Yhteiskuntasopimus ilmeisesti syntyy ja hyvä niin. Se ei muuta sitä tosiasiaa että maaseudulla on lopetettava pellossa eläminen. Nyt on aika kääriä hihat ja alkaa töihin.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Juuri niin. Nyt loppuu se rehellisten veromaksajien tolkuton kuppaaminen.
Ja nyt lukekaa tarkasti. Ongelma ei itseasiassa ole maatalous jota luonnollisesti tulisi tavalla tai toisella tehostaa. Se ei myöskään ole ylikuormitetut suorittavan tason tekijät sosiaali- ja terveyspalveluissa. Ongelma on ylipalkatut ja alityöllistetyt johtajat joita noin 5000 asukkaan kunnissa riittää pilvin pimein. Sama ongelma on nähtävissä valtakunnantasolla valtionyrityksissä.
Pikkukuntien hallinto on useimmiten tehokkaampaa kun suurissa kunnissa. Työtehtäviä ei ole rajattu kiinteästi toimisektoreittain, puhumattakaan että isoille pomoille tarvittaisiin pikku apulaisia. Helsingissäkin on apulaiskaupunginjohtajia, hah!
Olen kaupunkilainen ,mutta pidän tuomosta alotusta vähintään härskinä.
Uskon vakaasti että maataloudessa tehdään töitä hyvin paljon enemmän kun kaupungeissa henkeäkohti.
Selvästihän tämä näkyy jo siitä, että maalaiset ei juuri jouda täällä koneella istumaan ja puolustaan itseään solvaajilta joita riittää.
Me kaupunkilaiset täällä istumme vapaa-aikaamme kuluttamassa ja joillakin on pää artikkelina vähätellä yhtä ja samaa ammattikuntaa viljelijöitä.
Itse olen kaikista kriittisin ollut omaa puoluettani SDP:tä kohtaan. Keskustalaisilta tämä itsekriittisyys tuntuu puuttuvan aivan täysin. Kyllä niitä töitä voidaan tehdä kaupungissakin määrällisesti 12 hr Ma-Pe ja vielä 8 hr La. Kokemusta on. Hyöty vain oli kovin vähäinen.
Teepoä 16 tuntia päivässä seitsemänä päivänä viikossa kahden viikoin vuosilomalla. Sinulla ei taida olla siitä oikesta työn tekemisestä hajuakaan.
Älä valehtele. Maatalon poikana tiedän ettei tuollaista määrää tehdä kuin ns. kiireaikoina. Muuten hommat ovat aika leppoisia. Sitäpaitsi yrittäjä on yrittäjä ja hän pitää vuosilomaa jos ehtii.
No jossainhan näitä kepukiihkoilijoita tarvitaan. Pikkukunnissa maksetaan kokouspalkkioita ja annetaan virkamies paikkoja puolueen jäsenkirjalla, tästä syystä meillä ei voida lakkauttaa kuntia ja pitää saada takaisin maakuntahallinto jonka kustannus yhteiskunnalle 1,5 miljardia vuodessa, vain ja ainoastaan kepuvirkamiesten suojatyöpaikkojen vuoksi.
Tyypillinen kepulainen on niin tyhmä, ettei pärjää ilman suojatyöpaikkaa, joka maataloustukien muodossa tai sitten poliittisella virkamies paikalla.
Pikkukunnan johtajistoa:
Kaupunginjohtaja.
Hallintojohtaja.
Talousjohtaja.
Kehittämispäällikkö.
Sivistystoimenjohtaja.
Tekninen johtaja.
Perusturvajohtaja.
Hankepäällikkö.
Elinkeinopäällikkö.
Voisiko näitä vähän yhdistää?
Maaseudulla on nyt lopetettava uhriksi heittäytyminen ja menneen Impivaaran haikailu.
Onko Pystyyn Kuollut tämä mielestäsi tehokasta. Varsinkin tämä hankepäällikön toimenkuva verrattuna kehittämispäälliköön?
Pikkukunta jota johtaa peräti kaupunginjohtaja. :D Oikeasti tempaisitkin nuo tittelit jonkin ison kunnan henkilöstölistasta.
Totta kuitenkin, että takavuosina pikkukunnissa oli turhaa byrokratiaa. Viimeisten parinkymmenen vuoden aikana kunnat ovat kuitenkin yhdistäneet henkilöstöä. Erityisesti niin on käynyt elinkeinotoimessa, joka onkin yleensä ulkoistettu kokonaan useamman kunnan yhdessä perustamalle kehittämisyhtiölle. Niin tulee käymään myös sivistys- ja koulutustoimelle, mutta asia vaatisi valtiovallan ohjausta. Tällä hetkellä ei kuitenkaan edes valtiovallan tasolla tiedetä, kannattaako esimerkiksi yhdistää vain maakuntien lukiot keskenään, vaan onko viisaampaa nitoa samaan nippuun myös ammatillinen koulutus. Eräänlainen sote-sotku siis sekin. Tosin koulutushallinto ei vaadi paljoa henkilökuntaa..
Kyllä ovat noin 5000 asukkaan pikkukunnasta. Virallisesti "kaupungista".
Tuli mieleen kun joskus valitin tuosta maaseudun talvikunnossapidosta. Liittyy asiaan. Miksi ns. Tekniset opistot käytännönläheisine teknikko- ja insinöörilinjoineen muutettiin Ammattikorkeakouluiksi?
Mutta mitä mieltä olet tuosta itse asiasta. Pellossa elämisestä.
En ymmärrä, miten teiden talvikunnossapito ja valtakunnallinen koulutusuudistus liittyy tähän asiaan.
Jälkimmäistä asiaa olen ihmetellyt täällä jo vuosia ja arvellut, että meillä jotenkin vain ajauduttiin 1980-luvun taloudellisesti lihavina vuosina ja tietotekniikan yleistymisen myötä ihailemaan pitkiä ja teoreettisia opintoputkia. Ilmeisesti kansainvälisissä vertailuissa paljastui, että Suomessa on korkeakoulututkinnon suorittaneita vähemmän kuin läntisissä kilpailijamaissa, mistä vedettiin johtopäätös, että heitä on saatava lisää. "Ongelma" ratkaistiin nimeämällä opistot ammattikorkeakouluiksi ja pidentämällä opiskeluaika tuota titteliä paremmin vastaaviksi nelivuotisiksi putkiksi.
Samalla ammattikoulut nimettiin ammattiopistoiksi ja niiden yksi- tai kaksivuotiset tutkinnot venytettiin vähintään kolmivuotisiksi. Uutta sisältöä tutkintoihin ei tullut lainkaan, mikä ongelma ratkaistiin lyhentämällä koulupäiviä ja -viikkoja ns. etätehtävien muodossa.
Liittyy sikäli että maaseudulla ei osata nykyään hoitaa väylien talvikunnossapitoa! Hyvänä esimerkkinä hiekan kylväminen pehmeän lumisohjon päälle. Resursseista se ei ole kiinni. Aurat ja traktorit lähinnä ajelevat ympäriinsä ja muodon vuoksi hiekkaa ripotellaan vähän sinne sun tänne. Tällaista joutokäyntiä maalla on paljon.
Koulutus liittyy sikäli että kaikenlainen käytännön osaaminen on hukassa kun tärkeintä on johtajan muodollinen pätevyys.
Hankkeethan ovat aina määräaikaisia, joten myös hankepäällikkö vetänee jonkin tietyn tehtävän (projektin) vain ennalta määrätyn ajan. Kun hanke on päättynyt, hankepäällikkö hakee uuden työpaikan joka julkiselta tai yksityiseltä sektorilta. Kehittämispäällikön titteli puolestaan kuulunee kunnan vakituiselle virkamiehelle. En tiedä, mitä kehittämispäälliköt tekevät, mutta oletan, että titteli vastaa perinteistä joka paikan höylää eli kunnansihteeriä, kun sellainen tuosta listastasi puuttuu. Vai olisiko tuo hallintopäällikkö se kunnansihteeri?
Kaiken kaikkiaan kunnat olisi vapautettava sellaisista samankaltaisista tehtävistä, jotka voidaan hoitaa maakunnallisella tai seutukunnallisella tasolla yhteisesti. Elinkeino- ja maataloussektorilla tähän on jo pitkälti päästykin, sosiaali- ja terveyssektorilla uudistus on parhaillaan teon alla ja koulutuksessa siihen päästänee joskus ensi vuosikymmenellä.
Eläköön maakuntahallinto!
Osaaminen vaihtelee kunnittain. Traktoriurakoitsijat toimivat oman kuntansa herran ohjeistuksen mukaan vaikka kokeneen kuljettajan hytti hytkyisi naurusta.
Tässä kaivattaisiin sitä kokenutta "mestaria".
Suomi on 5 miljoonan asukkaan maa. Ei täällä tarvita uutta hallintoa entisen päälle.
Vaan täällä tarvitaan tekemisen meininkiä ja kaikilla tasoilla siirtymistä vuoteen 2016!
Hallintovirkamiesten määrää vähennetään kustannustehokkaimmin juuri maakuntahallinnolla, jollainen on jo olemassa muissa länsimaisissa demokratioissa. Haluatko että Suomi jatkaa itämaisena demokratiana jatkossakin.
Perusteltavissa jollain Saksan kokoisella väkimäärällä.
Ei vaan hallinnon järkeistämisellä ja kustannusten alentamisella. On järjetöntä, että kunta kunnalta vain toteutetaan käytännössä valtion määräämiä tehtäviä ilman omaa päätösvaltaa.
