onko melkein kaikki itseaiheutettua?

asiat mitä elämässä tapahtuu, hyvät ja huonot. Ainakin siitä alkaen kun voi itse tehdä valintoja. Mitä ajattelette? Olemmeko luomassa omaa elämäämme?
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mitä valintoja täällä voi tehdä kun kaikki on kellon mukaan ohjattua toimintaa alusta lähtien hautaan saakka? Synnyt planeettaan jossa selviytyminen perustuu tappamiseen ja siitä nauttimiseen. Psykopaattien johtamaan maailmaan joita ohjaavat raha ja vallanhimo sekä muiden ihmisten alistaminen.

Äänestä

Ei ole. Vaikka sinä et muiden elämään halua sotkeutua, aina löytyy joku joka sotkeutuu sinun elämääsi, vastaamatta seurauksista joita se aiheuttaa. Kantapään kautta. Suurin osa toki omasta tekemisestä tai tekemättömyydestä kiinni muttei kaikki. Sairaudet, lamat ym tietysti ei itseaiheutettuja. Lähtökortit myös toisilla paremmat kuin toisilla mikä vaikuttaa moneen asiaan. Ihminen on ympäristön, kasvatuksen ja perimän tulos oman tahtonsa lisäksi.

Äänestä

Just niin se on. Tosin ollaan ssatu jostain malleja elämäämme. :)

Äänestä
  • Saatu, sori kirotusvire....

    Äänestä

Kyllähän se työttömyys ja rahattomuus on selkeästi itseaiheutettua jos asenne on se, että en halua töihin enkä sinne mene enkä halua enkä suostu kouluttautumaan pätkääkään vaan asustelen netissä aamusta yöhön kerjäten huomiota ja haukkuen muita ihmisiä. Silloin on aivan itsestäänselvää, että työttömyys ja rahattomuus on aivan itseaiheutettua.

Äänestä
  • Veä sipilänmulkero siihen ihan ommaan kättees!

    Äänestä

  • Mutta monet psykopaatit ja nettitrollit sekä muiksi ihmisiksi netissä tekeytyvät luonnevikaiset ovat ihan korkeakoulutettuja, kesti maailmankuvasi sitä tai ei.

    Äänestä

me itsehän teemme valintamme, olemme joko positiivisia tai negatiivisia mikä vaikuttaa hyvinkin moneen asiaan, kaikkea ohjaa meidän oma tekemisemme ja toimintamme, se vaikuttaa työhön ja ihmissuhteisiin ja pitkälti hyvinvointiimme, terveyteemme.

Äänestä

Joo ei se ole muitten vika, jos ei menesty. Vaikka olisikin, ei siitä voi syyttää, kuin itseään. Huono onni elämässä voi olla yks juttu kans, mikä vaikuttaa. Väärään aikaan eletty elämä, mitä näitä kaikkia syitä nyt onkaan. Oma tyhmyys. Saamattomuus.

Äänestä
  • Aika moneen voi vaikuttaa mm.terveyteen, työn saantiin jne mutta jos joku sairaus tulee se välillä vaikka olisi elänyt kuinka terveellisesti.Asiat ovat usein monihaaraisia.

    Äänestä

  • No niinhän ne kuule ovat. Sinä se olet viisas ihminen.

    Äänestä

Mä uskon, että aika paljon on valmista asetelmaa eli ns. jaetut kortit. Lähtökohdat: maantieteelliset, geneettiset ja sosiaaliset tekijät määräävät hyvin pitkälle, millainen on se ympäristö eli lähtötilanne, josta ponnistetaan elämään. Lähtötilanne vaikuttaa hyvin pitkälle siihen, millaisena elämä kenenkin elämä näyttäytyy tällä hetkellä. Toiset syntyvät se kultalusikka suussa vaurauteen ja huolehtivaan kotiin. Toiset taas köyhyyteen ja moniongelmaiseen kotiin. Rikkaus ei tietenkään tarkoita automaattisesti hyvinvointia, mutta köyhyys tuo mukanaan väistämättä ongelmia, jotka kaventavat ihmisen mahdollisuuksia toteuttaa itseään.

Uskon, että jokaisen ihmisen elämässä on myös valintoja hyvän ja pahan välillä. Näissä ihminen valitsee, miten hän suhtautuu elämään ja ihmisiin. Nämä valinnat voivat ohjata ihmisen elämää monella tavalla hyvinkin voimakkaasti tiettyyn suuntaan.

Äänestä

Olen sitä mieltä, että ihmiset jotka näkevät vain muiden aiheuttaneen niiden ongelmat ovat jokseenkin katkeria. Varmasti on ihmisiä joille aiheutetaan kaikenlaista, mutta se onkin selkeästi nähtävissä ja ihan eri asia.

Ap kyseletkö siksi, koska mietit oletko luonut oman elämäsi vai joku muu. En osaa sinulle vastata, mutta uskon että aikuinen ihminen kykenee tekemään valintoja ja jos valitsee ns. väärin niin kanta seuraamukset muita syyttelemättä.

Äänestä
  • Entäpä kun on myöntänyt virheensä ja kantanut niiden seuraukset läheisten ja yhteiskunnan edessä. Mutta siitä huolimatta on ulkopuolisia ihmisiä jotka kokevat oikeudekseen omatoimisesti jatkaa rankaisemista hamaan tulevaisuuteen? Olematta itse edes osallisia.

    Äänestä

  • Eihän kukaan voi ottaa kantaa, kun ei tiedetä millaisten ihmisten kansa sinä pyörit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


omakokemus kirjoitti:

asiat mitä elämässä tapahtuu, hyvät ja huonot. Ainakin siitä alkaen kun voi itse tehdä valintoja. Mitä ajattelette? Olemmeko luomassa omaa elämäämme?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu