Eikös sen pitäisi mennä niin että aaa joukkueessa pelaa ne jotka haluavat liigaan tai muuten kilpailla tosissaan ja sitten aa ja a joukkueissa kiekon pitäisi olla hauska harrastus ilman sen kummumpia tavoitteita? Meillä on vain aaa ja aa joukkueet, mutta aa joukkueessa valmentaja valmentaa kuin olisimme joku nhl joukkue. Pojat ovat ihmeissään kun he vain haluaisivat harjoitella ja pelata 2 - 3 kertaa viikossa, mutta valmentaja haluaa treenejä ainakin neljänä iltana viikossa, jotta saisimme aaa joukkueen pelaajia kiinni! Mutta kun pojat ei halua saada ketään kiinni vaan pelata sen takia kun pelaaminen on kivaa. Ihme koutseja.
aaa, aa ja a joukkueet
21
3526
Vastaukset
- sjskanakaoal
Niinhän sitä luulis.....
- jfeoifjdkfj
No kyllähän sen pitäisi mennä niin että kilpaurheilu alkaa c sm-sarjasta ja sitä ennen ehken d junnuissa nämä aaa joukkueet voivat ruveta opettelemaan harjoittelua niin ovat valmiimpia sitten kun sm sarjat alkaa. Sen sijaan aa tai a joukkueissa kiekon pitäisi olla paljon enemmän pelaamista, koska silloin ei ole niin kilpaillulisia tavoitteita ja pojat pelaavat sen takia kun pelaaminen on kivaa eikä haluta hampaat irvessä treenata.
- ihmeelistätouhua
Ei toimi käytännössä, koska monessa aa jengissä on paljon pelaajia jotka haluaisivat sinne aaa joukkueeseen ja tämä johtaa siihen että treenataan hampaat irvessä. Tämän
vielä kruunaa se että valkkuna on jonkun sellaisen pelaajan isä jolle on elämän ja kuoleman kysymys päästä aaa joukkueeseen.- Dfghj
Meillä kannattaa mennä 3a valkuksi niin saa poikansa mukaan vähemmälläkin riehumisella.
- muitakinvaihtoehtoja
Dfghj kirjoitti:
Meillä kannattaa mennä 3a valkuksi niin saa poikansa mukaan vähemmälläkin riehumisella.
Miksi poika pitäisi saada 3a joukkueeseen?
- vainharrastus
Mikä mättää kiekkopiireissä? Poika haluaa vain harrastaa lätkää ja ei edes halua 3a joukkueeseen, koska 3a:ssa pitäisi käydä niin usein treeneissä että aikaa ei jää sitten toiseen harrastukseen. Kun kerroimme valmentajalle että meille 2 a joukkue riittää jotta aikaa jää toiseenkin harrastukseen ja muuhunkin elämään, niin valmentaja totesi että kannattaa miettiä nyt sillä myöhemmin ei enää kovin helpolla pääse 3a joukkueeseen jos toinen harrastus loppuisi. Lähinnä hän kehotti myymään varusteet jos ei halua kilpailla paikasta 3a joukkueessa!
- börjesalming
Jos pelaajia riittää niin kannattaa perustaa 3 a joukkue ja 3 a - joukkue josta sitten pyritään pääsemään siihen 3 a joukkueeseen. Sitten 2 a joukkue niille jotka vaan haluavat huvikseen pelailla eikä ole kilpailullisia tavoitteita. Ei tämä vaikeaa ole jos tahtoa riittää.
- näinkaisemenee
Ei asioita pdä tehdä noin helpoksi! Paljon parempi kun vanhemmat taistelee katsomossa siitä kuka kuuluu 3a joukkueeseen! Sitten ne vanhemmat ja pojat jotka ei pääse 3a joukkueeseen tulevat kertomaan suomi 24 palstalle että toimihenkilöiden kiintiöjunnut vei heille kuuluvan paikan 3a joukkueessa.
- yybertouhua
Eikö noita kaikkia voisi kutsua yyberjunnuiksi ja yyberjunnut vaan suoraan liigaan..
- vappuhämärä
Ne huiput erottuu jo aika nuorena. Siinä ei paljon reenii auta jos ei oo lahjoja.
- Asiili
mutta tosiasiahan on, että valmentajien pojilla on se kiintiöpaikka siinä AAA-ryhmässä.
Siis jos joku vielä luulee, että junnukiekko on rehtiä ja reipasta touhua niin totuus on kaukana siitä.
Huippujen pitää vain kestää ja jaksaa kun valkun poika valitaan vierestä siihen AAA-porukkaan.
Turhaan sitten vielä haukutaan vanhempia kun me oikeat ongelmaihmiset kiekossa on ne valmentajaisät.
