220D: Hehkujen mittaus / tarkistus?

Ainakin yksi hehku on ilmeisestikin pimeänä (?). Hehkun valo syttyy ja sitten sammuu startin jälkeen. Starttaa kyllä hyvin mutta käy pienen hetken hieman ontuen kuin vajaalla pytyllä ja sitten tasoittuu. Kuumana ei starttioireita.

Joskus pidemmässä ajossa hehkuvalo saattaa syttyä kesken ajon joksikin aikaa ja sitten sammuu itsekseen tai tai sammuu viimeistään pysähtyessä ja uudelleen startatessa.

Hommasin 'kynä-valo-piikki-testerin' jossa piuhan toisessa päässä krokotiili. Mutta miten voi tarkistaa / mitata onko hehku todella pimeenä? Rele sijaitsee pissapojan tankin alla, mutta siinä ei ole mitään kosketuspintoja joista mitata.

Jos koskettimen irroittaa sadakseen kosketinpinnat näkyviin, niin eihän se sitten enää mitään kerro, vaikka hehkutus päällä (?).

Tietysti releessäkin voisi olla jotakin häikkää, mutta en sitä osaa oikein epäillä.
142698
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Niin, unohtui mainita että taannoin pidemmän aikaa, startin jälkeen hehkun valo jäi päälle joksikin aikaa, mutta nyttemmin tuo oire itseksen kadonnut.

Äänestä

Moottorin tarkemmat tiedot olis rautaa, mutta mittaat eka jokaisen hehkun vastusmittauksella eli hehkureleeltä liitin irti ja mittaus runkoa vasten kulkeeko virta hehkun kautta..

Äänestä
  • "... mutta mittaat eka jokaisen hehkun vastusmittauksella eli hehkureleeltä liitin irti ja mittaus runkoa vasten kulkeeko virta hehkun kautta.."

    W202 - 220D - OM 604.910. Ennen avausta juurikin irroitin liittimen, jossa naarasnastat, releeltä (sijaitsee pissapojan säiliön alla), laitoin testikynän 'krokotiilin" dieselsuodattimen kannattimeen, hehkutus päälle ja kynällä liittimen neljä virtapistettä testaten. No light, eli testerin merkkivalo ei syttynyt yhdenkään kohdalla.

    Arvelin virran kulkevan akulta releelle ja releeltä hehkujen suuntaan (vai meneekö virta hehkuilta releelle ja releeltä startille?), joskaan eipä releenkään laattaliittimet eloa antaneet. Tuli myös mieleen saiko testeri maata suodattimen kannattimesta.

    Äänestä

  • No eihän siinä nyt jumalauta mitään vitun hehkutusta päälle laiteta kun vastusmittauis tehdään? Lue nyt urpo vaikka wikipediasta kuinka vastus mitataan.

    Äänestä

  • OnhanMersukuskeja kirjoitti:

    No eihän siinä nyt jumalauta mitään vitun hehkutusta päälle laiteta kun vastusmittauis tehdään? Lue nyt urpo vaikka wikipediasta kuinka vastus mitataan.

    "Lue nyt urpo vaikka wikipediasta kuinka vastus mitataan."

    Autokuskeista merkeistä ja malleista riippumatta en tiedä, mutta "jokin" aamuisessa viestissäsi kertoo ettei sivistyksellinen, henkinen ja psyykkinen hyvinvointisi / vaste ole oikein tikissään ja joka vaikuttaa ilmeisemmin olevan kroonisella asteella ;-)

    - http://keskustelu.suomi24.fi/terveys/henkinen-hyvinvointi-ja-mielenterveys

    Ilmeisesti olet jo tehnyt ihmissuhteissa tyhjää ympärilläsi ja netti on ainoa jäljelle jäänyt henkisen tasapainottomuutesi purkukanavana ;-)

    "Valitse seurasi tarkoin – myrkyllisen ihmisen lähipiiristä kannattaa paeta"

    "Negatiivisuudella voi olla yllättävän suuri vaikutus läheiseen ihmiseen. Jos lähipiirissä kytee "myrkyllinen ihminen", psykologi kehottaa toimimaan nopeasti. "

    - http://yle.fi/uutiset/valitse_seurasi_tarkoin__myrkyllisen_ihmisen_lahipiirista_kannattaa_paeta/8555272

    Hyvää ja rattoisaa päivän jatkoa sinullekin ja koetahan jaksaa itsesi kanssa !

