Nyt tapahtui se pahin asia!!!

Menin aamulla aloittamaan ekaa varsinaista työpäivää erääseen myyntifirmaan. Aluksi haettiin mulle auto firman takapihalta. Näin heti että itäauto skoda rapid siellä odottaa uhriaan. No siinä ei auttanut kun ottaa skeida vastaan. Hävettää niin paljon ajaa tolla. Sain kyllä kauppaa heti kun alotin nykysistä asiakkaista eikä uusia tarvinnu ettiä. Vaimolle en kehdannu kertoa ja jätin auton kotiin tullessani tohon tienvarteen. Tää on kauheeta. Jotenki ei vaa mieli oikee toimi oikeen kun pitäs lähtee myymään maailman parasta tuotetta ja alla skoda. Siis skeida jolle aina olen nauranu. No joo ihan hyvä tolla on ajaa eikä kukuta paljoa. Mutta se fiilis...se häpeä ja se tunne että on epäonnistunu. Joutuuko joku muu ajamaan itäautolla vähän kuin pakolla?ehkä tähän tottuu.
2754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Onneksi olkoon olet saanut työpaikan ja autoedun. Ehditkö olla kauan työttömänä?

Valkoisen miehen on kannettava vastuunsa.
Voiko olla surkeampaa näkyä, porvarillistuva suomalainen mies harmaassa corollassa tai avensiksessa?
Minne katosi se idearikas maailmanparantaja?
Keski-ikä lähestyy, vaimo nalkuttaa, lapset huutaa, kaverit kaikkoaa, ainoa vaikkakin vähänen ilo on ajaa samanlaisella tojotalla joka muillakin luuserikavereilla on.
Keskimäärinen mies ajaa keskimäärin tojotalla ja haukkuu Skodaa.

Äänestä

Nyt et näe asian ytimeen, myyntijohtajasi on päinvastoin nero. Kun myyntitykki kurvaa paikalle itäisellä skootalla, ostaa asiakas jos ei muuten niin säälistä.

Äänestä

tuttu juttu, juuri vastaanotin uuden työpaikan Tammikuussa eräässä firmassa ja autoetuna tilattiin tehtaalta Ford Escape, siis sellainen mitätön siti-maasturi. No, onneksi tilausprosessi kusahti tehtaan puolesta ja sain ylimääräiseksi jääneen vähän ajetun Ford Exploderin joten tilanne pelastui täpärästi...

Äänestä

Trollin ainoa huvitus on vilkas mielikuvitus.

Äänestä

Eihän sulla oo ajokorttiakaan eikä mitään työpaikkaa. Ajele vaan sillä polkypyörällä viel muutama vuosi poika.

Äänestä

Olisipa minullakin Skoda rapid jonka saisin pakoilemalla asiakkaita ja pilkkaamalla heidän vaihdokkejaajaan ja valehtelemalla omat romuni arvoautoiksi.

Äänestä

En sitten seuraavallakaan kerralla tilaa mitään lehteä vaikka kuinka selität siellä langan päässä. Kyllä Skoda on sulle aivan liian ylellinen kulkuneuvo jotta voit hakea mäkkäristä mättöä siihen typöydällesi.

Äänestä

Toi viestittää tärkeää elekieltä. Kun saavut asiakkaan pihaan skoda rapidilla, se viestittää heti, että myös myymäsi tuotteiden hinnoissa ei ole ilmaa, vaan ne on valmiiksi tingitty.
Mieti jotain jetrorostettia joka saapuu sun pihaasi kuussatasella mersulla. Ei ihmekään että kiinteistönvälittäjän palkkio siitä työstä että seisoo eteisessä jakamassa valokopioita, on aivan suhteettoman iso verrattuna hankkeen muiden osapuolien saamaan korvaukseen. Pois lukien yhteiskunta, joka saa asunnon hinnasta 45 prosenttia erilaisina piiloveroina ja arvonlisäverona.
No nythän tämä lipsahti politiikan puolelle.....

Äänestä
  • Mielummin ostan siltä joka tulee isolla bensamersulla kun venäjämieliseltä skoda kuskilta. Arvostan ihmistä jolla on hieno auto eikä pelkää näyttää menestystä.

    Äänestä

  • Liskoaivoilla tehdyt päätökset johtavat isoihin bensmersuihin.
    Arvostat = kadehdit.
    Tiedäthän kuka maksaa ison bensamersun?

    Äänestä

  • Jopppikoayaa kirjoitti:

    Mielummin ostan siltä joka tulee isolla bensamersulla kun venäjämieliseltä skoda kuskilta. Arvostan ihmistä jolla on hieno auto eikä pelkää näyttää menestystä.

    Näinhän se on että skoota viestii firmalla menevän heikosti. Sillä on ostajalle monenlaista merkitystä. Ensin pitää miettiä takuu- ja vastuuasioita jos myyjä horjuu selvitystilan partaalla. Toiseksi sitä miksi myyjien pitää käyttää skootaa ja nokian puhelimia? Ei siis kauppa käy, miksei? Ovatko myytävät tuotteet ylihintaisia vai huonolaatuisia?

    Äänestä

Kaksi vuotta sitten alkanut keskustelu TSI-moottoreiden jakoketjuongelmista jatkuu ja aina vaan uusia jakoketjuongelmaisia liittyy keskusteluun.

Äänestä

Hahhahhaa, siitä se alamäki aina alkaa. Itse en ota koskaan tosissani skeidakuskeja. Ei ole aikaa kuunnella heitä, sillä elämässä on tärkeämpääkin, kun hikiset skeidakuskit. Sen sijaan käyn littaamassa tuulilasiin valmiiksi teettämiäni lappuja jossa lukee " skoda on skeida".
On ne aina huvittavan näköisiä kun ne lukee sen lapun ja tekevät nyökyttelevät naureskellen.
Hyvä tuuri siten ollut sinulla, ettei nuoriso ole vääntänyt tuulilasin pyyhkimiä, antennia ja peilejä irroitellut. Jotkut avaa ovia ja pissii sisään. Ehkä niitä vielä ilmaantuu.

Äänestä

Hienoa että olet saanut työpaikan. Voisinpa sanoa samaa, olen lähettänyt satoja hakemuksia mutta silti putosin juuri peruspäivärahalle.

En kehtaa näyttää naamaani ulkona eikä ole varaa tehdä mitään muuta kuin lähetellä trolleja autoplastalle. Siellä tekeydyn suosikkimerkkini omistajaksi ja sätin purevasti kaikkia muita.

Käytännössä olen ajellut vain muutamalla autolla enkä millään 2000-luvun alkua myöhemmällä joten toistelen lähinnä autolehtien juttuja ja palstalla höpöteltäviä totuuksia.

Haukun erityisesti "skeidaa" ja "rapeita ranskiksia" koska niistä on vielä loputtomiin vanhaa essonbaarijuttuvarastoa, mutta joskus sätin myös jotain eksoottisempia autoja joita olen nähnyt vain ulkoapäin. Oikeasti, mikä tahansa kulkupeli kelpaisi minulle.

Äänestä
  • Haha, kerrankin rehellinen kertomus

    Äänestä

Olisit opiskellut vähän kovemmin aikanaan. Olisit voinut saada vaikka Octavian!

Äänestä
  • mä sain ork*n!

    Äänestä

  • Olen kyllä kouluni käynyt

    Voisin ottaa VAG-konsernin tuotteen työsuhdeautoksi, etenkin TSI on kiva ajettava. Mutta omaksi - ei ikinä. Hajoilee. Tohjoa en ottaisi mielelläni edes työsuhdeautoksi

    Äänestä

Katso heti uutta työtä. Jos työautoksi tarjotaan skeidaa, niin ymmärrät kai, että firma vajoaa valintojensa takia.

Äänestä

Vinkki: Jos sulla on peräti älypuhelin, Clas Ohlsonilta saa vitosella VR-lasit jotka parantavat virtuaalimaailmasi kokemusta aivan uusiin sfääreihin! Sullakin on niihin varaa ja työpaikasta haaveilu keskiyöllä ei ole niin pitkäveteistä!