Meilläkin on kohta 10 valmentajaa ja poikia 24. Monet lähteneet pois kun touhu on ihan pyllystä.- kivaharrastuko
Mitä väliä sillä on onko jollain joku kiintiöpaikka tai ei mutta sitä en ymmärrä miksi se on niin vaikeaa pitää jääkiekko vain kivana harrastuksena ainakin näissä 2a ja 1a joukkueissa. Moni poika haluaa pelata koska jääkiekko on kivaa eikä ole edes mitään haluja päästä sinne kilpajoukkueeseen koska halutaan harrastaa muutakin, mutta meillä esimerkiksi ei valitettavasti ole 1a joukkuetta vaan matalin taso on 2a ja he harjoittelevat 4 kertaa viikossa niin ei siinä paljon aikaa jää muille harrastuksille kun kuulemma pitää käydä treeneissä jotta pääsee pelaamaan.
- Anonyymi
Minun joukkueessani on vitun vaikeata päästä AAA sarjaan, koska toimi henkilöiden ja valmentajien pojat pääsevät vaikka olisi paskoja. Olen itse tyrmännyt useisiin AA tason pelaajiin jotka harjoittelee samanlailla kuin AAA tason ja jotkut ovat parempia, mutta vasta tässä d1 sarjassa sillä ei ole minun mielestä meekitystä pelaanko AA vai AAA, koska kaikilla on samat treenit ja yms. Myöskin täällä alueella pelaa huippu joukkue aivan uuudella tasolla valmennus ja harjoittelu, mutta he pelaavat AA sarjaa ja johtavat pustepörssiä "ylivoimasesti" taito riittäisi AAA helposti*, mutta näin ei vain ole. Harjoitteleen 4vuoden ajan erittäin kovaa luistelua ja koordinaatiot ja kaiken laista ja sitten vaihan seuraa missä katotaan sarjat taitotason mukaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minun joukkueessani on vitun vaikeata päästä AAA sarjaan, koska toimi henkilöiden ja valmentajien pojat pääsevät vaikka olisi paskoja. Olen itse tyrmännyt useisiin AA tason pelaajiin jotka harjoittelee samanlailla kuin AAA tason ja jotkut ovat parempia, mutta vasta tässä d1 sarjassa sillä ei ole minun mielestä meekitystä pelaanko AA vai AAA, koska kaikilla on samat treenit ja yms. Myöskin täällä alueella pelaa huippu joukkue aivan uuudella tasolla valmennus ja harjoittelu, mutta he pelaavat AA sarjaa ja johtavat pustepörssiä "ylivoimasesti" taito riittäisi AAA helposti*, mutta näin ei vain ole. Harjoitteleen 4vuoden ajan erittäin kovaa luistelua ja koordinaatiot ja kaiken laista ja sitten vaihan seuraa missä katotaan sarjat taitotason mukaan.
Unohda lätkä ja keskity koulunkäyntiin. Ainakin äidinkieltä olisi hyvä harjoitella.
- Iknkis
isävalmentajat ovat varsinaisia ennustajaeukkoja. Omasta pojasta tulee se NHL-tähti. Siis ihan oikeasti täytyy ihmetellä kun joku lahjakas (ei oma poika) jätetään ulos. Senhän näkee naapurin sokea mummokin, että väärin meni. Ja ihan pokkana tätä tehdään.
- Ankkuss
Meillä maalivahti-isävalmentaja peluuttaa vain omaa poikaa vaikka poika huonoin joukkueen maalivahdeista. Haukkuu sitten puolustajat. Siellä penkitetään parempaa poikaa ja savustetaan ulos joukkueesta kun isävalmentaja melkein psykoosissa peluuttaa omaansa. Kaikki näkevät että pojasta ei tule mitään kun torjuntaprosentti on niin huono.
- ksirnxisskk
Mitä se torjuntaprosentti kertoo maalivahdista?
- Anonyymi
Näinhän se menee kiekossa...
- Anonyymi
Meillä poika pelaa aaa tasolla, ei mitään järkeä vaihtaa alemmaksi sillä tavoite on nhl.
- Anonyymi
2 kautta ja lopettaa
- Anonyymi
Keskityn siihen mistä pidän, en siihen mitä vajaaälyinen täällä huutelee
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646075Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201748Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt111646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921533Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411426- 1131140
Oon mä susta mustasukkainen
Mä tunnustan. Olen aina vähän jollain tapaa ollu susta mustis. Tottakai, koska rakastan sua. Mutta mustiskin vain terveellä tavoin. Ihan luonnollista150984Sohvi blörf
Siellä se taas keekoilee kaupungilla ja kuvailee viattomia opiskelijoita instaansa. Kuvaa nyt vaan omaa tissivakoo ja bebaa jätä muut rauhaan ettei t106831Jättäkää tuo Lumio nyt jo rauhaan!
Mihinkään tuo avaus katosi? Säälittävää touhua kertakaikkiaan, harvoin tänne mitään kirjoittelen mutta tämä touhu alkaa mennä jo yli hilseen. Hävetkää26742Rakas rakas rakas
Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Oot kaikkeni sä ihana m65664