Lupaan alkaa uskovaiseksi heti, mikäli löytyy yksikin oikea todiste jumalasta.
Lupaus uskovaisille.
Teuvoo
36124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Nappj.Kuu ei sammu napsta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000000807569.html Tämä tapaus kun Kristus syntyi ja Einsteinin suhteellisuusteoria E potenssiin 3 eli (Jumalasta alkunsa saanut )rakkaus näkyi tutkassa. Halleluja! Rakkaus on! Tie, totuus ja elämä!!!
Tämä on totta rakas lukija.
Sinä olet se todiste ja vastaus on sinussa ja sydämmessäsi.rukoilen puolestasi.
Ahaa! Nimimerkki Teuvoo on siis Jumala! Ja uskovaisilla ämmiä riittää sydämessä.
Olisitko ystävällinen ja kertoisit tarkemmin miten minun tai kenenkään muunkaan olemassaolo on todiste siitä, että ylimaaginen taikaheppu on taikonut kaiken tyhjästä simsalabim?
Jumalaa ei siis ole. Hyvä todiste.
Joku viisas on todennut, että usko loppuu, jos absoluuttisen varmasti tiedetään, että Jumalaa ei ole olemassa. Usko loppuu myös, jos tiedetään, että Jumala on olemassa.
Mielinkiintoista oli hiljattain näytetyssä Bear Gryllsin ohjelmassa, miten Barac Obama totesi, että "Jäämerellä ei ole ateisteja".
Suosittelen lukemaan Antti Eskolan kirjoja. Kaikesta en ole samaa mieltä, kuten esimerkiksi pidän kirkossa käymisestä, mutta antavat ne kuvaa, miten usko voi muuttua elämän aikana.
>> Usko loppuu myös, jos tiedetään, että Jumala on olemassa<<
Ei se usko siihen lopu, mutta muuttaa kyllä jonkin verran muotoaan syvemmän hengellisyyden ja henkisyyden suuntaan.
"Mielinkiintoista oli hiljattain näytetyssä Bear Gryllsin ohjelmassa, miten Barac Obama totesi, että "Jäämerellä ei ole ateisteja"."
Jaa satuitko itse katsomaan kyseisen ohjelman?
Itse en nähnyt, mutta mitä tuolla internetin ihmeellisesta maailmasta luin, niin kyse oli enempi Gryllin omasta toteamuksesta jota Obama vain myötäili. Ei silti. En hirveästi ole Obama uskonnollisuudesta kovin kiinnostunut.
Katos, kun uskovaiseksi ei voi "alkaa".
Siihen tarvitaan uudestisyntyminen. Ja kun uudestisynnyt, tiedät ja uskot heti varmasti, että Jumala on. :D
Entäs jos on kuudestisyntynyt? Ei ihme että kristityt pitää kissoja saatanoina
Alanko heti uudestisynnyttyäni tietämään että maailma on 6000 vuotta vanha ja evoluutio walhetta? Alanko myös heti tulenpalavasti vihaamaan homoja, tasa-arvoa, tiedettä ja elän vain tempausta odottaen tätä Lopun aikaa? Tuleeko minulle heti kaikki tuo jumalainen nerous?
Kylläpä vain!
Jos Aurinko lasketaan jumalaksi vanhaan egyptiläiseen tapaan...
Kissat ja sudet ovat todisteita Jumalasta, koska Jumala on täysin kateissa ja lisäksi aivan hukassa.
Minä en syö jumalia koska jumala on uhanalainen laji. Isot aasialaiset sukulaiseni saattavat hotkia jumalan silloin ja toisen tällöin koska Intian suuri jumalakanta kestää kyllä harvennusta.
Hiski K. Harjasuden ja minun karjalanpaistissa on tällä kertaa kudua, pudua ja pukua ja jälkiruoaksi nautimme suklaakuorrutteisia metsähiiriä.
Sanotaan, että eläimillä ei ole sielua, mutta jotain erikoista tässä videolla kyllä näkyy:
https://www.youtube.com/watch?v=Ma_YhP0SOP8
Että Sinä Olet, on todiste. Mutta uskoon tullaan silti uskon kautta. "Uskokaa Jumalaan ja uskokaa minuun".
Aa, vanha hyvä periaate: täytyy uskoa jotta voi uskoa.
Jep.
Sinuun en usko ,olet hölmö!
Sinä olet todiste Suuren Taivasleopardin luomistyöstä, kyllä. Juuri näin.
Ihan oikeasti, huonoin argumentti ikinä.
