Millaisia muiden kokemukset ovat olleet Ojakkalan uudesta päiväkodista?
Itse olen seuraavaa mieltä:
Uusi rakennus, iso päiväkoti, suuret (täydet) ryhmät.
Piha loistava, paljon virikkeitä niin pienille kuin isoillekin, hyvä valaistus pihassa.
Sisätilat karmeat, värit hirveät ja vanhanaikaiset.
vessa sekä (lapsiryhmien) ruokailutila yhdessä. (päiväkodeissa usein pidetään vessan ovet auki kun lapset käyvät vessassa, joten kaikki näkevät suoraan omalta ruokailupaikaltaan vessaan)
Ryhmätilat suhteellisen pienet, erityisesti "pienleikkihuone" on pienen koirankopin kokoinen ja sinne tulisi mahtua monta lasta yhtä aikaa leikkimään. Nukkumahuoneet saisivat olla myös isommat, jotta niitä pystyisi hyödyntää myös lepoajan ulkopuolella. (Lepohuoneen sekä ryhmähuoneen välinen ovi saisi olla läpinäkyvä (turvalasi), jotta lapset voisivat leikkiä nukkumahuoneessa oven ollessa kiinni (hiljentäisi kummasti lapsiryhmästä lähtevää ääntä))
Laitosmaisuus hoidossa, tiukat aikataulut ruokailun sekä siivouksen suhteen. Vaihtuva henkilökunta myös miinusta.
Odotin uudelta talolta enemmän, petyin!
Kokemukset Ojakkalan päiväkodista
3
1167
Vastaukset
- äityli1_1
Petyin todella paljon! ryhmätilat todella ahtaat ja lapsimäärät ryhmissä täynnä! Ei millään tavalla "kodinomaista hoitoa" sillä ryhmäkoot ovat niin suuret!
Henkilökunta on mukavaa ja ammattitaitoista siitä paljon plussaa! - Veonen
Tämä vastaus ei liity juuri aloittajan mainitsemaan päíväkotiin vaan päiväkoteihin yleensä . Niistä on jo ajat sitten kadonnut kodinomaisuus, se ei varhaiskasvatuksessa ole enää tärkeä arvo. Kyseessä on laitos ja laitosmaisuus näkyy kaikkialla, kalusteetkin hankitaan sen mukaan,,että ne ovat helpot puhdistaa. Samalla perusteella vältetään mattoja. Tilat lvat pienet, koska ajatellaan, että lapset toimivat pienryhmissä ja aina joku pienryhmä on ulkona. Iltasiivousta ei juurikaan ole, ellei siivousta ole ulkoistettu.
- Äityläinen
Ja silti monet päiväkodit painottavat varhaiskasvatussuunnitelmissaan "kodinomaista" hoitoa :D
Olen itse äitinä myös samaa mieltä, että päiväkodeista on kadonnut viimeisestkin kodinomaisuuden rippeet. Niiden tilalle on tullut laitosmainen meininki. Ruokakin on useassa päiväkodissa mitä on, ihmetyttää eniten että puuroon ei saa oikeaa hilloa, vaan se on korvattu jollakin lisäainemössöllä, silti samana päivänä saattaa olla lettuja hilloa, kaakaota sekä pullaa... Mahtaisiko se aamupuuroon laitettu hillonokare todella olla niin vaarallista, jos välipalat ja jälkiruoat koostuisivat oikeista hedelmistä ja marjoista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1536969Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142558Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk471810Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141431Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901315- 711127
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631083Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271069Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481065- 691007