Lindströmin päätökset taas laittomia?

20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Persuja eivät kiinnosta laki ja oikus. Persuja kiinnostaa vihanlietsonta, mölinä ja köyhien kyykyttäminen keinolla millä hyvänsä.

Äänestä

Eikö Lindström pysty oikeusministerinä muuttamaan lakeja mieleisekseen.

Äänestä
  • Ei. Kyllä kai tämän nyt sentään vähäjärkinenkin ymmärtää?

    Äänestä

  • Ethän ole tosissasi? Ei edes palstan pölhöpersu voi olla noin tyhmä. Eihän? EIHÄN??

    Äänestä

Kaikki Lindströmin ehdotukset kaatuu lopulta perustuslakiin.

Äänestä

Hallituksen suunnitelmat luoda Rahastusautomaatti kaksinkertaistamalla sakkotulot on koulukirjaesimerkki Tuhokapitalismista.

Tuhokapitalismin ansaintalogiikka perustuu pahoinvoinnin lisäämiseen, rikollisuuden kasvattamiseen ja synnytetyistä kriiseistä rahastamiseen.

Hallituksen esityksessä korotukset olisivat hallituksen esityksen mukaan tuoneet valtiolle 53—56 miljoonan euron lisätulot.

Ongelmallista hankkeessa on, että sakkojen tuplaamista perusteltiin käytännössä yksinomaan tavoitteella saada valtiolle lisää sakkotuloja. Hanke on nyt tyrmätty.

Perustuslakiasiantuntijat toteavat, että valtiosääntöoikeudellisesti kysymys oli käytännössä siitä, voitiinko rikosoikeudelliseen seuraamusjärjestelmään kuuluvien sakkojen rahamäärien isoja korotuksia pitää perustuslain kannalta tavoitteiltaan hyväksyttävänä, jos korotuksen tavoitteena oli ainoastaan kerätä lisätuloja valtiolle.

Perustuslakivaliokunnan vastaus kysymykseen kaavailuihin on selvä: hallituksen esittämät puhtaan fiskaaliset perustelut sakkojen kaksinkertaistamiselle eivät ole hyväksyttäviä perustuslain kannalta.

Muistissa ei ole yhtään tapausta, jossa hallituksen lakiehdotusta olisi pidetty perustuslainvastaisena sen vuoksi, etteivät sille esitetyt perusteet olleet hyväksyttäviä. Tuhokapitalistinen Sipilän hallitus teki historiaa.

Rikosoikeudellisten rangaistusten tavoitteena on rikollisuuden ehkäiseminen. Sakkorangaistuksen tarkoituksena ei ole kerätä valtiolle tuloja vaan myös sen tulee toimia rikollisuutta ehkäisevästi.

Hallitusohjelmassa asetettu tavoite sakkotulojen moninkertaistamiseen perustui sekä valtiosääntöoikeudellisesti että kriminaalipoliittisesti täysin nyrjähtäneelle logiikalle, jonka seurauksena myös rangaistusten perimmäisenä tavoitteena oleva rikosten ennaltaehkäisy olisi joutunut kyseenalaiseksi.

Perustuslakivaliokunta arvioi, että valtiontalouden sopeutustoimia ei voida sellaisenaan pitää hyväksyttävänä perusteena säätää ehdotettuja muutoksia rikosoikeudelliseen seuraamusjärjestelmään.

Jos rikosoikeudellista järjestelmää edes osin ylläpidetään valtion tulojen kerryttämiseen liittyvistä syistä, voidaan hyvin kysyä, alkaako kansalaisten luottamus rikosoikeudellisen järjestelmän oikeutukseen murentua.

Tällöin kysymys ei olisi niinkään siitä, että rikosoikeudellisella järjestelmällä pyrittäisiin ehkäisemään ja minimoimaan rikollisuutta, koska valtio itse asiassa hyötyisi taloudellisesti rikosten tekemisestä. Lisää pahoinvointia, lisää rikoksia, lisää rahaa. Tämä on Tuhokapitalismin ansaintalogiikka.

Äänestä

Monelta ongelmalta säästyttäisiin, jos vaadittaisiin, että oikeusministerin pitää olla juristin koulutuksen saanut. Lindström voi olla kiva jätkä ja Soinille kuuliainen, mutta ministeriltä pitäisi vaatia myös jotain muuta.

Äänestä
  • Niin ja muutkin ministerit olisivat alansa koulutuksen saaneita. Tyhmästä päästä kärsii kokokansa.

    Äänestä

Seuraava askel:voit ostaa itsesi ulos vankilasta. Esim. 10 000/vankilavuosi. Lisäksi säästöä tulee vankiloiden ylläpidosta.

Äänestä
  • Olet oikeilla jäljillä. Ensimmäisellä kansanedustajakaudellaan Lindström esitti paperialan työttömille muita parempaa työttömyysturvaa (mm. mahdollisuutta opiskella muita pitempään työttömyysturvalla ja parempia matkakorvauksia). Kun Lindströmille huomautettiin tällaisen käytännön olevan perustuslain vastaista (työttömien asettaminen eriarvoiseen asemaan riippuen työpaikasta, josta on jäänyt työttömäksi), Lindström ei käsittänyt asiaa lainkaan.

