merkittävään asemaan Venäjän suurimmassa pankissa.
Venäläismedian mukaan Suomen entinen pääministeri Esko Aho on ehdolla Venäjän suurimman pankin Sberbankin hallintoneuvostoon.
Sberbankin puheenjohtaja German Gref kertoo muun muassa uutistoimisto TASS:n mukaan esittävänsä Ahon nimitystä pankin osakkeenomistajille. Omistajista suurin on Venäjän keskuspankki.
– Meillä on yksi uusi kandidaatti. Hän on Esko Aho, entinen Suomen pääministeri, Gref kertoi TASS:n mukaan.
– Hän toimii nykyisin monissa organisaatioissa, erityisesti hän johtaa Suomalais-venäläistä kauppakamaria.
Gref myös kehuu Ahon ”suunnatonta auktoriteettia” ja teknologia-alan osaamista. TASS puolestaan huomioi, että Aho on myös niin sanottua Venäjän Piilaaksoa hallinnoivan Skolkovo-säätiön hallituksen jäsen.
Ahon ehdokkuudesta kertoo myös toinen venäläinen uutistoimisto Interfax. Sberbank on Venäjän ja Itä-Euroopan suurin talletuspankki.
________________________
Keskusta kasvattanut kovan, halutun osaajan.
Kun verrataan vasemmistolaisiin, he lyö hanttiin kotimaan kehitykselle.
Kun päinvastoin pitäisi kotimaata kehittää.
Esko Ahon nimi nousi esiin
18
73
Vastaukset
- Anonyymi
Sperbankin rahoistahan Aho jo dramaattisesti erkani, mutta mistään en ole löytänyt tietoa nostaako hän vielä palkkioita Skolkovo-säätiön hallituksen jäsenenä? Skolkova on iso moskovalainen tiedepuisto.
- Anonyymi
Aho meni takaisin jota hoet.
Ei mennyt.
Hoe nyt taas Sipilääkin... - Anonyymi
sipilän syy?
- Anonyymi
Hiihtoliiton johdossa näytti karvansa, oli vaatimassa korvauksia heti kättelyssä, kun skandaali iski.
- Anonyymi
Aho, poliittinen broileri, kepun rehuilla kasvatettu.
- Anonyymi
Isänmaan petturit: Aho ja Lipponen
- Anonyymi
Lipi ja TUhOAJA eivät ole tehneet tiliä stasille tekemistään palveluksista...,,?
- Anonyymi
Niin se maailma muuttuu Eskoseni.
- Anonyymi
Ja Esko Ahohan istui myös Fortumin hallituksen jäsenenä kun Fortum päätti alkaa sijoittamaan miljardeja euroja Venäjälle.
- Anonyymi
Esko "säästöpankki" Aho. Taisi miehen presidentti haaveet kaatua tähän.
- Anonyymi
Myyrät kaivaa käytäviään, toiset kunnostaa maan jälleen siistiksi.
- Anonyymi
oikeuteen?
- Anonyymi
Säästöpankista on Esko itsekin puhunut, mutta vähemmälle huomiolle ovat jääneet Ahon rahakkaat luentokeikat ja hallituspaikat Moskovan Skolkovan tiedepuiston hallinnossa. Niistä ei Esko itsekään ole puhunut sanakaan? Lieneekö vieläkin Skolkovan tiedeakatemian johtokunnan palkkalistoilla?
- Anonyymi
Ja kukas on tuo hemmo kolmas oikealta :)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Bundesarchiv_Bild_183-1988-0806-010,_LPG_Gierstädt,_Besuch_einer_finnischen_Jugenddelegation.jpg - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kukas on tuo hemmo kolmas oikealta :)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Bundesarchiv_Bild_183-1988-0806-010,_LPG_Gierstädt,_Besuch_einer_finnischen_Jugenddelegation.jpgtinyurl auttaa
https://tinyurl.com/lautakasahemmo
- Anonyymi
"Tällaista oli Esko Ahon toiminta Venäjällä – IS selvitti vaietut kytkökset"
Olli Wareksen ja Arja Paanasen tänään julkaistu juttu. Tutkivaa journalismia parhaimmillaan, hienoa että Ahon kytköksiä Skolkova-säätiöön käydään vihdoin syväluotamaan, tähän asti on keskitytty vain hänen rooliinsaa venäjän säästöpankissa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009154790.html- Anonyymi
Erinomaista journalismia, vahva lukusuositus tälle.
- Anonyymi
Herkkänahkainen?
https://www.verkkouutiset.fi/a/esko-aho-uhkaili-seurauksilla-jos-juttu-julkaistaan/
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1622569Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658