Miksi lähes puolet somaliäideistä

kun.hyysäys

suomessa, on yksinhuoltajia? Tällainen ei somaliassa olisi mahdollista.

"Suomessa asuvista somalitaustaisista äideistä jopa 46 prosenttia on Tilastokeskuksen tietojen mukaan yksinhuoltajia. Määrä on suuri, sillä suomalaistaustaisista naisista noin 18 prosenttia elää yksinhuoltajana. Irakista ja Iranista tulevien kohdalla yksinhuoltajanaisia oli viime vuonna parikymmentä prosenttia."

"Somaliassa miehellä saa olla neljä vaimoa. Suomessa tämä onnistuu, jos yksi suhde on rekisteröity virallisesti ja uudet vaimot on naitu islamilaisen lain mukaan."

Somalit huijaavat tässäkin, monilla on useita vaimoja mutta vain yksi virallinen. Parilla muulla vaimolla on sitten omat asunnot muualla, eli yksi "perhe" vie useita asuntoja.

Miksi viranomaiset eivät puutu asiaan?

28

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äänistäjä
    • rillaaja

      rahaa ropisee tilille pirtti viljelys kannattaa........

      • raha.automaatti

        Miksi vain pieni osa Suomen somaleista on naisia? Aluksihan kaikki loisijat olivat miehiä, tulivat kyselemään, kuka ajaa teitän pussit, kuka hoitaa teitän vanhukset, vasta vuosien päästä alkoivat valtamerilaivat rantautua. Heitä on vieläkin miehiin nähden vähän.
        Irakilaisetkin ovat lähes järjestään miehiä, miehet haluavat pelastaa oman nahkansa, viis veisataan akoista ja kersoista, mummoista puhumattakaan.
        Pirttiviljely on ainut viljely, joka sopii kaikille, ei tarvitse osata lukea eikä laskea eikä kielitaitokaan ole esteenä. Siitä maksetaan vielä ruhtinaallisesti, se antaa oikeuden isoon asuntoon ja juurikasvun voi hinata ilmaiseen hoitoon joka päivä, että iskä ja äiskä voivat keskittyä uuteen satoon. Ja raha ja tavara vaihtaa omistajaa, pitäähän lapsiperheellä olla kaikkea vimpan päälle.


    • gfgrgh

      Äijät on sotimassa väärä uskoisia vastaan!
      Ja kun saavat siipeen,tulevat tänne parantelemaan haavojaan.

      • oidoo

        Niinhän se on.


      • hiekkakengät

        Pikku lepo eri maissa helpottaa. Perhana jaksa rynkyn kanssa pitkin heikkaa tai viidakkoo rämpiä helteessä , merkelin muori ja sipilä järjestää pikku breikit sopivasti !!! Ja suvakit paapoo ku vähän tuhertaa itkua väliin ja valokuvia vilauttelee . Kuhan ei näytä kännykkäkuvia , on ihan eri maailma siellä!!!


      • åååppssaan
        hiekkakengät kirjoitti:

        Pikku lepo eri maissa helpottaa. Perhana jaksa rynkyn kanssa pitkin heikkaa tai viidakkoo rämpiä helteessä , merkelin muori ja sipilä järjestää pikku breikit sopivasti !!! Ja suvakit paapoo ku vähän tuhertaa itkua väliin ja valokuvia vilauttelee . Kuhan ei näytä kännykkäkuvia , on ihan eri maailma siellä!!!

        Hehehheee juu...


      • jiiihaaadd

        Pohjoismaat ovat terroristien lepokoteja.


    • vitullapäähänjalujaa

      Raiskattuja akkoja, ja suomi maksaa äpärinen elätyksen!

    • mnjhbgvfghjkjhgfds

      No, onhan se varmaan ihan aiheellista antaa ylläpidollekin työllistävää vaikutusta.

      Tällä palstalla on tyyli kuitenkin niin ala-arvoista että uskon ylläpidon olevan ajantasoton.

      Olen iloisen kanssa iloisesti samaa mieltä siitä, että kusipäitä ei pidä ymmärtää, niille pitää nauraa.

      En toki ilmiantoa paheksu, tuntuu vain siltä, että ei se mihinkään ketään velvoita, ei edes todelliseen vastuunkantoon.

      Yrittänyttä ei laiteta.

      PS. mnjhbgvfghjkjhgfds. Sinulta murskaisin vain näppiksesi, jos siihen pääsisin käsiksi. ;)

    • ykssheriffi

      Itse itseäni puhutellen ;)

      Katsoin peiliin ;)

    • ykssheriffi

      Kyllä teitä on kiva hassuttaa;)

    • ykssheriffi
    • Meneekö-perille
      • pässipääää

        Suomessa ei käydä sotaa.


    • ykssheriffi

      Ja tosi mielenkiinnolla haluaisin kommentteja agentuurista.

      Olettehan äänessä ja kirjoitatte. Kiinnostavaa olisi saada enemmän todellista tietoa missä oikean ajan tai elon kaunan kanssa mennään?

      PS. Vaari naurahtaa ja menee kohta nukkumaan, toki kovan panonsa jälkeen.

      Kunniaa naiselleni. https://www.youtube.com/watch?v=5sMULGWlFQg

    • ykssheriffi

      Menee perille. Kiitos tuosta linkistä. Avarsi taas ajassamme mieltäni. Ja Vaimo tykkää. sain suukon.

    • ykssheriffi

      Ryhdyimme muistelemaan rippikouluaikoja, vaimoni kanssa. ;)

    • 3737575
      • yeeuikttkr

        Viranomaiset tutkii asiat jos on aihetta. Ei sinun tarvii siitä hikeentyä.


      • todellisuudessa
        yeeuikttkr kirjoitti:

        Viranomaiset tutkii asiat jos on aihetta. Ei sinun tarvii siitä hikeentyä.

        Katsotaan siis sormien läpi.


    • KovaRasismi

      Vai aihetta? Eihän sitä voi tutkia ja tuomita, koska se on muuten rasismia!

    • Kuuminainen

      Uskonto kieltää naimisiin menemisen ennen aviolittoa !

    • outouskonto

      Kieltääkö sama uskonto panemisen ennen raiskausta!

    • ählämsähläm

      Siksi että ovat kusettajia.

    • eimullamuuta

      Mamun euro on kaksi euroa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe