Seitsemän veljestä?
Kalevalan?
Nummisuutarin?
Vanhus ja meri?
Sinuhe Egyptiläisen?
Juhannustanssit?
Kuka murhasi rouva Skrofin?
Kalevalan?
Nummisuutarin?
Vanhus ja meri?
Sinuhe Egyptiläisen?
Juhannustanssit?
Kuka murhasi rouva Skrofin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Seitsemän veljestä ja Nummisuutarit (ei Nummisuutarin) kirjoitti kaksikielisestä perheestä kotoisin ollut Alexis Stenvall. Sinuhe Egyptiläisen ja Rouva Skrofin kirjoitti kansallismielisyyttä häijysti pilkannut ja "Ikkunat auki Eurooppaan" vaatinut pervoilija Mika Waltari. Vanhus ja meri on englanninkielinen ja sen kirjoittaja Ernest Hemingway oli transvestiitti. Kalevalan kokosi ryssänmaalaisten ryysyköyhälistön rivoista lauluista Fredrik Johan Lönnrotin ja Ulrika Wahlbergin työttömänä pummina itsensä elättänyt poika. Juhannustanssit kirjoitti rääväsuinen kommunisti Pispalasta.
Olipas Google kovassa käytössä. :D
Fennnon yleistiedot älykkyydestä huolimatta aika heikkoja.
Fennot som ställde frågan tyckte tydligen det gick snabbare att få svar här, för hen visste att vi känner till vem författarna är. När hen inte själv visste.
Onneksi Google osaa hakea myös samankaltaiset tulokset. Muuten surulta olisi Nummisuurarit jääneet hakematta.
Haluatko miljönääriksi -ohjelmassa on tullut esille nykynuorison todellinen tietämystaso: nuori kunnanjohtaja ei tiennyt etruskeista mitään, nuori kansakolunopettaja ei tunnistanut kuuluisia Hardvardin tai Oxfordin yliopistoja, viime launatain kilpailija oli ihan ulalla tasapainoelimen sijainnista ( epäili kantapäätä oikeaksi paikaksi) ja loppuhuopentumana ei tiennyt kuka oli kirjoittanut Seitsemän veljestä. Kyllä nuo PISA sijoitukset ovat täyttä bluffia jos tietämystaso on noin surkea. Ei se älykkyys tai googlettaminen kaikkeen auta.
Lukemalla oppii ja googlettaminen on lukemista. Suosittelen.
Seitsemän veljestä --- aivan onneton ja tylsä tekele, lopetin kesken.
Kalevala --- kummallista pelleilyä, lopetin kesken
Nummisuutari --- vai vielä hauska, aika ajoi ohi, lopetin kesken
Vanhus ja meri --- loistava kirja ja klassikko, luin kolme kertaa, mutta kirja ei olekaan fennomaanin tekemä
Sinuhe Egyptiläinen --- loistava kirja, luin kolme kertaa
Juhannustanssit --- täysin mitään sanomaton tekele, kuulusa vain pilkastaan, ei kirjallisesta annistaan
Kuka murhasi rouva Skrofin --- kuten Sinuhe, lahjakkaan kirjailijan hauskalla tavalla jännittävä teos