Tuleeko Tietolasta vastaanottokeskus?

valveutunut

Kylillä kuiskitaan miten Tietolaa oltaisiin kaavamuutoksella laittamassa vastaanottokeskuskäyttöön.
Kallis kattoremontti on kuulemma on kuulemma piikki virkamiesten lihassa ja rakennukselle pitäisi löytää jotain käyttöä jolla kuitata kiinteät kulut.

Minusta on moraalisesti arveluttavaa laittaa mahdolliset turvapaikanhakijat rakennukseen jossa on sisäilmaongelmia.

Olisihan perin ikävää jos Kuopiossa ja Varkaudessa alettaisiin ajatella meidän vain haluavan rahastaa hätää kärsivien kustannuksella .



Parempi ratkaisu olisi siirtää vanhainkodin asukkaita Tietolaan ja rakentaa vanhainkotirahoilla uusi ja edustava rakennus maahanmuuttajille.

Vanhusten siirtämistä Tietolaan tukisi se että heistä monella on jo valmiiksi astman vuoksi homehaittoihinkin tehoava estolääkitys joka laajentaa keuhkoputkia.

Tällä tavalla Leppävirta saisi kansainvälistä huomiota ja tänne saataisiin työvoimaa korvaamaan suurten ikäluokkien eläköitymistä.

Käsittääkseni joka toisella irakilaisella on akateeminen tutkinto joten meidän ei tarvitse muuta kuin opettaa heille suomen kieli ja he ovat valmiita työelämään .

Meidän perhe ottaa ainakin avosylin vastaan mahdollisen maahanmuuttajavävypojan kunhan tytöt tulevat siihen ikään.

Kyllä meitä tänne maalle mahtuu.

25

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sirkkuko

      Otetaan tämä pakolaisten asia samallaisena haasteena kuin evakoiden asutus aikonaan joilla on muuten yhteistä maahanmuuttajien kanssa se että molemmat ovat joutuneet jättämään kotisa venäjän sotimise takia.

    • Puoltolause

      Kerrankin joku valveutunut henkilö, joka ymmärtää kuinka tässä tilanteessa on tehtävä! Turvapaikanhakijoille olisi kylällä jo valmiina kaikenlaisia aktiviteetteja ja harrastusmahdollisuuksia, kuten esim. Leppiksen kylpylä hiihtoputkineen. Saataisiin niillekin muita rahaa tuottavia käyttäjiä kuin venäläiset. Kannatan ja puollan täysin rinnoin "valveutuneen" visioita!

    • tytteli-00

      Vähänkö siistii jos tää pitää paikkasa!
      Pääseeköhän alle 18-vuotiaat sinne vapaaehtoistöihin?
      Me haluttas kaverin kaa auttaa niitä sopeutumaan .

    • totuusmatuista

      Kivahan se on Leppiksessä uiskennella kun matut kusevat ja paskantavat sinne! Minä en huolisi matuja vävykseni, ovat sen verran tyhmää porukkaa. Itse kertovat omasta osaamisestaan mutta paperit on heitetty menemään. Ikä valehdellaan teini-ikäiseksi, vaikka sitä voi olla peräti 50 vuotta.
      75 % on lukutaidottomia. Korkeasti koulutettu tarkoittaa sitä, että ovat kuulleet koraania luettavan, ja osaavat noudattaa sen oppeja mm. joukkoraiskaamalla, sillä matuille se on ihan selviö, että naisille voi tehdä ihan mitä vaan. Koraanin mukaan myös kurkun katkaisu on rutiinihommia, joka opetetaan jo pienestä pitäen joka pojalle.

      Siitä vaan nyt sitten näitä kurkunkatkaisijoiksi korkeasti koulutettuja kotouttamaan. Niinhän Ruotsissakin suvakki, joka oli antanut kotinsa matulle asua, menetti pikkutyttönsä matun leikatessa lapselta kurkun auki. Siinäpä sinisilmille hieman totuutta.
      Lukekaa MV-lehteä, niin ette ole ihan niin sinisilmäisiä ja osaatte puolustaa lapsianne näiltä raiskaajilta ja murhaajilta. Ja puolustaa Leppävirtaa, ettei sinne tulisi näitä elukoita.

    • neeli

      Onnea leppävirtalaiset,jos sinnekkin saatte kansainvälisyyttä.Pienenä miinuksena,et uimahalliin ette voi mennä sen jälkeen,naiset ei voi kävellä rauhassa,rikokset lisääntyy,elätettäviä saatte lisää,jokainen fiksu muuttaa pois sieltä,ym,ym

      • mamutin

        Jos asialliset tilat löytyy mamuille niin onhan ne pakko ottaa Leppävirralle.


    • folkewest

      Kylläpäs Leppävirralla on tunkkaisen rasistisia ihmisiä.
      Käykää nykissä kattoo vähän kansainvälistä meininkiä ja miten maahanmuuttajat toivotetaan avosylin tervetulleeksi

    • eirasisti

      Leppävirta on sivistynyt paikkakunta ja siksi sinne ei haluta päänleikkaajia ja elikoiksi lähinnä kutsuttavia mölyapinoita. Se ei ole rasismia, vaan realismia. Rasisteja ovat juuri he, jotka yrittävät tuhota Suomea paskasakilla, joka ei kuulu sivistyksen pariin.
      Ei ole maahanmuuttajia, vaan loissakkia, joka pyrkii tänne elätiksi.
      Ei Leppävirralle sontaljiä ja suvakitkin voi pakata matkalaukkunsa ja häipyä loisineen sinne, mistä ne ovat tulleetkin.
      Vai on rasistista olla vastaan, raiskaavia rikollisia, paskantelevaa ja mölyävää elukkalaumaa.

    • näkyjennäkijä

      Vai muka sivistynyt? Aika paljon saa rimaa laskea jos sivistyneiksi pitää laskea porukka joka kulkee vuosikaudet sitten suljetun putkitehtaan haalareissa ja on olevinaan niin vitsikkäitä mutta vetävät kuitenkin porot nokkaan kun huumori kohdistuu heihin itseensä.
      Tämän etupäässä Teboililla kokoontuvan älymystön tärkeimmät puheenaiheet liittyvät panojuttuihin joille hihitellään kuin teinipojat ja viinanjuonnilla kerskumiseen.
      Näiden kylän kirkkaimpien kynttilöiden mielestä homot ja arabit pitäisi tappaa ja ryssätkin ovat perseestä paitsi naiset jotka osoittautuvat lutkiksi nostettuaan kytkintä kun eivät jaksa toimia pillua antavina pullan tuoksuisina äitihahmoina jota voi tarpeen tullen käyttää nyrkkeilysäkkinä.
      Jos minusta tulisi diktaattori niin kuohisin tämän sakin ensi töikseni ettei tälle kylälle syntyisi enää yhtään uutta wt-samiartoa.

      Tähän geenisaavin pohjasakoista kaavittuun ihmisolioiden ameebalaumaan verrattuna jopa irakilaisetja syyrialaiset ovat kehityskelpoisia yksilöitä

      • voijärkele

        "Jos minusta tulisi diktaattori niin kuohisin tämän sakin ensi töikseni ettei tälle kylälle syntyisi enää yhtään uutta wt-samiartoa.

        Tähän geenisaavin pohjasakoista kaavittuun ihmisolioiden ameebalaumaan verrattuna jopa irakilaisetja syyrialaiset ovat kehityskelpoisia yksilöitä"

        Siinäpä sivistyneen olion kirjoitusta.

        Paskanen persreikä olet.


    • substanssiosaaja

      Voijärkäleellä taitaa olla jäänyt jutuista päätellen anaalivaihe päälle joka normaaleilla lapsilla on ohi eskariin mennessä?

      • huliveisson

        Ai, "substanssiosaaja" onkin reekerin ripulipaskapersreikä.