Eli jotta voisi uskoa, täytyy alkaa uskomaan, jolloin saa se uskon, jotta voi alkaa uskomaan, mutta ensin täytyy alkaa uskomaan, jotta voi saada sen uskon jotta voi alkaa uskomaan...
Eikä uskova koskaan tajua mikä tuossa päätelmässä niin pahasti mättää, koska uskovan mielestä kehäpäätelmä on aina oikea päätelmä. Onhan se ainoa päätelmä jonka uskova osaa.
Eipä tullut yhtikästä varteenotettavaa todisteen murustakaan, joten jatkan ihmisenä olemisen pyyteetöntä, sekä valvottua riemua.
Minä itse en usko Jumalaan. Mielestäni se on harhaa mikä on luotu kauan aikaa sitten. Eihän ne alkuihmisetkään mistään kristinuskosta tienneet vaikka elivätkin. Kristinusko on höpönpöppöä ja liibalaabaa, mitä ihmiset ovat vain kehitelleet aikojen saatossa. Mitä lie oli mooseskin ottanut kun pensaasta ääniä kuuli ja jeesus vetten päällä käveli. Tais olla aika vilkas mielikuvitus niillä herroilla. Mutta uskokaa mitä uskotte, elämä siinä vaan hukkaan menee kun elää siinä uskossa että Jumala rankaisee kiirastulella jos teet väärin.
Voi olla, että jos Jeesus-heppu oli joskus (en usko), se vetten päällä kävely hoitui sillä että silloin oli sopivat jäät järvessä. Kaukaa ei näy, mutta läheltä kyllä, ja kantaa.
Todisteita ei anneta sellaisille, joilla on väärä ennakkoasenne todisteita kohtaan ja pyytävät niitä volpillinen taka-ajatus mielessään.
En halua missään nimessä loukata ketään, mutta kerron vain, mitä Jeesus kuuluisassa vuorisaarnassaan julisti:
"Älkää antako pyhää koirille, älkääkä heittäkö helmiänne sikojen eteen, etteivät ne tallaisi niitä jalkoihinsa ja kääntyisi ja repisi teitä." (Matt.7:6)
20. Mutta jos syytös on tosi, jos tytössä ei tavattu neitsyyden merkkiä, silloin vietäköön tyttö isänsä talon ovelle, ja kaupungin miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi
Naisen joka ei vuotanut verta ensimmäisenä yönä sai kivittää hengiltä. Mitä luulet, keksikö tämän säännön ikuinen ja viisas jumalaolento, vai keksikö sen paimentolaismies? Haloo? Syttyykö se lamppu :)
ps: Nainen ei aina vuoda verta menettäessään neitsyytensä. Tämä on asia jonka me nyt tiedämme ja jota paimentolaismies tai tämä paimentolaismiehen keksimä jumala ei tiennyt.
Kuussa ei oo nappia.
Neitsyyden ihannointi on vain pienikullisten unelmaa, sillä neitsyt ei ole vielä saanut kunnon mustaa patukkaa, vaan valkoista makaroonia.
Raamattu on todiste Jumalasta. Ei ihmiset olisi saaneet sitä aikaan ilman Jumalaa. :)
Oikein tehokkaasti ovat saaneet aikaan. Ei ole muuta tarvittu kuin mielikuvitusta :D
Harry Potteri on todiste kovasta kirjoitustaidosta ja Jumalasta. Suolletaan ihmisille satua vuodesta toiseen ja he maksavat. Vaikka Pastorin pallinvahaukset. Harry Potteri on Jumalasta. Ei ihmiset olisi saaneet sitä aikaan ilman Jumalaa. :)
Käsitys jumalasta on ollut helppo rakentaa teknologian kokonaan puuttuessa.
Kaikki oli jumalan tekosia, mitä ei osattu, eikä pystytty muuten selittämään.
Hyväksikäyttäjiä, sekä välistä vetäjiä on myös aina ollut ja on näköjään edelleen.
Ettekö hölmöt näe, että taivaassa elää näkymätön mies, joka katsoo kaikkea mitä sinä ja kaikki muut teette. Jokainen sekunti, minuutti ja päivä.
Tällä näkymättömällä miehellä on kymmenen kohdan lista mitä et saa tehdä. Jos teet jotain näistä kymmenestä kohdasta niin tällä näkymättömällä miehellä on erikoispaikka, jossa on kuuma,katku ja polte ja sinne se näkymätön mies laittaa sinut ikuisesti ajan loppuun asti kuumaan, katkuun ja poltteeseen hikoilemaan.
Mutta hän rakastaa sinua. Kyllä, tämä näkymätön mies rakastaa sinua.
Itseäni olen rakastanut ja sitä on riittänyt.