Hallituksen asema vaakalaudalla

hallituksen_suosio

On nyt todella helppo yhtyä Joukkovoima-mielenosoituksen järjestäjien kommenttiin: "viime lauantain protesti ei olisi voinut paljoa paremmin mennä. Maaliskuussa yli 8000 ihmisen saaminen Helsinkiin kaduille useammaksi tunniksi on jo todella hyvä saavutus sinänsä."

Verrattuna viime kesän Joukkovoiman mielenosoitukseen ainakin eräs asia on muuttunut todella paljon. Vielä kesällä monet ihmiset vielä uskoivat, että SSS-hallituksen politiikkaan voi muka jotenkin vaikuttaa, ja että järkipuhe muka auttaa. Nyt suomalaisilla ihmisillä alkaa mennä luotto nykyhallitukseen täysin totaalisesti. Juuri tämän asian vuoksi oli aika vähän ns. konkreettisia muutosvaatimuksia hallituksen riistopolitiikkaan. Ihmiset eivät nyt vain enää luota, että mitään muutoksia tapahtuu. Sen vuoksi konkreettinen vaatimus oli: hallitus heti vaihtoon. Petturit pois päättäjän paikoilta.

Myös hallituksen, valtiovarainministeriön ja elinkeinoelämän vakuuttelut Suomen talouden huonosta tilasta ja kriisistä tuntuvat päivä päivältä vain ohenevan. Ennen muuta julkisuuteen nousseet tiedot noista todella jättimäisistä osingoista ovat saaneet ihmiset oivaltamaan, että onhan sitä rahaa nyt jossain vielä olemassa. Tämä saattaa olla merkki siitä, että vallitseva ja hallitseva valtiojohdon kriisipuhe olisi menettämässä tehoaan. Hallituksen asemalle tämä voi olla kohtalokasta, sillä nykyistä politiikkaa perustellaan juurikin talouden poikkeustilalla.

Hallitukselle on tullut yllätyksenä se, että osa ammattiliitoista ei niellytkään kilpailukykysopimusta ja sen taustalla olevaa ”rahat loppu” –propagandaa. Painostus eritoten palvelualojen PAMia kohtaan on ollut valtaisaa. Surkuhupaisana episodina pääministeri Sipilä kutsui itse itsensä PAMin hallituksen viime torstaiseen kokoukseen taivutellakseen liittoa mukaan sopimukseen, jolla leikataan pienipalkkaisten, naisvaltaisten alojen palkkoja ja työehtoja.

On tärkeää tukea neuvotteluista kieltäytyviä liittoja kaikin mahdollisin tavoin. On myös hyvä muistaa, että esimerkiksi JHL ja Ammattiliitto Pro päättävät vasta toukokuussa lopullisesta suhtautumisestaan kilpailukykysopimukseen. Vaikuttamisen paikkoja on siis vielä useita.

Eräs kivi hallituksen kengässä on edelleen takkuava sote-uudistus. Kiistaa hallituspuolue keskustan ja kokoomuksen välillä on muun muassa rahoituksesta. Kokoomuksen Alexander Stubb linjasi viikolla, että suunnitelluille maakunnille ei tulisi verotusoikeutta, mitä taas keskusta on ajanut. Sote-uudistuksen on tarkoitus edetä rahoitusratkaisun osalta "lähiviikkoina", Stubb kertoi. Uudistuksen tiellä on myös vielä perustuslaillisia pulmia. Lakiesitys pitäisi jättää eduskunnalle syksyllä, mutta todella paljon ehtii erilaisia asioita Suomessa sitä ennen tapahtua.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei.mitään.järkeä

      SSS-hallituksen päämiesten, kuten poliittisten vallankäyttäjien älyllinen kapasiteetti ei ole Suomessa yleensäkään korkeata tasoa. Oma kunnianhimo ajaa pääosin yhteisten asioiden hoitoon eikä halu palvella Suomea. Varsinkin Kokoomus on ollut vuosikymmeniä omaa etua ajavien leiri numero 1.
      Tämänkin hallituksen pääajattelija on on ollut valtiovarainministeriö.
      Sipilä kiidätettiin Suomen ykköspaikalle hurmoksessa yritysjohtajan ansioilla.
      Mutta insinööri on insinööri ja valtiomiehiä on harvassa.
      Suomen valtakunnassa ei tällä hetkellä ainoatakaan, koska yhdenkään nykypäättäjän älykkyys ja viisaus ei vain siihen riitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9266
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8120
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      163
      5945
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2428
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2142
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1781
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1725
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1525
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1502
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1406
    Aihe