Vaihteisto risaa Peugeotissa

407HDI20_07

Ostin juuri suhteellisen arvokkaan Peugeotin 407HDI2,0-07 (210.000km).

Auto tuntuu muutoin toimivalta, mutta pakki ei mene päälle, ellei auto ole pienessä liikkeessä. Kylmänä ongelma kärjistyy. Autoa pitää liikauttaa kolmosella, jotta pakki menee päälle. Ongelma esiintyy kylmänä aina. Myös ykkösen-kakkosen linja on kylmänä erittäin huono kytkeytymään. Vaatii voimaa.

Onkohan ongelmaa askissa, vai vaijereissa?

13

8128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anselmii

      Onko ollu akalla käytös? Voi olla vaijeri vika tai sit kytkin remonttia tieros?

    • hespöökör

      Vaihda öljyt... Omassa oli vastaavaa, taisi olla 300tkm mittarissa eikä koskaan vaihdettu.

      Vaihdon jälkeen toimii kuin unelma.

    • hmmmmn

      Pakki kytketään aina paikallaan ollessa, ei liikkeessä. Muuten kuuluu melkoiset rutinat vaihteistosta. Se myös hajoaa tuolla käytöllä. Pakki on myös synkronoimaton, joka tarkottaa sitä, ettei se kytkeydy joka kohdassa vaan autoa pitää käyttää vaikka ykkösellä ja käyttää kytkintä hiljaa tuntumassa ja kohta pakki löytyy.

      Vaihteistoöljyn vaihto voi korjata ongelman. Ja joo moni särkee peruutusvaihteen tuollatavalla.... kun ei muka kytkeydy muuten ku väkisellä.

    • 407

      öljyissä vaihda pösön omat öljyt saat vaihteet päälle tavellakin.

    • RMB

      Vaihda öljyt ensi. Jos öljyn vaihdosta ei ollut apua, kerro. Kerro myös mahdollisimman tarkkaan miten vika ilmenee. Minulla oli pakin kanssa 406:ssa ongelmia. Löysin syyn oireeseen. Ongelmani kohdistui vaijereihin.

      • Anonyymi

        Onko siellä vaijereitakin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko siellä vaijereitakin

        Vaihdekepin ja vaihdelaatikon välillä on vaijerivälitys.

        Vanhemmissa on myös tankovälitys vaihtoehtona.


    • 407HDI20_07

      Öljy vaihdettu, ei vaikutusta ongelmaan.

      Moottorin ollessa sammuksissa, kaikki vaihteet löytyvät helposti, myös pakki.
      Heti kun moottori käynnistyy pakkia ei saa enää päälle, eikä ykköstäkään.

      Ongelma lähes häipyy, kun moottori lämpenee. Kylmäkäynnistyksen jälkeen ei mitään toivoa saada pakkia tai ykköstä silmään. Onneksi pienen vaihteen voi kytkeä silmään ennen käynnistystä ja näin vielä pääsee liikkeelle.

      PS. Lämmityslaite hajosi myös heti alkuun ja ilmeisesti myös jokin pyörän laakeri jurnuttaa. Taisin iskeä paskaan?

      • Noeipähaittaa

        Tulee mieleen että laitoitko mitä öljyä....

        Muuten veikkaisin seuraavaksi kytkintä, mutta eihän se lämpimänä toimisi sen paremmin.

        En osaa sanoa onko tuo nyt niin paskaa, kaikissa vanhoissa autoissa on vikoja ja ongelmia, toisissa ne on erilaisia ja toistuu useammin. Kun jaksaa korjata / korjauttaa ja ajaa samalla autolla 10 vuotta niin niistä korjauksista saa itse sen hyödyn.


      • Noeipähaittaa

      • 407HDI20_07
        Noeipähaittaa kirjoitti:

        Tuossa hieman keskustelua noista öljyistä. Onkohan autossasi ML vai BE vaihteisto... olisiko ML, ihan arvaus.

        http://peugeot-foorumi.com/index.php?topic=4710.0

        No nyt pistit pahan, mistä minä sen tietäisin onko se ML vai BE?
        Kuusi vaihdetta siinä nyt kuitenkin on ja auto on sitä vanhempaa 04...07 mallia.


      • HeleppoHomma
        407HDI20_07 kirjoitti:

        No nyt pistit pahan, mistä minä sen tietäisin onko se ML vai BE?
        Kuusi vaihdetta siinä nyt kuitenkin on ja auto on sitä vanhempaa 04...07 mallia.

        Taitaa olla ML6C

        http://peugeot-foorumi.com/index.php?topic=33701.0

        Nyt kun vielä tarkistaa tuliko ihan varmasti oikeanlaista öljyä laatikkoon :)

        Omassa BE laatikossa on Total toiminut loistavasti, motonetissä noin 10 euroa / litra.

        Vanhalla öljyllä ei pysynyt pakki päällä, etenkään pakkasilla. Liikkeellelähtö oli lähes mahdotonta kun ei ykköstä meinannut saada päälle, eikä vaihdettua kakkoselle.

        Vaihdon jälkeen toimii kuin uusi, vielä kun ulinan saisi pienemmäksi...


    • epan

      peugeo,citroen,fiat 2,2hdi:n vaihteiston takkuaminen johtuu vaihteen siirtäjän ruostumisesta.Vaihteiston sivuttaisliike vipu ruostuu ja alkaa jumittaa.Auton alta alapalkin yli pääsee käsiksi kyseiseen siirtäjään eli se siirtäjä jossa on se isompi pallukka.Vaijeri irti siirtäjän mutteri (13mm lenkki) auki jos siirtäjän vipu ei irtoa ota pitkä rauta ja lyö konehuoneen puolelta.kaveri olis kyllä tarpeen .kun vipu on irti niin niin puhdista akseli vl.päästä sekä vivun holkki smirkelipaperilla rasvaa huolella kuparilla. Ole tarkkana että vivussa oleva muovi sovitin menee uraan kunnolla.
      Homma ei ole mitään verrattuna korjaamon 300€ laskuun.Itseltäni meni n.2tuntia asiaan josta kärsin 2v aivan suotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2774
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2420
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      155
      2026
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1728
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1251
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1144
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      160
      1108
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1010
    Aihe