PAM! - Työajan pidennys ei kelpaa!

Järkkäri

Ns. "yhteiskuntasopimuksen" toteutuminen näyttää entistä vaikeammalta.

Palvelualojen ammattiliitto PAMin odotetaan torstaina ottavan uudelleen kantaa kilpailukykysopimukseen, jonka se torjui jo aiemmin. Soittokierros PAMin hallituksen jäsenille osoittaa, että Suomen suurin ammattiliitto ei ole kääntämässä päätään ilman, että sopimukseen tehtäisiin merkittäviä muutoksia.

Enemmistö vastanneista PAMin hallituksen jäsenistä on sitä mieltä, ettei kilpailukykysopimuksen neuvotteluihin pidä lähteä, vaikka hallitus lupaisikin veronkevennyksiä.

Lännen Media tavoitti 11 PAMin hallituksen 16 jäsenestä. Yhdelle ainoalle vastanneelle hallituksen jäsenelle veronkevennykset riittäisivät. Viittä hallituksen jäsentä ei tavoitettu useista yrityksistä huolimatta.

PAM äänesti jo kerran (äänin 11–5), ettei se lähde mukaan neuvottelemaan työmarkkinakeskusjärjestöjen esittämästä kilpailukykysopimuksesta.

Edes pääministerin suora lupaus ns. "Suomen mallista" tai veronkevennyksistä ei siis kuitenkaan näyttäisi riittävän PAMin hallitukselle.

Lähes kaikkia tavoitettuja hallituksen jäseniä hiertää 24 tunnin vuosityöajan pidennys. PAMissa halutaan eroon myös esityksestä, jonka mukaan työttömyysvakuutusmaksuja ja työeläkemaksuja siirrettäisiin työntekijöiden maksettavaksi. Juuri nämä ovat "kilpailukykysopimuksen" oleellisimpia elementtejä.

Kaupan alalla osa-aikaisten myyjien tavallisin viikkosopimus on 25 tuntia ja kahdeksan vuotta alalla olleen myyjän palkka poislukien pääkaupunkiseutu on 12,09 euroa. Myyjä saa silloin bruttona 1 209 euroa kuukaudessa.

Sipilän tehtävä PAMin käännyttämiseksi vaikuttaa mahdottomalta.

Lue lisää: http://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/pamin-hallitus-haluaa-avata-kilpailukykysopimuksen-tyoajan-pidennys-ei-kelpaa

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kreikantietä

      Ehkä PAMista on hienoa, kun velkojat tulevat sitten "neuvottelemaan" Suomen velkojen takaisinmaksusta ja takaisinmaksun edellytyksistä.

      • Puolueetontarkkailija

        Saksallakin on suhteessa bkt:hen puolet enemmän velkaa kuin Suomella. On aivan lapsellista jatkaa enää tuota EK-propagandaa tilanteessa missä kansa ei siihen enää usko ja yhteiskuntarauha koetuksella. Demarit yrittivät sovitella aikansa, mutta tilanne on nyt tämä. Sipilä saa lähteä etsimään uutta kotia. Soini on jo sairaalassa ja Stubbi menee vaihtoon. Katsotaan mikä on Rinteen asema ja seuraava siirto.


      • sipiläonkiero

        Ei valtiontalous myyjäressukan palkkoihin kaadu!
        Höpö höpö.
        Matujen ylläpitoon rahaa kerätään.
        Niistä pitää leikata ensin.
        Harmaa taloudessa ja verokikkailussa on enemmän otettavaa.
        Sitäpaitsi työssä olevien työajan lisääminen lisää työttömyyttä.
        Sipilän hallituksen höpinöitä.


    • tuntemattomatsotilaat

      Työttömyyttä hoidetaan jakamalla työ tasaisemmin kaikille.

      • korkotulot

        Ja töeläkemaksuja voidaan alentaa, ei niitä tarvitse siirtää työläisten maksettavaksi.

        Eläkeyhtiöiden varallisuus kasvaa jatkuvasti vaikka ns suuret ikäpolvet ovat jo eläkkeellä.
        Kirkollisvero pois yrityksiltä, ei ne käy kasteella eikä haudata kirkkomaahan, pappiakaan ei yritykset tarvitse.

        Vain työttömyys vähentää kassavirtoja.


      • jotensakinnäin

        Tässä kilpailukykysopimuksessa ei ajatella työttömyyttä vaan työn kilpailuvuutta muihin maihin. Jotta omistajat eivät menettäisi mitään, tarvitaan hinnan alennusta ja se revitään raaka-aineiden, työvoiman ja muiden resurssien puolelta. Ei kilpailukykysopimus ole tarkoitettu köyhien tai köyhyyden hoitoon vaan se on vain vaade työnantajilta ja markkinoilta/omistajilta.

        Eihän osingon nostaja halua luopua omastaan. Joku muu saa maksaa sijoituksen. Omistuksen on tuotettava sijoittajalle. Työntekijäähän ei katsota yritykseen panostavaksi vaan tekijäksi/resurssiksi, jolle maksetaan korvaus panoksesta ja muuta hän ei tarvitse. Sitten kun lähtee niin harvoin tarvitsee tulla takaisin.

        Esim. kun ensimmäinen omistaja rakentaa esim. kauppaketjun, jonka saa kasvuun, on se helpompi myydä sijoittajille, jotka voivat vaikka laajentaa rahoituksellaan ketjua. Kun sijoittajat saavat liikkeen vieläkin arvokkaammaksi on se helppo myydä hyvällä hinnalla toisille sijoittajille.

        Kun markkinat on jo saavutettu eikä lähipiirissä tai omistajilla ole osaamista sen enempää, alkaa kustannusten pienentäminen. Jos liikkeessä olisi ollut alkuajoista vakituinen työntekijä, jonka palkka on kokoajan noussut, pitäisi siis myös makkarapaketin hinta nousta riittävästi että sillä maksetaan kaikille edellisille maksettu kauppahinta ja sijoitukset. Kun ihmisillä ei ole enää varaa/tarvetta ostaa makkaraa enempää pitää jostain repiä lisää katetta.

        Palkkakustannuksia nyt siis siirretään työnantajilta työntekijöille itselleen. Kun laitetaan pihalle vanhat työntekijät ja uudistuksessa otetaan uudet edullisemmat, saadaan taas makkarapaketista parempi hinta. Kilpailukykysopimuksessa ei siis katsota kuinka monta makkaraa saa ja voi työtön ostaa vaan kysymys on vain voiton maksimoinninsta. Ainakin mun mielestä.

        Se että jokin makkara jää työttömältä ostamatta ei paljoa paina sillä nälkään voi kuolla samoin kuin ylipainoon sillä tavallinen halpamakkara ei kovin terveellinen ruoka ole ollenkaan. Kun halvin mahdollinen ruoka on hinnaltaan saatu niin arvokkaaksi että siihen on nipin napin varaa köyhimmällä, pääsee rikkaudet vain hyväosaisimmille, joille ohjautuu myös parempi terveyden- ja sairaudenhoito.

        Köyhä siis köyhtyy, velkaantuu, lihoo paskaruoasta ja kuolee pois. Köyhä jättää perinnöksi 3 lasta, jotka perivät köyhän velan ja joutuvat tekemään 2-3 työtä että saavat sen makkarapaketin ostettua. Rikas sen sijaan rikastuu vain enemmän. Ennen rikkaalla oli vain audi, sitten mersu, ja nyt rikkaalla on varaa ajella jokapäivä eri autolla ja kuskit saa vuokrafirmasta. Kuski onkin sitten sen yhden lihavana kuolleen miehen tyttären aviomies. Rikkaan kotia siivoaa toisen kuolleen läskin toinen tytär, jonka puoliso on ovimiehenä rikkaan pankkiirin omistamassa hotellissa. Yht. äkkiä rikas tarvitsee sen yhden vakituisen myyjän, jolle oli aikaisemmin maksettu kaikki lisät, sijaan kolme halppistyöntekijää, joiden palkka ei riitä edes makkarapakettiin.

        Ilmeisesti tätä tarvitaan pääomasijoittajien mielestä kun eivät enää osaa hakea kasvua mistään muualta vaikka avaruus on täynnä kiveä, vettä ja ties mitä.


    • jlksjfkjfs

      No eikai työajanpidennys tarkoita kuin työttömyyden lisäämistä. Voidaan pienentää yrityksen työporukkaa kun kolmepäivää tehdään ilmaisiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9277
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8153
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      5977
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2437
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2146
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1789
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1727
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1561
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1517
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1410
    Aihe