painetta Lahdessa

kiireenvilkkaan

Onko Lahdessa painetta sakramenttien aloitamiseen rukoushuonella. ? Muissa isoissa paikkakunnissa on jo homma selvä. Ei muuta kuin päätöstä tiskiin.

13

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÄläLässytäEnään

      Epä onnistu sun haaveesi separatisti.

    • JussiLahesta

      Ei ole paineita.

      • Jeesus_OnHerra

        Ei ole paineita kieltää uskoa Kristukseen. Ei ole paineita vahtaa Kristusta lapinluottamukseen. Näin on Jussi. Kiitos Jeesus. :)


      • 56778548

        Paineet taitaa olla hiltusen&kni housuissa


    • muteikko

      Juttelin viikko sitten, yli 30 vuotta sitten paikkakunnaltamme Lahteen naimakaupan kautta muuttaneen ihmisen kanssa. Sanoin, että ymmärrykseni mukaan Lahdessa, kuten ei muuallakaan, kaikki iske sakramenttiasiassa(kaan) saman naulan päälle, eikä ole yksimielisiä? Ei olla, ei, kuului vastaus. Kysyin mitä hän arvelee, että tarjotaanko Lahden rukoushuoneella ehtoollinen jo juhannuksena 2016? Ei, kuului vastaus. Entä mahdollisesti kuluvan vuoden elokuussa, tai lokakuussa? Ei edes tänä vuonna, ellei seurakunta Lahdessa sitten totaalisesti vaihdu, kuului vastaus. Mitä ilmeisimmin tämä (ja varsinkin tähän päivään asti nähty elämänmeno Lahdessa) viittaa siihen, että Lahdessa(kin) on sellaisiakin esikoislestadiolaisuuteen jäsenmaksunsa maksavia ihmisiä (ja vielä koko joukko), jotka eivät miellä, että heidän autuaaksitulemisensa mahdollistuu neljästä elementistä koostuvasta paketista: 1) lapinmiesten puheet mieltämisenä ylimpänä totuutena, puhuivatpa, määräsivätpä, kehottivatpa tai pyytivätpä nämä mitä tahansa, kuulijoille, puolisolle, lapsilleen, naapureilleen, työtovereilleen tms. 2) esikoislestadiolaisen herätysliikkeen jäsenyys, 3) ihana kristillisyys ja 4) usko Kristukseen, so. Jumalanpojan lunastustyön hyödytyksen uskominen omalle kohdalleen. Separatistit ovat fiksanneet runsaasti työläämmäksi autuaaksitulemisen ehtoja. Vertaa esim. ryöväriin, joka pyysi, Jeesus, muista minua kun tulet valtakuntaasi. Separatistit joutuvat tunnustamaan, kuka enemmän, kuka vähemmän pitkin hampain, että röyväri tuli autuaaksi vähintään kreivin aikaan. Yksikään sydämestään asialleen tulenpalavasti vihkiytynyt separatisti ei mahdollistaisi moisen (vähemmän työlään ja ihmisoppeihin nojautumattoman autuaaksitulemisen) onnistumista noin helpolla enää vuonna 2016.

      • JeesusOnTieElamään

        Helpolla! Juuri näin! Kuka vielä kehtaa nimittää Kristuksen tuskaa helpoksi. Tämä ryöväri tiesi omissa nahoissaan, ettei ole helppoa. Hän tiesi senkin että oli ihan omasta syystään ristillä. Tiedämmekö me tekopyhät ihmisten edessä pyhää näyttelevät, millaisia oikeasti olemme? Nimittäin jos tiiedämme, niin ei jää vaihtoehtoja kuin yksi.

        Jos Kristus ei meitä armahda, on kadotus edessämme. Jos tämä tietoisuus säilyy, se on ihana asia. Silloin ihminen ei kasva suureksi, vaan kutistuu pieneksi. Mahtailu puhtaista käsistä ja oikeassa olemisesta muuttu Jumalan armosta ja rakkaudesta iloisemiseksi ja Jumalan suuruudesta iloitsemiseksi.

        Me uskomme KAIKKIVALTIAASEEN Jumalaan.

        Onko se helppoa, kun Jumalan täytyi syntyä ihmiseksi, kärsiä maailman parhaiden uskovien ihmisten syntien tähden kuoleman rangaistuksen ristillä. Häpeällisin ja tuskaisin kuolema mitä olla voi. Sinun tähtesi.

        On käsittämätöntä miten ihminen voi langeta niin syvälle että alkaa vaatimaan isolta joukolta kristittyjä luottamista itseensä. Ja alkaa vielä tuomariksi niille jotka luottavat YKSIN kristukseen ja hylkäävät tällaisten ylpeiden vaatimukset syntinä.

        Järkyttävin on tämä lauma, joka palvoo Jumalana tällaisia ylpeitä ihmisiä. Ei uskoisi että liike tuhottiin narsistien johdolla 20 vuodessa tällaiseen kuntoon.

        Uskokaa jo että kristittyjen tulee luottaa yksin jumalaan, Joka Kristuksessa vanhurskauttaa syntiset uskon kautta.


    • Varoventtiili

      Ei painetta Lahdessa ei Lammilla ei Hämeenlinnassa ei Porissa ei Teuvalla ei Pihtiputaalla ei Keiteleellä ei Imatralla ei Oulussa ei Turussa ei Tampereella ei Sastamalassa ei Heikinsuolla...
      Painetta Enossa Joensuussa Mikkelissä Oulaisissa Gällivaressa ja Kotkassa

      • odottava1

        Turussa paineet ohi, päivämäärä seurakunnalle julkaistu ja paineventtiili sihisee Raisiossa.


      • takapenkintaavi

        Ja Oulussa kiirastorstaina


    • 1550kustaav

      Helsinki kuuluu näemmä Kotkaan ?

    • äänitakapenkistä

      Oulussa on painetta sakramenttiseparatistin toimesta, joka paineita purkaakseen kävi peräkärryn kera jakamassa ehtoollista Oulaisissa koska Oulussa ei silloin onnistunut. Paineita oli kun sakramenttivälineet oli jo hankittu.

      • ettäniinseon

        Pitäähän niille käyttöä löytyä, ja kun tuli vielä se kolmen paikan käsky ylemmältä taholta. Valmiina oltiin kuin Melperi sotaan.

        Näin meidän armeijassa.


    • Pomppiivarjostakin

      Juhta kärrillä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5083
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2311
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1998
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1868
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1670
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1266
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      116
      944
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      841
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      303
      831
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe