Minulla on töissä tehtävän asentaa moniin koneisiin Windows 7 ja siihen kaikki päivitykset. Kuitenkin päivitysten hakeminen netistä tuntuu hitaalta. Mikä olisi nopein tapa asentaa samanlaiset systeemit moniin koneisiin? Ei kai sitä voi suoraan kloonata kun kuhunkin koneeseen pitää laittaa oma lisenssi? Kannattaako pistää pystyyn palvelin, josta haen kaikki päivitykset ja softat?
Win7:n asentaminen useaan koneeseen
8
144
Vastaukset
- ClonezillaIlmainen
OK. Tee se kuin ammattilaiset, Clonezillalla voit asentaa sen kerralla vaihka tuhanteen..
Katso nettistä ohjeet ja youtube video clonezillan käytöstä.
Todella helpoo ja nopeeta.
Clonezilla on paras ja ilmainen, on olemassa vastaavia kaupallisiakin, mutta mielestäni ei edes yhtä hyviä.- Ohjeetnetissä
Ei yritysmailmassa koskaan se lisenssi ole se, joka koneen tarrassa on, joten älä siittä huoli, jos lisenssit on olemassa. eli se tarra :D
Sekin selvinnee netin ohjeista kuinka teet tämän, eli ei missään tapauksessa aktivoida kaikkia erikseen, johan siinä menee kartoki norttiakain;D
Tunnin hommaan ei kannata tuhrata kokoviikkoa.
- OEM_vai_Volyymi
Kyllä se melkein varmin tapa on asentaa joka koneellee erikseen,, varsinkin jos koneissa on erilaiset sisuskalut. Ja riippuu onko lisenssi OEM, vai ns. Volyymilisenssi.
Jälkimmäisen vaihtoehdon voi asentaa etänä yhdeltä koneelta, mutta sekin vaatii, että koneet on verkotettu esim. intranettiin.
Alle 10 koneen systeemin asentaisin ainakin itse joka koneen erikseen. Asennus käyntiin vaan joka koneeseen, ja kun asennus valmis, päivitykset käyntiin. Tulee samalla työpaikkaliikuntaa, kun käyt klikkailemassa hiirellä joka koneilla asennusta eteenpäin..- OEM_vai_Volyymi
...jatkoa...
Tuossa erään it-opiskelijan opinnäytetyö win7 verkkoasennuksesta..
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/32132/Pilli_Tarmo.pdf?sequence=1 - Ajankäyttökysymys
Varmain ja varmin???
Jos haaluaa tuhrata ja saa tuhrata aikaa siihen rutosti... niin mikäettei,
Oikeesti IT-alalla ei sellaista aikaa ole!
Clonezilla vastaus on hyvä, itsekkin käyttänyt sitä ja silloin koneet oli erilaisia, josten en asentanut ihan valmista pakettia vaan, vaan paketin joka oli optimoissa windows seiskan uudestaan joka koneelle, tällöin saatavissa olevat ajurit piti sisältyä siihen.
Huomioiden attä windowsin asennus kestänee sen 40 min noin puhtaana, Clonella se asentuu kymmenessä minuutissa, sitten ne muut tarvittavat ohjelma. Joihin helposti menee neljäkin tuntia per kone. Jotka asentuu clonella samalla kuin windows.
Siiten verkkoasetutusten luonti, joka monessa varkossa on aikaavievää.
Tämäkin poistuu Cloneasennuksessa.
Mutta ihan kuinka kukin haluaa, Mutta aikaa säästää julmetusti ja takuulla saa samallaisen joka koneesta. Non yhden luokan noin 30 konetta voi juosta siinnä ympyrää, ok. onnistuu ihan puhtaanakin päivässä jos medioita riittää joka koneelle.
Oikeesti satojen koneiden seminaareissa ei moiseen ole aikaa.
Milestäni raja menee 10 konee tiimoilla.
Ja jos koneita on vielä pitkin poikin rakennusta, en todellakaan alkaisi niitä kanniskeleen tai juokseen rakennusta ympäri!
Tosin pitäähän se cloonikone asentaa kokonaisuudessaan ja asetella ja tarkistaa viruksista ym ym. että kaikki on cloonessa täysin kohdallaan, enne muihinkoneisiin asentamista. siihen menee helposti se yksi päivä, jos kyseessä on windows 7 ja toimistohjelmat ja niiden tukiohjelmat.
Ajureita cloonattu kone hakee itsekkin, koska olen törmännyt että vaihka laitteet joskus ihan saman tyyppimerkinnän vehkeitä, on niissä erilaisia komponettejä, esim wlan kortit on tällaisia. kone osaa hakea ajurit itse!
Ubuntun kohdalla taas asia on tyystin erilainen, koska sen asennus kestää noin kymmenenminuuttia ja siinä on toimistohjelmat heti valmiina. Joten ubuntu on selvästi helpompi asentaa erikseen isoonkin määrään koneita.
Mutta opinnäytteenä laitteiden asennus Clonezillalla varmaan hyvä meriitti omille taidoillesi! Näyttä hienolta ja ei ole yhtään vaikeeta!
Vaan saa sinut ns. ammattilaisten toimitapoihin. - Unohdaserverit
Verkkoasennus palvelin, joo.. sitä käytetään joissakin tapauksissa, joissa on erittäin hajautettu it-järjestelmä, hitusen vanhahtava toimitapa, mutta joskus tällaisenkin tehnyt. enemmän windowssia käynistetään ihan verkkokkorttikutsulla palvelimelta kuin että asennus suoritetaan palvelimelta.
Asennus palvelin luotu silloin, kun laiteissin halutaan windows joka poikeaa siittä puhtaasta asennuksesta, koska osaan tietoturvan takia ei haluta tehdä tai kyetä tekeen asennusmediaa joka sisältäisi kaikki asennuksen muutokset, on se silloin helpompi tehdä serverillä. Näissä tapauksissa myös windowsin päivitys ohjataan omalle serverille ja estetään sen kysely microsoftille.
Nykyään moinen järjestelmä päivittyy pilalle ja alkaa päivitellä taas itseään microsoftilta jos Serverin ylläpito ei ole osaavaa.
Tällaisen asennus-serverin tekeminen, ylläpito ja käyttö ei ole helppoa, joten sitä en suosittele ainakaan aloittelijoille, embedded käytäntyjen hallinta ja muut vastaavat. - HyvätietääMYÖS
En tiedä missä organiasstiossa olet niitä asentelemassa, mutta usin organisaatioissa on tähän tarkoitukseen sertificoitu toimintatapa, josta ei saa poiketa. Usein ne kaupalliset ohjelmatkin tai sitten clonezilla, tai vastaavat.
Yhdistyksissä ei tällaisia tapoja monestikkaan ole, joten sillä on valinnanvapaus itse päättää toimintapa.
Muista kuitenkin että laitteista ei saa päästää nettiin ennen virustorjunnan asennusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1126657Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243717- 1852488
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2562343Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962028Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001760Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91665Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1281249Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271225- 691204