Lapsilisät pois heiltä jotka ei niitä todella tarvitse. Juuri näiltä jotka laittaa lapsilisät pankkiin tai sijoittaa ne antaen rahat sitten joskus aikuistuvalle lapselle. Onhan se tietysti mukavaa aikuistyvalle kun on heti pesämuna asunnon, auton tai muuhun käyttöön. Sitä ei vaan pidä valtion maksaa, ne rahat on tarkoitettu lapsen hyväksi lapsena ja tulee tarpeeseen vähävaraisimmille perheille.
Entä nämä todella hyvätuloiset joilla on omaisuutta vaikka muille jakaa. Miksi heille annetaan vielä iso eläke joka on isompi kuin suurimmalla osalla muita eläkeläisiä? Jonkinlainen eläkekatto olisi syytä laittaa eikä ottaa aina vain lisää pienemmistä eläkkeistä.
Ylen ruotsinkieliset palvelut, onko ne niin välttämättömiä? Maksaa todella ison summan vuosittain. Ei ruotsinkielisiä Suomessa nyt niin mahdottomasti ole ja vaikka toisin väittävät niin ymmärtävät suomea. Eivät he tyhmiä ole eikä tyhmä muutenkaan ole se joka pyytää vaan se joka antaa. Jos joku sitten on täysin ruotsinkielinen niin hän löytää kuunneltavaa ja katseltavaa ilman Yleä tarpeeksi. Netin kautta voi kuunnella ja katsella Ruotsin ohjelmia, Satelliitin kautta myös sekä esimerkiksi pohjanmaan rannikolla sekä ahvenanmaalla Ruotsin lähetykset näkyy ihan normaalilla televisioantennilla. Ohjelmatkin on melko lailla samoja mitä Yle näyttää.
Samoin kaikkia muitakin valtion rahansiirtoja kansalaisille pitäisi katsella vähän kansalaisen tulojen ja omaisuuden mukaan. Otetaan vaikka työmatkavähennys, todella tarpeellinen monille että on yleensä varaa mennä töihin. Onko se niin tarpeellinen hyvätuloisella joka ajaa esimerkiksi uudenkarhealla Audilla työmatkansa?
Näitä löytyisi vaikka kuinka mutta silti hallitus on vähävaraisempien kimpussa vieden viimeisetkin siemenperunat. Onko köyhempi kansanluokka niin paljon huonompia kansalaisia kuin hyvätuloiset ettei hallitus tahdo antaa mitään muuta kuin raippaa? Äänet kelpaa vaaleissa joka puolueelle mutta takki kääntyy välittömästi vaalien jälkeen. Neljän vuoden päästä takki taas kääntyy hetkeksi ja jokainen poliitikko on niin jokaisen, huonompituloisenkin, ystävä.
Vaihtoehtoja löytyisi kurjistamispolitiikkaan jos vain halua olisi. Vaihtoehtoja jotka ei tuottaisi lisää kurjuutta. Miksi siis mielummin kurjistetaan lisää muutenkin huonommassa asemissa olevia, siihen voisi hallitus antaa selityksensä.
Säästöjä ilman kurjistamista, hyvä hallitusväki.
Inhimillisyyttälisää
1
<50
Vastaukset
- Olisiko
Olisi tosiaankin aika tasata vähän tätä Suomen hyvinvointia. Mutta kun vallassa on porvarihallitus se jää unelmaksi. Ahneet syövät liian suuren osan yhteisestä leivästä niin kauan kuin moraali on kadoksissa vallanpitäjiltä. Narsisteja joukossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399297Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748202Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646053William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542467Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62167Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821799Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201744Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt91619Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921525Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411422