Sittenkin epilepsia?

värisevän

Olen 19-vuotias henkilö ja olen menossa pienehköön leikkaukseen lähiaikoina. Minulla ei ole todettu epilepsiaa mutta sain 15-vuotiaana eeg:stä ja uni eeg:stä paperit jossa luki joistain häriöistä. Mihin viittaavat "torkkeessa ja havahtuessa 1-2s kestoisia hieman epärytmisiä hidasaaltojaksoja, joiden seassa yksittäisiä teräviä aaltoja ja piikkejä painottuen enemmän vasemmalle ja joihin saattoi liittyä luomien värinää, mutta ei muita kliinisiä oireita." Tässä lukee että silmät auki ja syvässä unessa ilmiötä ei esiintynyt. "Tausta normaali" "Ei syytä epäillä epilepsiaa"
Tämä uni-eeg otettiin siis vuonna 2013 ja en ole koskaan saanut minkään sortin epileptistä kohtausta saati edes pyörtynyt. Nyt olen kuitenkin menossa pikku leikkaukseen joten pitäisikö minun mainita lääkärille tästä? Ja toisena kysymyksenä onko minun syytä epäillä itselläni epilepsiaa?

3

165

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valkonen-sisko

      Jos epilepsiaa ei ole havaittu, älä turhaan mieti.
      Ja jos mietityttää, kerro etukäteen ennen operaatiota tehtävässä tarkastuksessa huolesi. Kun kyseessä on pieni leikkaus, tuskin saat edes syvää narkoosia vaan ns. humauksen. Siitä herääminen on miellyttävämpää kuin narkoosista.
      Koko operaation ajan sinua valvoo leikkaussalihoitaja jonka tehtävä on ainoastaan pitää sinusta huoli. Voit mennä turvallisin mielin, ja nopeaa paranemista!

    • epilepsyjjjj

      Saanko kysyä miksi sulle aikoinaan sitten tehtiin uni eeg jos et ole oirehtinut mitenkään aikaisemmin edes

    • sissdda

      Ehdottomasti kerro tuo lääkärille ja kysy, mitä se oikeastaan tarkoittaa ihan selväksi suomeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      708
      1965
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      339
      1054
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      907
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      145
      812
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      616
    6. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      31
      609
    7. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      45
      602
    8. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      577
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      560
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      530
    Aihe