Tammi-maaliskuussa Suomen itärajan yli Lapin rajanylityspaikoilla tuli yli tuhat turvapaikanhakijaa. Suomi neuvotteli Venäjän kanssa helmikuussa turvapaikanhakijoiden tulon pysäyttämisestä.!! Hakijoiden virta hiljentyi maaliskuun alussa..!!
suomi! näytti todelliset kasvonsa. :)
sä1
12230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hieno asia. Venäjällä saadaan asiat tehtyä, eikä vaan jauhettua paskaa ja sanan helinää.
Suomi ja Venäjä aloittivat kahdenkeskiset neuvottelut tilanteen ratkaisemiseksi. Asian otti näkyvästi esille myös tasavallan presidentti Sauli Niinistö tapaamisessaan Venäjän pääministeri Dmitri Medvedevin kanssa Münchenin turvallisuuskokouksessa Saksassa helmikuussa. Tätä ennen muun muassa maiden sisäministerit olivat keskustelleet ongelmasta..!! ONGELMA!!
Järkeviä nää irakilaiset.!!!! Ehkäisyn tarjoamisella kierretään Isisin noudattaman islamilaisen lain käskyä. Nyt ihmiset sanoo et ei pidä paikkaas..!!? jonka mukaan mies ei voi raiskata orjaansa, mikäli tämä on raskaana. Toisen säädöksen mukaan miehen tulee varmistaa, että hänen ostamansa orja ei ole raskaana pitäytymällä harrastamasta seksiä tämän kanssa kuukauteen.
Isis pakottaa seksiorjat ottamaan ehkäisypillereitä mahdollistaakseen jatkuvat raiskaukset http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/isis-pakottaa-seksiorjat-ottamaan-ehkaisypillereita-mahdollistaakseen-jatkuvat-raiskaukset/5786802.
Joku hämminki nyt mtv.fi sivuilla. Ei löydä sivua.!! Joku paino varmaan nappia et ei noin rehellistä tekstiä voi painaa nettiin.!!
Tai sitte typerä linkinlaittaja ei osaa. Ota lopusta piste pois!
KIITOS AVUSTA.!
Hakemuksia on peruttu myös siksi, etteivät tulijoiden odotukset Suomesta ole vastanneet todellisuutta. Irakilainen turvapaikanhakija kertoi IS:lle joulukuussa, että moni hakemuksensa peruneista on rauhallisilta alueilta tulevia nuoria, joilla ei ole päämäärää elämässään. Hänen mukaansa he ovat odottaneet, että Suomi huolehtisi heistä samalla tavalla kuin omat vanhemmat kotimaassa.!!
Irakilaisten joukkopako Suomesta jatkuu – jo yli 4000 perunut turvapaikkahakemuksensa http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001138846.html
Miten jotku kehtaa tässä tilanteessa..? Osa avustajista on toivonut peräti 27–40 prosentin korotusta ansiohinsa. Asiasta eilen uutisoineen Keskisuomalaisen mukaan eduskunnan kansliatoimikunnassa esillä on ollut kuitenkin 2,5 prosentin suuruinen indeksikorotus, mikä tarkoittaisi käytännössä noin 60–80 euroa lisää kuukaudessa.
”Että ilkeävätkin” – toivomus jopa 40 prosentin palkankorotuksesta kuohuttaa http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001139328.html
Sipilä myöntää: ”Kaikki muut paitsi venäjältä tulleet turvapaikanhakijat ovat laittomasti maassa – olisi voitu palauttaa heti”
By Finnleaks on maaliskuu 13, 2016
Sipilä myöntää: ”Kaikki muut paitsi venäjältä tulleet turvapaikanhakijat ovat laittomasti maassa – olisi voitu palauttaa heti”- video
Dublin-sopimus määrittää, millä EU-maalla on vastuu turvapaikkahakemuksen käsittelystä. Jos hakija kuitenkin hakee turvapaikkaa toisesta jäsenmaasta, on maalla oikeus palauttaa turvapaikanhakija siihen maahan, joka Dublin-sopimuksen perusteella hakemuksesta vastaa
Dublin-menettely
Periaatteena on, että turvapaikkahakemus käsitellään vain
•Yhdessä EU:n jäsenvaltiossa
•Norjassa
•Islannissa
•Sveitsissä, tai
•Liechtensteinissa.
Tätä kutsutaan vastuunmäärittämiseksi tai niin sanotuksi Dublin-menettelyksi. Sen mukaan vastuu turvapaikkahakemuksesi käsittelystä kuuluu sille jäsenvaltiolle,
•jossa sinulla on perheenjäseniä
•joka on myöntänyt sinulle oleskeluluvan tai viisumin,
•jonka kautta olet tullut Suomeen, tai
•jossa olet aikaisemmin hakenut turvapaikkaa.
Tämä valtio on velvollinen ottamaan sinut takaisin ja käsittelemään Suomessa jättämäsi hakemuksen.
Jos toinen jäsenvaltio on vastuussa turvapaikkahakemuksesi käsittelystä, hakemustasi ei tutkita Suomessa vaan sinut käännytetään vastuussa olevaan jäsenvaltioon.