Mikko Vapa aikoi olla ehdolla mutta äänesti Pesosta varapuheenjohtajaksi,
se ei anna aihetta uskoa että Vapa asettuu ehdolle mikäli Pesonen on mukana.
Jukka Paakki toimi ilmeisesti samoin koska melkein kaikki äänesti Pesosta,
ellei IPUn sisältä löydy tarpeeksi rohkeaa miestä Pesosen haastajaksi niin on etsittävä ulkopuolelta jos säännöt sen sallivat.
Kari Rajamäki vois olla hyvä johtaja mutta on dem, jätti politiikan ilmeisesti
ei hyväksy demaruen toimintaa,
samoin teki Yrttiaho, mies kuin vuori, häneen luottaisin.
Mutta kai IPUn sisälläkin on rohkeita miehiä, kertokaa te jotka tunnette jäsenistöä,
minä en tunne ketään,
Löytyykö IPUsta haastajaa Pesoselle?
11
<50
Vastaukset
- Fifty-sixty
Palstalla on vaadittu johtoon näkyvää hahmoa. Väyrynen ei varmaan suostu.
Ehdotan, että kysytään Matti Nykästä. Hän sopeutuisi politiikaan erinomaisesti; onhan melkein oppinut 20 vuodessa laulamamaankin, kun pysytään turvallisesti puolen oktaavin sisällä, joten osaa välttää ääri-ilmiöitä.
Varapuheenjohtajaksi kävisi esim. Johanna Tukiainen, jolla kiistatta on huomattavaa painoarvoa. - haastajia.ei.tarvita
Pesonen on paras!
- 18vuattaplus2vuatta
Ja komein on PESONEN
- Kummajuttu
Mistä tiedät, montako ääntä kukin sai vpj-vaalissa? Minä olen sitä yrittänyt kysellä, mutta eivät ole kertoneet.
- siinäse
Mikko Vapa kertoi tällä palstalla että 44,stä äänestäjästä 40 äänesti Pesosta,
niin teki myös Mikko. - Tarkkuutta
Ei tuossa ollut kyse varapuheenjohtajan vaalista vaan hallituksen jäsenten valinnasta. Varapuheenjohtajavaali on käyty hallituksen järjestäytymiskokouksessa.
- hurlumheissan
Ei ole kenestäkään Pesoselle vastusta. Sen takia Vapa ja Paakki tyytyvät Pesosen kainaloon. No eipä sen puoleen Vapasta ja Paakista olisi ollut puolueen nostajiksi. Ei ainakaan mitään näyttöjä ole ollut.
- näinluulen
Miten mitään näyttöjä voi olla jos yksi mies määrää kaikesta,
toiminta kai pitäisi perustua jäsenistön mielipiteitä kuullen , demokraattisesti.
Hallitus ja koko puheenjohtajisto tekemään viisaita päätöksiä joissa huomioidaan jäsenistön mielipiteet.
Piirialueet toimimaan, ja järjestämään tilaisuuksia, ei p,johtaja voi kaikkeen osallistua.
Nythän meidän ideoitamme kyseltiin sähköpostitse, se on hyvä alku. kuinka moni vastasi?
Antti pitää kiinni omasta linjastaan eikä kuuntele muita, uusi p,johtaja varmaan
kuuntelisi myös meitä rivijäseniä.
- pitäisipystyäuusiutumaan
Aika selväksi on tullut se totuus, ettei kenestäkään muusta tule puheenjohtajaa kuin Antista. Ainakaan niin kauan kuin Ipu tai Antti on pystyssä.
- Asiamiessss
Eikös Ipussa ole tapana, että Pesosen haastajat savustetaan ulos hyvissä ajoin?
Pesonen ei siedä minkäänlaista kilpailua vaan kaipaa jatkuvaa huomiota ja palvontaa.- montakin
Jos kymmenessä vuodessa ei ole saatu mitään aikaan niin silloin on p,johtajan aika vaihtua, näin ei voida jatkaa, olemme kohta liittovaltio ja nyt on saatava todella nopeasti tuloksia, jäseniä/äänestäjiä.
On turha odottaa mitään karismaattista johtajaa, ei niitä ole muillakaan puolueilla,
Soini näkyi ja kuului mutta missä on nyt
Stubb, casanova ja rattopoika,
Sipilä yhteistyökyvytön tuntemattomuudesta noussut.
Rinne, eipä nyt erikoista kehumista.
en tiedä yhtäkään p,johtajaa ketä erityisesti arvostaisin.
Ei Ipukaan tarvitse mitään suurmiestä vaan yhteityökykyisen henkilön joka
osaa esiintyä ja olla keulakuvana, se on p,johtajan tehtävä.
Piirit hoitakoon kenttätyön kunhan viestintä on sitä mtä on yhdessä sovittu.
Ipussa on hyvinkoulutettua fiksua väkeä, kyllä sietä p,johta löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646075Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201748Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt111646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921533Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411426- 1131140
Oon mä susta mustasukkainen
Mä tunnustan. Olen aina vähän jollain tapaa ollu susta mustis. Tottakai, koska rakastan sua. Mutta mustiskin vain terveellä tavoin. Ihan luonnollista150984Sohvi blörf
Siellä se taas keekoilee kaupungilla ja kuvailee viattomia opiskelijoita instaansa. Kuvaa nyt vaan omaa tissivakoo ja bebaa jätä muut rauhaan ettei t106831Jättäkää tuo Lumio nyt jo rauhaan!
Mihinkään tuo avaus katosi? Säälittävää touhua kertakaikkiaan, harvoin tänne mitään kirjoittelen mutta tämä touhu alkaa mennä jo yli hilseen. Hävetkää26742Rakas rakas rakas
Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Oot kaikkeni sä ihana m65664