Söin 2000 kalorin edestä ;( oon pitkään syönyt n.900-1100 kalorin välillä, mutta liikkunut joka päivä ainakin tunnin edestä rasittavaa liikuntaa (korkea sykkeistä cardio harjoittelua tai 10-15 km juoksulenkkejä) usein jopa parikin tuntia päivässä, niin kulutuskin on ollut jotain väh. -500 kcal luokkaa. Nyt kuitenkin ratkesin syömään ja ahdistaa niin hemmetisti! Parin tunnin sisällä vaan söin varmaan jonkun 1500kcal:n edestä. Olen alipainoinen ja sairastan ehkä syömishäiriötä. Onko kellään kokemusta mitä tuollainen retkahdus aiheuttaa? Lihonko? Söin keksejä, leipää, rieskaa, kuivattuja hedelmiä..
Omakohtaisia kokemuksia kaipaan? Voisiko joku helpottaa tätä ahdistusta kun en tiedä mitä nyt tapahtuu kropassani?
Omakohtaisia kokemuksia kaipaan? Voisiko joku helpottaa tätä ahdistusta kun en tiedä mitä nyt tapahtuu kropassani?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Et liho. Toi on normaali määrä ruokaa ilmankin tuollaista liikunnan määrää. Ja sitäpaitsi jos muuten syöt liian vähän, tollanen vaan nopeuttaa aineenvaihduntaa. Voisit kuitenkin syödä enemmän ja voida paremmin lihomatta niin tommosta ei tapahtuisi.
Et sä todellakaan liho, söit ihan normaalin määrän ruokaa. Jos on ennen saanut päivässä 300-500 kilokaloria, kroppa käyttää kaiken perustoimintoihin.