Kummallinen ja todentuntuinen uni

Elefantti jahtasi karhua, seurasin tilannetta sivusta. Loppujen lopuksi elefantti sai karhun kiinni ja tappoi sen.

Kovasti jäi tuo uni mietityttämään. Mistähän oli kyse?
3132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Katselet itseäsi sivusta.
Se norsu olet sinä ja nallekarhu on sun miehes jota jatkuvasti pomputat ,mikään ei kelpaa ikinä. Nyt alkaa nallekarhun mitta täytymään ,siksi hän aikoo päästä eroon susta . Nallekarhu on löytänyt uuden gimman ja jää siintä kiinni siksi tappofiilikset nousee pintaan.
Lopeta se pompottelu ,et uni ei toteudu.

Äänestä
  • kylläpä alko naurattaan tää tulkinta. Kb ei ainakaan kiertele ja kaartele tulkinnoissa ;-)

    Äänestä

Jostain syystä ihmiset uneksuvat vihaisista eläimistä vaikka eivät olisi sellaisia oikeastaan koskaan kohdanneetkaan.

En tiedä unennäkijästä taikka hänen luontoharrastuksistaan mitään, mutta yleisten todennäköisyyksien perusteella voisin ajatella, ettei hän ole elämässään nähnyt vihaista norsua taikka karhua - ainakaan toistensa kimpussa.

Saatan tietysti olla väärässäkin.

Suurin peto, minkä minä olen oikeasti villinä luonnossa nähnyt, taitaa olla supikoira.

Kun ihminen ajattelee unissaan vihaa ja aggressiivisuutta, näyttäytyy se helposti raivokkaina petoina. On helpompi kuvailla ja käsitellä näitä voimakkaita tunteita eläimille luonteenomaisella käyttäytymistavalla kuin esimerkiksi muistikuvana perheriidasta, saati sitten omina tuntemuksina.

Aloittajan unessa norsu käy karhun kimppuun. (vaikkei norsu mikään peto olekaan)

Asetelma on normaalin elämän ja luontodokumenttien valossa epäsuhtainen. Norsulla on kamppailussa selkeä fyysinen etu.

Mitä eroa on karhuilla ja norsuilla koon lisäksi? Mitä yhteistä niillä on?

Karhunaaraat pitävät huolta pennuistaan ja ovat alttiita uroiden hyökkäyksille. He siis pitävät huolta jälkeläisistään ja opettavat ne tavoille. Uroot lähinnä tavoittelevat omaa etuaan, ovat kamppailunhaluisia ja aggressiivisia. Ne ovat suoranainen uhka pennuille.

Norsunaaraat ovat laumanjohtajia ja pitävät jälkeläisistään huolen. Heidänkin tosin pitää varoa urosnorsuja, jotka ovat sangen vaarallisia kokonsa ja luonteensa puolesta.

Karhuilla ja norsuilla on siis yhtäläisyytensä. Yhteisenä tekijänä voisi olla, että molemmissa tapauksissa naaras (äiti) hoitaa lapset ja uros (isä) on aggressiivinen ja väkivaltainen.

Aloittajan unessa elefantti tappoi karhun.

Tappoiko isä äidin vaiko toisin päin? Unessa suurempi surmasi pienempi kokoisen.

Aloittaja kertoi seuranneensa tilannetta sivusta.

On olemassa psykologinen ilmiö kuin tunteiden eristäminen.

Tarve aggression osoittamiseen ei häviä vaikka yksilö niin itselleen uskotteleekin. Hän saattaa fantasioida mitä väkivaltaisimmista asioista tuntematta oikeastaan mitään itse.

Hän tarkkailee fantasioitaan ulkopuolisena ja eräissä tapauksissa nauttii niistä taikka vain ihmettelee sitä kaikkea.

Unesi oli täynnä vihaa ja kamppailua. Suurempi voitti.

Mitä se mielestäsi tarkoittaa?

Kiitos unesi jakamisesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


75837584 kirjoitti:

Elefantti jahtasi karhua, seurasin tilannetta sivusta. Loppujen lopuksi elefantti sai karhun kiinni ja tappoi sen.

Kovasti jäi tuo uni mietityttämään. Mistähän oli kyse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu