Harmaapanttereiden kommuuni - huikea ajatus

Vanhaaiskelmää

Rikotaan rajoja ja perustetaan mekin kommuuni?
Vailla ideologioita, tai rajoitteita ekologisuuden tms. suhteen. Tavoitteena asua mukavasti, kulut ja askareet jakamalla. Ihmisinä voimme olla omanlaisiamme, sisäsiisteys ja tarvittava sosiaalisuus riittävät.
Olemme kenties jo eläkkeellä, silti toimintakykyisiä, elämään vielä uteliaisuudella suhtautuvia, rohkeita löytämään ja kaipaamaankin vielä jotain uutta tapaa elää ja asua?

Jos kiinnostuit ja haluat jatkaa asian tiimoilta,tule mukaan suunnittelemaan, tehdään tästä hyvä juttu!

4

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pantterimyös

      Kiinnostava ajatus!
      Laittaisitko yhteystietosi!

    • Hazzeli

      Joko kommuuni perustettu; sopiiko mukaan?

    • Kontiosaapas-Ukko

      Ikäväen porukointi on pyörinyt minunkin mielessäni ja yhtenä ajatuksen toteuttamisen muotona voisi olla ihan keskinäisen asumisen yhteisö. "Vailla ideologioita tai rajoitteita ekologisuuden tms. suhteen" -lähtökohta kävisi myös minun suhtautumistapaani. Toisaalta sitten paikassa olisi hyvä olla myös itsekullekin tai pariskunnnalle yksityiseksi "pyhitetty" tila, oma privaattisoppi. Tuo "kommuuni"-termi aiheuttaa aprikoimista ja siinä yhteydessä mietintämyssyyn ilmaantuu talouden pitokysymys. Omat varat olisivat yhdessä vaakakupissa ja toisessa kupissa olisi yhteisen talouden hoitaminen, sen järjestäminen.

    • asukasx

      Ajatus on kieltämättä kiinnostava. Jotain sensuuntaista itsekkin miettinyt.
      Arvatenkin maaseudulla, muttei ihan korvessa kuitenkaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2699
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      807
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      805
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      122
      773
    Aihe