    • oikea.realisti

      Mitäs mieltä Leppävirralla ollaan kun sinne on niitä paskaläjiä tulossa kusemaan Vesileppiksenkin uimakuntoon? Kuopio toivotti tervetulleeksi tuon sikalauman oikein kunnolla. Nyt se sitten jakaa pakolla noita sontaloisia ympäri Savoa joka niemeen ja notkoon.
      Oikea ratkaisu olisi näille rikollisjoukkopakoloisille potku perseeseen ja sinne mistä ovat tulleetkin. Ei noita inhottavan oloisia elukoita kukaan tervejärkinen kaipaa sontimaan paikkoja. Ja siinä sitä Leppävirrallakin on ihmettelemistä, kun älämölöt alkaa takamus pystyssä ölistä viiden aikaan huutorukouksiaan.

      Eurooppaan nuo oliot eivät kuulu. Ja mitä tulee näkyjennäkijään, niin et todennäköisesti kelpaa kenellekään Leppävirtalaiselle ja siitä tuo katkeruus.

      Alla pari linkkiä, jotka kertoo näiden muslimipaskojen harrastuksista. Älkää järkevät tytöt ja naiset laskeko lähellekään noita sikoja. Ette kai halua vuohen- tai aasin nussijoiden tulla lähellekään itseänne.

      http://mvlehti.net/2016/03/26/lammas-terroristi-tai-donkey-lover-islamilaiset-kayttavat-aaseja-seksileluinaan-video/

      http://mvlehti.net/2016/03/30/mies-masturboi-naisten-vessassa-oulula

    • ihmissuhdevalmentaja

      Taitaa keski-ikäisiä kyläbiliksen pyörittäjiä pelottaa ,että pakolaiset vie heidän pikkutytöt?
      Ei hätää . Minä voin auttaa Tinder-profiilin luonnissa ja kun ei rajata kumppanin sukupuolta eikä ikää niin vientiä riittää varmasti elämänkumppanimarkkinoilla.
      Tinder ei sitten toimi kiekkopuhelimella niinkuin teledisko.

    • arjenahertaja

      Tämä on paras uutinen vuosiin.
      Nyt vaan nopeasti tulijoiden työluvat kuntoon niin päästään nostamaan Suomea suosta maksamalla vain tehdystä työstä ja jos mielii lomailla niin laittaa sitten palkasta sivuun jolla elelee lomat.
      Lomat ja ylityökorvaukset ovat miltei kommunismiin verrattavia muinaisjäänteitä joista pitää pikimmiten päästä eroon kun ei asiaskaan maksa palvelusta enempää kun se on tehty ylitöinä.

      Ei siellä lammaspaimenessakaan ole irtisanomisaikoja tai lomarahoja puhumattakaan ay-änkyröistä joten me yrittäjäthän ollaan hyväntekijöitä tarjotessamme auttavaa kättä uussuomalaisten kotouttamiseen.

    • musta_tuntuu_

      Hyvää äitien päivää tulevien monikulttuuristen perheiden äideille.

    • voihanpaskat

      Haista sinä home, älykääpiö! Monikulttuuriset ämmät ja kaikki musut pois koko Suomesta haisemasta ja kuseksimasta uima-altaisiin . Haluatteko Vesileppikseen kusta ja paskaa?

    • kardaanikunkku

      Toivottavasti homoseksuaalit asetetaan etusijalle turvapaikkajonossa kun niitä syrjitään Syyriassa.

    • tervetuloa-käsipäivää

      Nyt se on varmistettu ,että Leppävirtaakin siunataan muutamalla viisaalla itäiseltä maalta kun tänne muuttaa pari perhettä

    • xlx

      joko ne on sijoitettu?

    • niistäonvainhaittaa

      Kaikki ulkomaalaiset helvettiin.

    • katjuskas

      #Unelma#metienataantällä

    • rehellistaporukkaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      123
      2614
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      229
      2063
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      184
      1838
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      1707
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      126
      1450
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      57
      1345
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1158
    8. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      285
      930
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      835
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      65
      798
    Aihe