Kaupunginjohtaja.
Apulaiskaupunginjohtaja
2.Apulaiskaupunginjohtaja
Kaupunginosajohtajat
Apulaiskaupunginosajohtajat
Kansliapäälikkö
Hallintojohtaja.
Apulaishallintojohtaja
2.Apulaiskauhallintojoihtaja
Talousjohtaja.
Apulaistalousjohtaja
Kamreeri
Apulaiskamreeri..jne
Kehittämispäällikkö.
Sivistystoimenjohtaja.
Tekninen johtaja.
Perusturvajohtaja.
Hankepäällikkö.
Elinkeinopäällikkö.
Jokaisella päälliköllä on kaksi tai kolme apulaispäällikköä'. Helsingissä joku laski että kaupunginjohtajalla on 10 apulaisjohtajaa alaisuudessaan. Sen lisäksi kaksi tai kolme porrasta kaupunginosa johtajia jokaiselle kaupunginosalle...
Helsingissä on lähes jokaista duunarityöntekijää kohti yksi johtaja.
Kyllä nuissa olis vara yhdistellä, eikä viellä työn paljouden takia tulis hiki päähän.
Kukas täällä on sitten laittamassa entisen päälle jotakin?
Keskusta Maakuntamallinsa kanssa.
:D Eli yliopistot pitää siirtää maaseudulle koska siellä kaupungeissa ei osata opettaa.
Ei mitään olla lisäämässä, vaan yhdistetään palvelut, jotka hoidetaan jokaisessa kunnassa lakisääteisesti samalla tavalla. Tämän ansiosta samalla työllä ja entistä pienemmällä henkilöstöllä voidaan hoitaa nykyistä suurempia väestöryhmiä.
Suomessa on kaksi oikeaa Yliopistoa. Helsingin Yliopisto ja Åbo Akademi. Muissa tehdään maalaisten näennäistutkimusta. Kuten osoitti Itä-Suomen Yliopiston "D-vitamiinitutkimus".
D-vitamiinista vielä. Suorastaan säälittävää on että Ravintomaisterit kyseenalaistavat maamme johtavan asiantuntijan Farmakologian Emeritusprofessorin Ilari Paakarin pätevyyden.
Uskoo joulupukkiin ken haluaa. Tosiasiassa tarkoitus on Maalaisliiton virkamiesten suojatyöpaikkojen sementointi.
Miksi pienten kepukuntien virkamiesten suojatyöpaikkojen sementointi viideksi vuodeksi kuntaliitosten yhteydessä on mielestäsi hyväksyttävää, mutta vastustat ratkaisua (maakuntahallinto), jolla tuo viiden vuoden sementointi vältetään?
Ymmärrät nyt tahallasi väärin.
Ei ihan vielä aleta töihin. Ootetaan että lumet sulaa ja pellot kuivuu. Sit kääritään hihat.
Manviljelijät, ovat omasta mielestään yrittäjiä. Oikein hyvä lähtökohta. Mutta miten yrittäjän kannattaa käyttää ns tuotantopanoksia, rahaa/työtä vuodesta toiseen . Tuottaa liikaa sellaista, joka ei mene kaupaksi. PERSNETTO TOUHUA Nykyään valtio ei onneksi , voi ostaa voita varastoon. Eikä lihaa. Putin ei osta juustoa. Nyt pitäisi " viisaat" kepu aivot panna työskentelyyn. Mitä voisi tehdä. Muutakin kuin mennä " Työmiehen" taskuille/verotukseen . Mutta ei näin tapahtu . Sipilä Suojelee "miljonäärejä" veroilta. (Kavereitaan) LASKUN YHTEISKUNTA TALKOISTA MAKSAA kaupanmyyjän t (1500) kuussa. Sekä eläkeläiset . Maatalous tuotanto (ylituotanto) on pyhä isänmaalinen koskematon OIKEUS missä kaupalliset asiat, ei ole voimassa. Sieltä ei voi katsella, löytyykö säästöjä.
Joku sentään ymmärsi.
"Mitä voisi tehdä. Muutakin kuin mennä " Työmiehen" taskuille/verotukseen ."
" Maatalous tuotanto (ylituotanto) on pyhä isänmaalinen koskematon OIKEUS missä kaupalliset asiat, ei ole voimassa. Sieltä ei voi katsella, löytyykö säästöjä."
Hyvä! Niinkuin huomaat asiasta ei oikein voi edes kiihkottomasti keskustella ilman että Kepulaiset vetävät herneen nenään.
Ei yhtään itsekriittittistä kommenttia Kepulaisilta. Arvasin. Mutta näinhän se on kun kyky itseanalyysiin puuttuu täysin ja uhriudutaan plus syytellään muita.