Onko mielpiteitä kumman runko on toimivampi ja taloudellisempi?
Kulkuri 30 vs. Haiveli 900
17
112
Vastaukset
- ErojaLöytyyPaljon
Molemmat kelluu ja toinen vie litran enemmän kuin toinen.
- Fentoni
Kuten esimerkiksi mitä, tuo väitteesi litran enemmän viemisestä ei ole ihan rehellinen.
- Besserivisseri
Fentoni kirjoitti:
Kuten esimerkiksi mitä, tuo väitteesi litran enemmän viemisestä ei ole ihan rehellinen.
Se kulutushan riippuu kaasun asennosta.
- 685yt
Tuossa ErojaLöytyyPaljon -tyypin kommentissa ei ole järjen hiventäkään. Litran enemmän? Tunnissa? Per maili? Millä koneella? Pfff....
Kumpikin on parempia kuin telfacat. Mihin ei paljoa vaadita.
- HeikkoaOnHeikkoaOn
Vittu sä olet idiootti !!
Tuoko on matalaotsan käsitys komiikasta ? HeikkoaOnHeikkoaOn kirjoitti:
Vittu sä olet idiootti !!
Tuoko on matalaotsan käsitys komiikasta ?Sinulla puolestaan on melko yksipuoleiset ja mielikuvituksettomat kommentit, samat joka asiasn. Taidat olla tyhmä ja pahansisuinen. Ottaako pattiin?
- HeikkoaOnHeikkoaOn
Gertrudtäti kirjoitti:
Sinulla puolestaan on melko yksipuoleiset ja mielikuvituksettomat kommentit, samat joka asiasn. Taidat olla tyhmä ja pahansisuinen. Ottaako pattiin?
Vittu sä oot tyhmä !!
HeikkoaOnHeikkoaOn kirjoitti:
Vittu sä oot tyhmä !!
Taitaa ottaa. Kokeile ensi kerralla esim. Aloittaa ihan jollain uudella sanalla. Sosiaalipummi.
- HeikkoaOnHeikkoaOn
Gertrudtäti kirjoitti:
Taitaa ottaa. Kokeile ensi kerralla esim. Aloittaa ihan jollain uudella sanalla. Sosiaalipummi.
Vittu sä oot tyhmä !!!
- Molemmatkiinnostaa
Löytyykö palstalta ketään, joka voisi edes pyrkiä järkevään vastaukseen?
- vertailuja
Ei löydy. Pikku Haiveli on uppoumarunko ja Kulkuri taas liukuva, tai puoliliukuvaksi taitavat sitä väittää. Moottori vaihtoehdot vaikuttaa paljon käyttö ominaisuuksiin.
- tiedän
Ehkä olisi viisainta kysyä jostain
oikealta venefoorumilta- RounaldTrumppi
Amerikasta löytyy Totuus.
Molemmilla pääsee 15-18 solmun matkanopeuteen, tietenkin edellyttää tarpeeksi tehokasta moottoria. Nyt puhun sitten Haiveli 10:stä (Haiveli 1000 pilot ym). Kulkuri on vakaa ja nopea, taloudellinen se ei ole (yksikään puoliliukuva ei ole). Haiveli on taas ahdas kanootti, sekään ei ole taloudellinen.
Jos haluaa ajaa yli 8 solmun vauhtia, niin liukuvarunkoinen on ainoa järkevä valinta.- Vertailuja
Haivelin versiot 900 ja 1000 on sitten ihan eri veneitä. Niilä voi päästä sopivalla koneella 0,5 l kulutukseen, 900 alle 8:n ja 1000 n. 14 solmun nopeuksilla. Käytännössä kulutukset on enemmän kun ei malteta ajaa hiljaa. Kulkurilla kulutus pyörii 1,5 l kieppeillä, mikäli ei ajeta alle 6 solmun nopeuksia. Se mitä kuluttaa, vaikuttaa käytännössä vain toiminta säteeseen, kun polttoainekulut on vai pieni osa kuluista.
- omistan
Molemmat kiikkeriä kanootteja yli 15 solmun nopeuksissa.
Nyt alla Naviga 10s ja en enää koskaan sekaannu tuollaiseen vanhaan suippoperäiseen puoliliukuvaan. Senverran muuttui meno Navigan myötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637