Äänestä

Parempi toi skoda on kuin ei mitään. Mukavia kilometrejä sinulle

Äänestä

No ostin viime kesänä eräältä yksityishenkilöltä volvo S80:n. Hän sanoi, että heille firmaan ja hänellekkin tullaan antamaan työsuhdeautoksi wolkkari Golf. Ei kaveri ollut innostunut asiasta kun olosuhteiden pakosta pitää siirtyä ajamaan Golfilla.

Äänestä

No onhan se niinkin, että jos myyntimies kurvaa tontille kalliilla uudella autolla, niin asiakkaana ajattelen, että ompa suuret myyntivoitot, kun noin kalliilla autolla ajavat. Kyllä skoda antaisi paremman vaikutelman ostajan silmissä.

Äänestä
  • 1990-luvulla Helsingissä pyöri eräs kiinteistönvälittäjä vanhalla Opel Recordilla, ja minäkin ostin kerrostalokämpän hänen välityksellään. Tiesin toki, että hän teki jatkuvasti hyvää tiliä, sillä hän oli todella hyvä tyyppi. Autolla tuskin oli vaikutusta asiaan. 1990-luvun lopulla ostin kämpän rivitalosta. Kiinteistövälittäjällä oli 12-pyttyinen Daimler. Autolla ei ollut vaikutusta kauppaan, sillä kämppä oli kaikin puolin asiallinen ja sopiva perheelleni.

    Äänestä

  • RapidElegance kirjoitti:

    1990-luvulla Helsingissä pyöri eräs kiinteistönvälittäjä vanhalla Opel Recordilla, ja minäkin ostin kerrostalokämpän hänen välityksellään. Tiesin toki, että hän teki jatkuvasti hyvää tiliä, sillä hän oli todella hyvä tyyppi. Autolla tuskin oli vaikutusta asiaan. 1990-luvun lopulla ostin kämpän rivitalosta. Kiinteistövälittäjällä oli 12-pyttyinen Daimler. Autolla ei ollut vaikutusta kauppaan, sillä kämppä oli kaikin puolin asiallinen ja sopiva perheelleni.

    Noo, Jethrolla on autona Porsche, ja kesäisin se visiin ajaa Ferrarilla. Kyllä se vähän pistää mietityttämään, mistä se on niihin rahat kerännyt.

    Äänestä

Kansan henkinen tila välittyy näistä aloituksista. Kun oma auto ja asunto on velaton, näiden "Mersu on menestyksen tunnus"-tulostusten lukeminen on kevyttä viihdettä. Aloittajalle menestyminen onkin sitten kovaa työtä. Ajatuksen voimalla ei rikastu Mersumieheksi, eikä myöskään Skodalla tuhota yrityksen tulosta.

Äänestä

Tuskin tällä luuseri aloittajalla on edes ajokorttia vielä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Skeidaatuli kirjoitti:

Menin aamulla aloittamaan ekaa varsinaista työpäivää erääseen myyntifirmaan. Aluksi haettiin mulle auto firman takapihalta. Näin heti että itäauto skoda rapid siellä odottaa uhriaan. No siinä ei auttanut kun ottaa skeida vastaan. Hävettää niin paljon ajaa tolla. Sain kyllä kauppaa heti kun alotin nykysistä asiakkaista eikä uusia tarvinnu ettiä. Vaimolle en kehdannu kertoa ja jätin auton kotiin tullessani tohon tienvarteen. Tää on kauheeta. Jotenki ei vaa mieli oikee toimi oikeen kun pitäs lähtee myymään maailman parasta tuotetta ja alla skoda. Siis skeida jolle aina olen nauranu. No joo ihan hyvä tolla on ajaa eikä kukuta paljoa. Mutta se fiilis...se häpeä ja se tunne että on epäonnistunu. Joutuuko joku muu ajamaan itäautolla vähän kuin pakolla?ehkä tähän tottuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu