Sittenkin epilepsia?

värisevän

Olen 19-vuotias henkilö ja olen menossa pienehköön leikkaukseen lähiaikoina. Minulla ei ole todettu epilepsiaa mutta sain 15-vuotiaana eeg:stä ja uni eeg:stä paperit jossa luki joistain häriöistä. Mihin viittaavat "torkkeessa ja havahtuessa 1-2s kestoisia hieman epärytmisiä hidasaaltojaksoja, joiden seassa yksittäisiä teräviä aaltoja ja piikkejä painottuen enemmän vasemmalle ja joihin saattoi liittyä luomien värinää, mutta ei muita kliinisiä oireita." Tässä lukee että silmät auki ja syvässä unessa ilmiötä ei esiintynyt. "Tausta normaali" "Ei syytä epäillä epilepsiaa"
Tämä uni-eeg otettiin siis vuonna 2013 ja en ole koskaan saanut minkään sortin epileptistä kohtausta saati edes pyörtynyt. Nyt olen kuitenkin menossa pikku leikkaukseen joten pitäisikö minun mainita lääkärille tästä? Ja toisena kysymyksenä onko minun syytä epäillä itselläni epilepsiaa?

3

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valkonen-sisko

      Jos epilepsiaa ei ole havaittu, älä turhaan mieti.
      Ja jos mietityttää, kerro etukäteen ennen operaatiota tehtävässä tarkastuksessa huolesi. Kun kyseessä on pieni leikkaus, tuskin saat edes syvää narkoosia vaan ns. humauksen. Siitä herääminen on miellyttävämpää kuin narkoosista.
      Koko operaation ajan sinua valvoo leikkaussalihoitaja jonka tehtävä on ainoastaan pitää sinusta huoli. Voit mennä turvallisin mielin, ja nopeaa paranemista!

    • epilepsyjjjj

      Saanko kysyä miksi sulle aikoinaan sitten tehtiin uni eeg jos et ole oirehtinut mitenkään aikaisemmin edes

    • sissdda

      Ehdottomasti kerro tuo lääkärille ja kysy, mitä se oikeastaan tarkoittaa ihan selväksi suomeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      110
      2719
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      16
      1718
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1606
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      10
      1557
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1135
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe