Oletko ajatellut koskaan kuinka kuolet?

Parempi ois ajatella.
29341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

miks tuhlata aikaa miettimällä sellasta kun elää päivänsä joteski hyvin...

Äänestä

kuole kuin koira

Äänestä

Sä mikään Marilyn ole, sä olet Idi Ootti.

Äänestä
  • totaallinen idiootti,tahtoisin olla

    Äänestä

Olen aikanani ajatellut kuolemaa vuosia, olen muutaman kuukauden yhtä mittaa intensiivisesti keskittynyt siihen mielentilaan, että voin kuolla koska tahansa ja olen myös kerran kokenut kuoleman tietoisena. Tietysti olen myös ollut äärimmäisen lähellä fyysistä kuolemaa ja nähnyt vierestä paljon kuolemaa.

Sikäli perspektiivini asiaan on varmaankin harvinainen.

Äänestä

Kuolen hitaasti (vuosia kestävä prosessi) ja tuskallisesti.

Äänestä

Tiedän miten kuolen

Äänestä

Mietin sitä aika usein.
Mietin tänäkin aamuna, miksi sen pitäisi olla jotain "nopeaa", kun sen pitäisi olla jotain "kaunista ja rauhallista". Ettei pelota tai kaduta.

Silloin olen taas ajatuksissa siellä tyynenmeren ranalla ja vain nukahdan pois kuistin varjossa, lempeän lämpimän tuulen puhaltaessa, viimeinen näky on kaunis sininen meri.

Äänestä
  • Ihana lähtötapa ja paikka :)

    Äänestä

  • turhaakärvistellä kirjoitti:

    Ihana lähtötapa ja paikka :)

    joku puhuu paikasta jossa haluaa kuolla ja hänelle vastataan hymiöllä (?)

    tämä saattaa olla syy siihen, että ihmiset pysyttelevät sinkkuina.

    Äänestä

  • palstaonoutopaikka kirjoitti:

    joku puhuu paikasta jossa haluaa kuolla ja hänelle vastataan hymiöllä (?)

    tämä saattaa olla syy siihen, että ihmiset pysyttelevät sinkkuina.

    Älä ota sitä liian vakavasti. Muista että näihin ketjuihin voi vastata myös ihmiset jotka haluaa jo lähteä pois.

    Äänestä

  • semeillesuotakoon kirjoitti:

    Älä ota sitä liian vakavasti. Muista että näihin ketjuihin voi vastata myös ihmiset jotka haluaa jo lähteä pois.

    joo, tottakai vastaa ja tottakai otan vakavasti.

    ...miettikää ny vähän miten te kohtelette toisianne ja mihin vastaatte. Pikkasen kylmä asenne. Tuleppa vielä toivottamaan iloisesti "moi moi...." "älkää välittäkö.. ne vaan tahtoo kuolla..."

    Äänestä

  • missätilannetaju kirjoitti:

    joo, tottakai vastaa ja tottakai otan vakavasti.

    ...miettikää ny vähän miten te kohtelette toisianne ja mihin vastaatte. Pikkasen kylmä asenne. Tuleppa vielä toivottamaan iloisesti "moi moi...." "älkää välittäkö.. ne vaan tahtoo kuolla..."

    Sou?

    Äänestä

  • semeillesuotakoon kirjoitti:

    Sou?

    näen ja kuulen pelkkää tyhjää.

    Äänestä

  • oletvoittaja kirjoitti:

    näen ja kuulen pelkkää tyhjää.

    No voi sentään

    Äänestä

  • missätilannetaju kirjoitti:

    joo, tottakai vastaa ja tottakai otan vakavasti.

    ...miettikää ny vähän miten te kohtelette toisianne ja mihin vastaatte. Pikkasen kylmä asenne. Tuleppa vielä toivottamaan iloisesti "moi moi...." "älkää välittäkö.. ne vaan tahtoo kuolla..."

    Omalta osalta voin sanoa että kuolemaan valmistuvana henkilönä ei _aina_ enää oikein jaksa ajatella toisten tunteita ja mielipiteitä, mut ei sitä pidä ottaa henkilökohtaisesti.

    Äänestä

Kuolema
Ajattelen välillä
Kuolema käynyt luonani kolme kertaa
Aina selvinnyt
Olen ajatellut että luojalla on minulle ollut viellä tekemistä
Ollut kyllä kuoleman kanssa painimista
Ehkä olen tullut edes vähän sinut sen kanssa
En enää ajattele kovin paljon
Toivottavasti ei kovin tuskaisa

Äänestä

Elämä on vaikeaa, en haluaisi elää ikuisesti

Äänestä

en halua ainakaan kuolla työpaikalla.

Äänestä

Kuinka kuolen? Sitähän en voi tietää, ja väistämättä sekin koettava on. Yksikään ei siltä säästy.
Olen ollut kaksi kertaa hyvin lähellä, toinen kerta jo puolittain odotettiin etten selviä. Silloin meni elämänarvot uusiksi,tai siis siitä noustuani. Aloin tajuta todella pohjaa myöten, miten hauras se lanka oikeasti on. Ensin aloin pelätä mielettömästi; entä jos en saakaan elää! Ja niin paljon kun on tekemättä ja näkemättä, elämä on minulle hyvin rakas! Aloin työskennellä tämän asian kanssa. Laitoin uuteen järjestykeen elämänkatsomukseni, arvoni, ihan kaiken. Se oli ankara ja säälimätön opettaja, mutta antoi paljon. Nyt olen sinut oman kuolemani kanssa. Tiedän etten voi väistää, mutta mielessäni teen joskus kauppaa; kun en ole ehtinyt sitä ja tätä, kun haluaisin korjata tekemiäni virheitä, sanoa niin paljon mitä on jäänyt sanomatta. Etkö voisi odottaa vielä ainakin niin-ja-niin kauan?
Pelkään, tai kunnioitan vieläkin kuolemaa. Se ei ole toivottu vieras, mutta tehtävä joka on jokaisen joskus tehtävä. Karkuun ei pääse. Se on hyväksyttävä. Siksi olen oppinut elämään jokaisesta hetkestä iloiten ja otan vastaan niin hyvän kuin vähemmän hyvän. Se kaikki on ELÄMÄÄ! Ei kenellekään ole luvattu ikuista ruusutarhaa. Jokaisella on vastuu itse hoitaa oma kukkatarhansa parhaansa mukaan. On hyvä katsoa rohkeasti totuutta silmiin, se tulee! Onko minulla varaa haaskata yhtäkään hetkeä kateuteen, pahantahtoisuuteen, toisten elämän myrkyttämiseen? Itsesääliin ja vihaan? Kaikki hetket on iankaikkisesti menetetty, takaisin et sekuntiakaan saa.

Äänestä
  • Niinhän se on, että kuolema ei kysy lupaa tulee, kun on aika lähteä.Välillä tuntuu, että joillekin aivan väärällä hetkellä ja joillekin ei, vaikka he sitä itse toivoisikin.
    En tiedä, itselläkin jonkinlainen kunnioitus kuolemaa kohtaan, tällä hetkellä ei itse olisi valmis kuolemaan, mutta sitä tuskin minulta kysyttäisiin, jos voisi valita toivomansa tavan ehdottomasti kivuton ja nopeasti.

    Äänestä

Todennäköisesti kuolen yksin ja ruumiini löydetään muumioituneena kuukausien päästä kuolemastani.

Äänestä

Oman käden kautta tulee lopullinen ratkaisu. Monin tavoin olen kuollut jo nyt.

Äänestä

Varsin stressittömästi tutussa ympäristössä perheen kanssa jos toivoa saisi ja lähdön tietäisi tulevan,mutta aina ei toiveet toteudu.

Toivottavasti aikaa siihen vielä on.

Äänestä
  • kivutkaan ei minua haittaisi, kunhan tietäisin olevani kotona ja rakkaiden ympäröimänä. Jos nyt joku sairaus esim. mikä veisi parissa päivässä niin kyllä toiveeni olisi tuo.

    Äänestä

En, mutta toivottavasti pian. Tarkoituksella hurjastelen tuolla pyörällä ilman kypärää.

Äänestä

En, mutta ehkä olisi kiva muuttaa johonkin lämpimään maahan vuotta aikaisemmin. Ottaisin vilttini ja menisin rannalle makaamaan, katselisin taivaan lintuja ja antaisin lempeän tuulen tuivertaa ehkä jo harmaita hiuksiani vielä kerran. Torkahtaisin hetkeksi ja vips' olisin poissa :)

Äänestä

Yx joka kysy tota, astu ite kuoppaa jos oli pystys terävii ja paskasii keppei. Se sai nii kova tulehukse ja kualio jalkaa et se jouduttii amputtoimaa reidest.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusMarilynn kirjoitti:

Parempi ois ajatella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu