Mitä mieltä olette siitä että ensimmäistä vuotta u18 kilpailevat 2001 syntyneet nuoret on otettu mukaan eju cup joukkueeseen ja 1-maajoukkueeseen?
Mielestäni epäreilua muita nuoria kohtaan jotka ovat tehneet yhtä paljon töitä jollei enemmänkin siihen että pääsisivät edes 2-maajoukkueeseen....valmentajat hoi mitä olette ajatelleet päätöksiänne tehdessä?
U18 maajoukkue
20
166
Vastaukset
- Stopnow
Olisiko se niin, että 1-joukkueessa on ne jotka ovat pärjänneet kisoissa? Jos on ongelmia niin Ottoon yhteys. Turha täällä on huudelle paitsi trollina.
- kuuluu2joukkueeseen
ovat kokeilemassa rahkeita ejucupissa ei ole nimetty 1.maajoukkueeseen http://www.judoliitto.fi/olympiajoukkue/alle18/
Ei he kuulu 1.maajoukkueeseen eivätkä varmastikkaan tule pääsemään.
Ketkä siellä olivat mukana?Tarkoitan siis että 2001 syntyneistä kukaan ei ole 1.maajoukkueessa eikä varmasti tule pääsemään.
- rdrcy
Judokat kirjoitti:
Tarkoitan siis että 2001 syntyneistä kukaan ei ole 1.maajoukkueessa eikä varmasti tule pääsemään.
Kaikki aikanaan, eikä siihen edes mene kovin kauan kun esim. Djoukaev nousee ykköstasolle. Vanhemmat kaverit pystyy tällä hetkellä vielä vähän pitelemään voimalla, mutta aika pian se etu on käytetty.
Oliko siellä muita kuin Djoukaev?
Ei otto varmaan aijo nostaa 1.maajoukkueeseen ketään jollei saanut kunnon nöyttöjä eju cupissa ja jos nostaa pitää heillä silloin olla tekniikka olla kohdillaan ja halu olla mukana ja oppia lisää ja uutta koko ajan.
- uighghjkh
Kaikki aikanaan. Toivottavasti 1. maajoukkuetta ei rakenneta hätäisesti EM-kisan takia. Ei pitäisi olla tarvetta, eihän siellä maajoukkueet ottele vaan yksilöt, judokat. Kannattaa muistaa, että yhdet EM-kotikisat on pienempi juttu kuin monen junnun kehittyminen pidemmällä aikavälillä.
Oliko joku muukin 2001 syntynyt kuin Djoukaev eju cupissa mukana?
Kroatian eju cupissa mukana 2001 syntyneistä oli Turpal Djoukaev ja Susanna Sundberg.
Minun mielestä hienoa että nuoret suomessa erittäin hyvin menestyneet uskaltavat lähteä kovatasoiseen kisaan jo noin nuorina kuin ovat.
Heidät pitäisi mielestäni nostaa suoraan 1.maajoukkueeseen. toivotaan että otolla riittää järkeä ja nostaa heidät sinne ja ottaa mukaan EM kisoihin heidät!
- WhyNot384
Mikä on syynä, että valmentajien linja on muuttunut? Muutama vuosi sitten päästettiin lupaavat ensimmäisen vuoden b junnut eurooppa cuppeihin, josta moni sai jatkon kannalta arvokasta kokemusta
No eikös juuri Turpal Djoukaev ja Susana Sundberg ole luoaavia ensimmäisen vuoden u18 kisaajia vai?
- WhyNot60
Ovat hyvinkin. He pääsivät Zagrebin eurooppa cuppiin kuitenkin jonkinlaisella erikoisluvalla, kun eivät maajoukkueeseen kuitenkaan kuulu. Kysykseni onkin, että miksei heidänkaltaisia lupaavia junnuja ole maajoukkueessa enemmänkin?
WhyNot60 kirjoitti:
Ovat hyvinkin. He pääsivät Zagrebin eurooppa cuppiin kuitenkin jonkinlaisella erikoisluvalla, kun eivät maajoukkueeseen kuitenkaan kuulu. Kysykseni onkin, että miksei heidänkaltaisia lupaavia junnuja ole maajoukkueessa enemmänkin?
