Tarvitaanko katsastusta ollenkaan?

yksityhmä

Kävin viimeviikolla katsastamassa autoni. Katsastusta perustellaan kahdella pääotsikolla, turvallisuus ja ympäristöystävällisyys. Turvallisuuteen liittyy ehdottomasti tärkeinpänä jarrut. Ympäristöystävällisyyteen liittyy vain ja ainoastaan pakokaasujen mittaus.

Katsastuksesta teki erikoisen se, että siellä ei pystytty tutkimaan jarrruja (nelivetoinen auto) eikä pakokaasuja (veloitettiin?), koska kyseisen auton moottorin ohjaus ei anna ryntayttää moottoria ilman sen kuormittamista.

Sammuneet valopolttimot näkee kyllä poliisikin liikennevalvonnassaan, joten niitä on turha katsastuksessa tutkailla. Eihän katsastuksessa toimiva valo tarkoita edes sitä, että se toimii ajettaessa katsastusasemalta pois!

Kuka osaa perustella mihin auton katsastusta tarvitaan?

6

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 95owner

      Katsastutoiminta on annettu yksityisille sijoittajille ja se onkin huipputehokas rahastusautomaatti. Tehokkaat alan lobbarit pitävät sen vielä pitkään voimissaan. (ei toki mitään korruptiota, kun sitä ei Suomessa edes ole). Oikeasti sitä ei enää tarvittaisi enää nykyaikana, riittäisi, että on esittää ajantasainen huoltokirja leimoineen ja että auto on kunnossa päällisin puolin, jos tarkastetaan tien päällä. Vastuu on joka tapauksessa, kuten tähänkin asti, auton kuljettajalla.

    • k.atsastaja

      Nelivetoisen auton jarrut tutkitaan samanlai kuin muidenkin, ilman dynamometritestausta. Tosin tämäkin on mahdollista riippuen nelivedon rakenteesta ja/tai dynamometristä. Eikä jarruja pelkästään tutkia dynolla, vaan levyt ja palat yms. osat tutkitaan nostimella.

      Kyseessä ilmeisesti VAG-konsernin diesel. Kyllä niistäkin pystyy savutusmittauksen tekemään, moottori ei vain kierrä kuin 2500 rpm. Tulos on toki 0, mutta niin se on muissakin uudemmissa autoissa. Se, onko nykyinen savutusmittaus mielekäs euro 5 tai uudemmille moottoreille, voidaan olla monta mieltä.

      • yksityhmä

        Olisin toki odottanut katsastajalta jonkinlaista tutkimista jarrujen osalta. Hänpä vain tokaisi, että tutkimaton paikka, koska autossa oli talvirenkailla peltivanteet ja muovikapselit. Ei näy levyt, palat eikä oikeastaan mikään muukaan jarrun osa. Letkua vähän hiplaili.

        Mutta alkuperäinen kysymys juurikin oli että mihin katsastusta tarvitaan, jos ei pystytä jarruja tutkimaan ollenkaan ja pakokaasupäästöjen tutkiminen on turhaa?


    • klonsklons

      Aivan turhaa kyttäämistä, paska romut menee läpi ja uusia vehkeitä kierrätetään konttorilla! Auto huijareiden vehkeet on kammottavia!

    • caaaaapas

      Kukaan ei osaa kertoa syytä miksi autoja on katsastettu 100 vuotta... No minäpä kerron sen oikean syyn. Autoja katsastetaan tyhmyyden takia, thats it. Muuta syytä ei ole olemassa.

    • puzzlepeli

      Autoja katsastetaan, mutta silti liikenteessä liikkuu karmaisevia pommeja: kolariautoista rakenneltuja virityksiä joista ei edes tiedetä, että ovat kolariautoja ja rakenneltuja. Vasta sitten, kun auto jää tielle tms. tulee tenkkapoo, että mikäs tämän "auton" historia oikein on. Mitään tietoa ei löydy mistään ja jos löytyy, on useamman auton tiedot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      213
      4060
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2275
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1278
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      893
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      44
      822
    Aihe