    Äänestä

Niissä on tyyppivikana hehkurele, joten eiköhän tässäkin taoauksessa vika löydy sieltä, eikä hehkuista.

Äänestä

Otat sellaisen pätkän jotakin sähköjohtoa joka ylettyy akulta hehkuihin. Toinen pää akun napaan kiinni ja toisella päällä hipaiset hehkun liitintä. Jos kipinöi on hehku kunnossa jos ei on hehku kärähtänyt.

Äänestä
  • Uskomaton hullu. Kas kun et kielen päähän anna akulta virtaa ja pidä kädellä hehkusta kiinni.

    Äänestä

  • Taas joku tietämätön elämöi.

    Tuo plus-jännitteellä kokeilu on nopea tapa testata hehkut, siis kun ne hehkut on kätevästi siinä kannen sivussa näkyvillä ja hehkun johdot on helppo irroittaa.
    Aikaa menee menee muutama minuutti.

    Jos hehkut on siellä imusarjan alla piilossa, niin silloin tuo konsti ei toimi, vaan silloin toimitaan moottorin ehdoilla kokeikukonsti tehdään sen mukaan.

    Äänestä

  • Ai oikein tietämätön :)
    Tainnu pojalta jäädä peruskoulu kesken kun ei osaa vastusta mitata!

    Pitää tosiaan olla vikaa pääs jos vastusta mittaa virta päällä. Taidat olla autosähkö asentaja :)

    Vastusmittaukses ei kestä muutamaa minuuttia :)

    Äänestä

Kannatta irrottaa ja töpseli kiinni, niin näkköö punastusta!

Äänestä

Oletin lähtökohtaisesti lähinnä yhden hehkun olevan pimeänä (sillä starttaa kuitenkin hyvin kylmänäkin), mutta siellä on 3 ja 4 pytyn hehkut out of service.

Saas nähdä saako Mersuihin erikoitunut ptivaatti paja hehkut vaihdettua ilman imusarjan poistoa. Tosin ajan saanti heille on todella pitkä, nelisen viikkoa, mutta tekevät sitten muutaman muunkin työn samalla.

Ps. Maata testeriin sai läheltä, viressä lokasuojan päällä pieni rasia johon tulee kaapelit akulta, maa mukaanlukien.

Äänestä

Eiköhän onnistu ihan teesse ite mieheltä kans?

Äänestä
  • Voivat toisinaan olla erittäin tiukassa ja hehkun mahdollisesti katketessa saa tuskailla urakalla, jotta homman saa hoidettua. Tokihan tuo moottorityyppi ei ole ollut keskimääräisesti erityisen ongelmallinen hehkujen poiston suhteen.

    Kokenut ja osaavan Mersu-mekaanikko hoitaa homman rutiinilla ja sujuvammin ja ko. paja omaan myös sen ns. "salkunkin" jos homma enempi hankaloituisi.

    Jos imusarja pitäisi irroittaa, niin samalla sen voi tarkistaa ja puhdistaa karstoista.

    Ps. Kieltämättä hieman houkuttaisi tulpata ERG konetta karstoittamasta... liekö se sen ihmeemmin päästöihin lopulta vaikuttaisi (?) ja samalla kuulema useinkin myös kulutus hieman pienenee, eli päästöjen suhteen suunnilleen plus miinus nolla lopputulos (?).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hehkujen_testaus kirjoitti:

Ainakin yksi hehku on ilmeisestikin pimeänä (?). Hehkun valo syttyy ja sitten sammuu startin jälkeen. Starttaa kyllä hyvin mutta käy pienen hetken hieman ontuen kuin vajaalla pytyllä ja sitten tasoittuu. Kuumana ei starttioireita.

Joskus pidemmässä ajossa hehkuvalo saattaa syttyä kesken ajon joksikin aikaa ja sitten sammuu itsekseen tai tai sammuu viimeistään pysähtyessä ja uudelleen startatessa.

Hommasin 'kynä-valo-piikki-testerin' jossa piuhan toisessa päässä krokotiili. Mutta miten voi tarkistaa / mitata onko hehku todella pimeenä? Rele sijaitsee pissapojan tankin alla, mutta siinä ei ole mitään kosketuspintoja joista mitata.

Jos koskettimen irroittaa sadakseen kosketinpinnat näkyviin, niin eihän se sitten enää mitään kerro, vaikka hehkutus päällä (?).

Tietysti releessäkin voisi olla jotakin häikkää, mutta en sitä osaa oikein epäillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu