....miten lähellä on heidän ammattinsa katoaminen Suomessa?
Suuri osa kepuisännistä on EUn kannattajia.
EU kehittyy koko ajan ja kulkee vääjäämättömästi kohti liittovaltiota. Se tulee tappamaan maanviljelyksen Suomesta.
Liittovaltiona EU tulee karsimaan kaiken kannattamattoman toiminnan alueeltaan. Siihen kuuluu maanviljelys niissä maissa joissa se ei ole järkevää ja kannattavaa. Suomi on yksi näistä maista, koska maamme on viljelemiskelvoton suurimman osan vuotta.
Suomen viljelijät tulevat menettämään ammattinsa tästä syystä. Se on julma bisneksen ehdoilla tapahtuva karsinta, jossa häviäjinä ovat EU-maiden heikossa asemassa olevat viljelijät. Minkään maan hallitus ei pysty tätä kehitystä estämään. Liittovaltiona EU on kaikkien maiden päätäntävallan yläpuolella.
Mutta Suomen viljelijät ovat ainakin tänä päivänä puolensa valinneet, he haluavat Suomen pysyvän EUssa.
Eri asia kokonaan on se, onko se kovinkaan järkevää?
Ymmärtävätkö kepuisännät.....
19
<50
Vastaukset
- Yrittäjäomistaja654
Suurinosa nykyisistä maanviljelijöistä on yrittäjiä, joista osa on kepulaisia, osa kokkareita. EU tuskin moni tänä päivänä, josko 90-luvullakaan, kannatti.
Mutta nykyinen kaupan oligopoli, jossa on kaksi ketjua määräämässä tuottajahinnat on aika kaamea kuluttajankin kannalta.
Suosittelen siirtymään isojen kaupunkien pienissä talouksissa suora ostoihin, kauppahalleihin (jos kaupungissa sellainen on) ja ruokaverkostoihin. Tämä tukee parhaiten kotimaista työtä ja puhtaita elintarvikkeita, oligopolia vastaan.
Hintaero ei ole suurensuuri pienillä talouksilla, koska suurhankinnan (isot perheet) etuja ei ole. - tallennettu
hetkinen, tuohan taitaa olla täysin totta.
anteeksi vain, kopioin tämän ja seuraan miten kaikki tulee tapahtumaan.- Mitä.sitä.kieltämään
Tämä toteutuu. Se on eu:n ahneiden voiton tavoittelijoiden tarkoitus.
Etelän suurviljelijät syövät pohjoisen viljelijät tulevaisuudessa halvoilla hinnoillaan, joihin ei täällä suomen ilmaston takia ikinä pystytä vastaamaan.
- mitämieltäkepulit
Noin se MTK:n Marttilakin sanoi maatalouden kehittymisestä. Mutta sillä oli taka-ajatuksena kinuta lisää kansallista tukea jo etukäteen.
- PysykääPoissa
Ainahan ne on parkumassa lisää rahaa. Viimeksi kävivät miljoonatraktoreillaan kitisemässä oikein Helsingissä saakka. Onneksi niille ei luvattu yhtään mitään. Luulivat katujen varsilla olevien ihmisten vilkuttavan ja peukkua näyttävän heille, vaikka keskisormea näytettiin.
- EU.on.mätä
Vakava paikka. Väyrynen korjaa potin?
- tupauuno
Maajussit eivät äänestäne Venäjän asiamiestä. Vaikka onhan kepussa siihen perinteitä.
- 1000xx
tupauuno kirjoitti:
Maajussit eivät äänestäne Venäjän asiamiestä. Vaikka onhan kepussa siihen perinteitä.
En ole kepulainen enkä maanviljelijä ,mutta olen sitämieltä maatalous pitää säilyä suomessa.Maatalous tuet vain pitäisi poistaa nallen tyyppisiltä viljeliöiltä.Pitäsi olla sellainen sääntä että vähintään yksi henkilö perheestä pitäisi saata eäntonsa tilalta ennen kuin tukia maksetaan!!
- Puoluetukeaseon
1000xx kirjoitti:
En ole kepulainen enkä maanviljelijä ,mutta olen sitämieltä maatalous pitää säilyä suomessa.Maatalous tuet vain pitäisi poistaa nallen tyyppisiltä viljeliöiltä.Pitäsi olla sellainen sääntä että vähintään yksi henkilö perheestä pitäisi saata eäntonsa tilalta ennen kuin tukia maksetaan!!
10% tukijusseista tuottaa 90%, miksi maksaa muka-tuottajille?
- emmää-mitään-viljele
mutta kun mullon peltoo, tartteen tukee....
- kallejussimuhos
Maajussit ovat kilpailleet kautta aikojen, kellä suurin ja komein traktori, muusta viis kaks. Lehmiäkin tapettu ihan huvikseen juovuspäissään.
- UlkoKultaista
Kaupunkilaisethan ne tappaa toisiaan huvikseen juovuspäissään? Ja kilpailee, kellä parempi maasturi, ja parempi rusketus ulkomailta.
- surkeeta.sakkia
Kadotkoon ammatti viljelijöiltä mun puolesta, ei kepuloisetkaan ole paskan vertaa kiinnostuneita kaupunkilaisten murheista. Eivät kepulaiset ole pystyviä yhteishenkeen kenenkään muun kanssa kuin itsensä.
- pettäisi.heti
kepulaista en ottaisi sodassa partiokaveriksi, siihen ei voi luottaa...
- Eikö_sinulle
pettäisi.heti kirjoitti:
kepulaista en ottaisi sodassa partiokaveriksi, siihen ei voi luottaa...
ole kerrottu että olet nostomies ??
- rintamapitää
voisihan sen ottaa kunhan kulkisi 100metriä edellä.
- rellexi
agraarisosialistit valittaa miten eivät saa tuotteistaan mitään ja kauppa vie kaiken,miksi suora myynnissä hinnat ovat törkeitä verrattuna kaupanhintaan?
- Jokurotitähän
Tiesitkö että suomalainen viljelijä nostaa EUn korkeimpia tukia?
Eikä tuloskehityskään ole ollut ihan huono....
"Seurantajakson aikana vuodesta 2004 vuoteen 2014 maatalouden tulos on kasvanut eniten, noin 76 prosenttia, lypsykarjatiloilla, tilakohtaisen tulokseen yltäessä keskimäärin noin 51 000 euroon. Siipikarjatiloilla tulos maataloudesta oli vuonna 2014 keskimäärin 54 000 euroa, joka tarkoittaa että tulos on kasvanut vuodesta 2004 noin 63 prosenttia.
tuotantosuuntien tiloja.
Maatalouden tulokseksi määritellään maatilayritysten tilinpäätöksessä se erä, joka siirretään yrityksen omistajille henkilökohtaiseksi maatalouden ansio- ja pääomatuloksi." -Talouselämä
Lisää tukia viljelijöille???? - LIDL.LIDL.LIDL
Ulkolaista hyvää ruokaa saa Lidlistä. Tukirahoilla pyörivä maatalousnäpertely lopetettava kannattamattomana ja veronmaksijen rahojen haaskaamisena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1622569Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658