Asuntotuki jos omistaa asunnosta puolet

puolikasyksiö

Mitenkö onnistuisi sellainen että asun kämpässä jonka omistan puoleksi. Toisen puolen omistaa äitini. Mun tulot ovat pienet ja opiskelen vielä. Olen ymmärtänyt että opiskelija kuuluu yleisen asumistuen piiriin jos on kyse omistusasunnosta.

4

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9090890

      Jos ei ole varaa ylläpotää omistusasuntoa niin se kannattaa myydä.

      Asumislisän/tuen saaminen siihen samaan asuntoon missä omat vamhemmat asuvat ei onnistu.

      • Petu_

        Miksi ei onnistuisi?


      • puolikasyksiö

        Lähinnä mietin sitä että lähisukulainen omistaa puolet kämpästä. Mutsi ei siis tietty asu puolikkaassa, en maksa vuokraa hänelle mutta vastaan yksin vastikkeesta.


      • Uutta_tietoa
        Petu_ kirjoitti:

        Miksi ei onnistuisi?

        Vähän on näköjään muuttunut tuo asia. Nykyään voi saada tuollaisessakin tilanteessa opiskelijan asuntolisää korkeintaan 58,87 e/kk.

        http://www.kela.fi/asumislisa_maara

        Jos asut vanhemmaltasi vuokratussa tai vanhempasi omistamassa asunnossa, asumislisäsi määrä on enintään 58,87 euroa kuukaudessa. Jos tällainen asunto on lisäksi samassa kiinteistössä kuin vanhempasi vakituinen asunto, opintorahasi on samansuuruinen kuin vanhemman luona asuvan opintoraha. Samalla kiinteistöllä tarkoitetaan samaa asunto-osakeyhtiötä tai tonttia.

        Asunto katsotaan vanhempasi omistamaksi, jos vanhempasi tai vanhempiesi omistusosuus asunnosta on vähintään puolet joko suoraan tai asunnon omistavan yhtiön kautta. Jos asunnon omistaja on kuolinpesä, jossa vanhempasi on ainoa perukirjaan merkitty osakas, asunto katsotaan vanhemman omistamaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      183
      17549
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3785
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      28
      1849
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1524
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1481
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1417
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1314
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1284
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1043
    Aihe