Tietääkseeni otto oli heidät ottanut mukaan koska heillä on suomessa niin pienet sarjat ja ovat aika ylivoimaisia omassa sarjassaan suomessa ja näin heidän piti päästä kokeilemaan mimmoista on otella "kunnon" kisoissa ja riittävätkö taitonsa siellä. Tällä kertaa kummallekkaan ei voittoja tullut mutta näinhän se on lähtenyt monella muullakin huippu judokalla käyntiin. Toivottovasti he pääsevät vielä tänä keväänä toiseen eju cuppiin ja ovat kehittyneet vielä paremmaksi sinne mennessä. He varmasti nousevat tämän kevään aikana 1.maajoukkueeseen. Muita siellä ei näillä näkyvin näytä olevan jotka voisivat nousta 1.maajoukkueeseen
- Malttia
pjsns kirjoitti:
Tietääkseeni otto oli heidät ottanut mukaan koska heillä on suomessa niin pienet sarjat ja ovat aika ylivoimaisia omassa sarjassaan suomessa ja näin heidän piti päästä kokeilemaan mimmoista on otella "kunnon" kisoissa ja riittävätkö taitonsa siellä. Tällä kertaa kummallekkaan ei voittoja tullut mutta näinhän se on lähtenyt monella muullakin huippu judokalla käyntiin. Toivottovasti he pääsevät vielä tänä keväänä toiseen eju cuppiin ja ovat kehittyneet vielä paremmaksi sinne mennessä. He varmasti nousevat tämän kevään aikana 1.maajoukkueeseen. Muita siellä ei näillä näkyvin näytä olevan jotka voisivat nousta 1.maajoukkueeseen
Ylivoimaisia voi löytyä tyttöjen pienistä sarjoista, mutta poikien U18 sarjoissa ei ole tällä hetkellä kukaan nykyisen 1. maajoukkueen ulkopuolelta ylivoimainen, ei suhteessa sarjansa parhaisiin eikä suhteessa sarjansa muihin 2. maajoukkueen edustajiin. Jokainen joka on voittanut on saanut myös takkiin ihan täällä Suomessa ja suomalaisilta. Riittää kun katsoo Samurai, SM ja Baltic -tulokset läpi. Monta hyvää ja lupaavaa nuorta siellä kyllä on ja se on hieno tilanne, mutta ketään yhtä ehdotonta poikien 1. maajoukkue-ehdokasta tällä hetkellä ei löydy.
- turhahötkyillä
Mihin on kiire? B:ssä kisataan kolme vuotta ja A:ssa toiset kolme. Pala kerrallaan, kun ensin pärjää kotimaassa ja lähialueen KV-kilpailuissa niin varmaan pääsee EJU-kisaa kokeilemaan.
- Fklljvknolvh
turhahötkyillä kirjoitti:
Mihin on kiire? B:ssä kisataan kolme vuotta ja A:ssa toiset kolme. Pala kerrallaan, kun ensin pärjää kotimaassa ja lähialueen KV-kilpailuissa niin varmaan pääsee EJU-kisaa kokeilemaan.
Niin. Nythän B:ssä kisataan vain kaksi vuotta
- ihmekitinää
Mikä ihme nyt mättää?
EJU kisoissa on ihan oikea porukka ja hyviä on tulossa, valmennus toimii ja innostus omiin EM kisoihin on hyvä.
Mutta ei, taas yritetään vääntää toiseen suuntaan.
Jos nyt on niin, että jonkun todella pitäisi päästä näyttöjen perusteella mukaan, niin nimiä kehiin ja yhteys liittovalmennukseen.
Jos "virhe" on päässyt käymään, uskon että annetaan mahdollisuus. - aikaisemminmaailmalle
jos ajatellaan Vantaan U18 em-kisoja niin joukkue olisi pitänyt rakentaa jo vuosi sitten. Kiertää viime keväänä eju-cupeja ja kovia leirejä isolla joukkueella ja napsia tänä keväänä mitaleita niistä. Sitten olisi em-menestystäkin tullut ja toivottovasti tulee nytkin
- kuulesnyt
Viime vuonna ei juuri ollut muitakuin nua jotka kiertää vieläkin eju cuppeija ja tänä vuonna u18 on noussut kovia lupauksia ja on hyvä että ne on otettu mukaan matkoille juuri Turpal ja Susanna ovat kovia lupauksia ja he varmasti tulevat saamaan mitaleja eju cupeissa jossei tänä vuonna niin sitten seuraavana kun kokemusta ja ikää tulee vähän lisää. On hyvä että otto on nähnyt heidän lahjakkuutensa ja intohimonsa judon suhteen ja toivottavasti ottaa sen hyvin huomioon.
- Mikäontaas
Toivottavasti ottaa huomioon?
Etkö sokee näe, on otettu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632122Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2341270En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689