    Tämän pölhökustaan ainoa tehtävä ministerinä on esitellä lakialoitteita, joita täysjärkiset eivät missään nimessä veisi eteenpäin. Lindström on sen verran viisausrajoitteinen, että hän ei edes ymmärrä tekevänsä mitään väärin.

    Äänestä

En usko että Lindström virkaansa astuessaan oli koskaan edes lukenut perustuslakia tai ei edes tiennyt mitä se tarkoittaa. Eipä Soinikaan sen puoleen. Eikä Stubb. No Sipiläkö muka? Maamme on kellumassa ja vapaassa pudotuksessa.

Äänestä

Tässä perustuslakivaliokunnan lauseessa paljastuu oikeusministerin yksinkertainen tietämättömyys tai tyhmyys:
"Torstaina antamassaan lausunnossa valiokunta toteaa, että lailta puuttuvat lähes kokonaan valtiosäännön kannalta merkitykselliset perustelut tai ne ovat niin ongelmalliset, että vievät pohjan koko esitykseltä.


IL:
Sakkojen korotukset törmäämässä perustuslakiin

Perjantai 18.3.2016 klo 18.27 (päivitetty klo 18.31)

Hallituksen aikeet jopa kaksinkertaistaa valtion sakkotulot ovat tyssäämässä perustuslakiin.

Perustuslakivaliokunnan mukaan valtiontalouden sopeutustoimia ei voida sellaisenaan pitää hyväksyttävänä perusteena säätää ehdotettuja muutoksia rangaistusjärjestelmään.

Perustuslakivaliokunta pitää käsillä olevaa arviointitilannetta poikkeuksellisena ja esitystä valtiosääntöoikeuden kannalta puutteellisesti valmisteltuna.

Torstaina antamassaan lausunnossa valiokunta toteaa, että lailta puuttuvat lähes kokonaan valtiosäännön kannalta merkitykselliset perustelut tai ne ovat niin ongelmalliset, että vievät pohjan koko esitykseltä.

Asiasta uutisoi perjantaina muun muassa Yle.

Äänestä

Voisikohan Anna-Maja Henriksson tulla ministeri Lindströmin henkilökohtaiseksi avustajaksi, kun homma näyttää leviävän käsiin.

Äänestä

Hienoa, Henriksson ammatti-ihmisenä auttaa varmasti Lindströmiä. Onhan se kova homma, mutta kun aloittaa ensin kertomalla mitä tarkoittaa perustuslaki ja siitä se sitten lähtee.

Äänestä

Laborantti on laboratorioalan toisen asteen perustutkinnosta valmistuva henkilö. Laborantit työskentelevät yleensä laboratoriossa (joskus myös kentällä) kemiallisten, fysikaalisten, mikrobiologisten, bioteknisten ja geeniteknisten kokeiden ja mittausten käytännön suorittajina. Laboratorioalan perustutkinnosta saa hyvät perustiedot alalle ja opintoja voi halutessaan jatkaa ammattikorkeakoulussa laboratorioanalyytikon opintolinjalla tai mennä opiskelemaan yliopistoon.

Äänestä

Suomi on vapaassa pudotuksessa, kun hallitukseen voidaan nostaa kahden ministeriön johtoon joku Lindströmin kaltainen pökkelö. Tony Halmeen pitäminen poliittisena esikuvana kertoo voimanostaja Lindströmistä kaiken.

Äänestä

Onko Lindström saanut läpi mitään lakialoitettaan?

Äänestä

Ei ensimmäistäkään ja hän on myös romuttanut kaikki edellisten hallitusten laatimat nuorisotyöttömyyttä helpottavat toiminnat.
"15–24-vuotiaita nuoria oli tammikuussa yhteensä 640 000. Heistä työllisiä oli 214 000 ja työttömiä 57 000. Nuorten työvoima (työlliset ja työttömät yhteensä) oli 272 000. Nuorten 15–24-vuotiaiden työttömyysaste, eli työttömien osuus työvoimasta, oli tammikuussa 21,1 prosenttia, mikä oli 1,1 prosenttiyksikköä suurempi kuin vuotta aiemmin. Nuorten työttömyysasteen trendi oli 21,5 prosenttia. 15–24-vuotiaiden nuorten työttömien osuus samanikäisestä väestöstä oli 9,0 prosenttia."

Äänestä

Yksikään alle 30-vuotias ei äänestä Perussuomalaisia kuin lääkärintodistusta vastaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumotaan kirjoitti:

On meillä varsin oppimaton "oikeusministeri".

http://www.talouselama.fi/uutiset/hallituksen-suunnitelmat-korottaa-sakkoja-karahtamassa-kiville-taysin-nyrjahtanyt-logiikka-6533429

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu