörköttyy ennen viimeistä päivää eikä tule mielellään ulos purkista.
- harmillista
Aivan, rakenteen heikkoutena pidetään sitä, että jääkaapin muovinen sisäpuolinen peräseinä irtoaa mekaanisesti termisestä kosketuksesta lauhduttimeen, jolloinka sen väliin jäävä ilmakerros toimiikin eristeenä eikä päästä kylmyyttä siirtymään kaapin sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181