Minkä takia Gaddafi oli paha?

Haluatko miljonäärissä kysyttiin Gaddafin maata. Minä olisin veikannut Afganistan, kun sehän on niitä pahoja maita. Onko Libyakin sitten paha? Wikipediassa (https://fi.wikipedia.org/wiki/Muammar_Gaddafi) sanotaan, että alkoholi ja uhkapeli olivat lailla kiellettyjä ja että hän rahoitti terroristitoimintaa, mutta olivatko nämä ainoat syyt miksi hän oli paha, tietenkin panislamilaisuuden lisäksi?

Onhan siellä vielä sitten lisäksi seuraavaa: "Gaddafi sieppasi ja raiskasi järjestelmällisesti satoja teini-ikäisiä tyttöjä ja poikia, joita hän valikoi itselleen esim. koulukäynneillä yleisöstä. Hän myös säilöi joitakin poliittisia vastustajiaan pakastimessa muistoesineinä." Oliko tämä pääsyy?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Onko missään karttaa, johon olisi merkitty kaikki pahat maat?

Äänestä

Suurin ja miltei ainoa "paha" maa on USA. Libyassa ajateltiin maan kansalaisia toisin kuin USA:ssa joka on sekä omilleen ja varsinkin vieraille "paha".

Äänestä

Itsekö kirjoitit tuon Muammar Gaddafin tekstin Sieppauksista ja pakastimesta ? Siihen ei löytynyt lähdettä, joten katsoin kolmen muun Euroopan maan tiedostot ja kappas vain yhdestäkään ei löytynyt tätä suomalaista Wikipedia tietoa.
Lahjoitan rahaa Wikipedia Foundationille, ja kaltaisesi runkut jotka käyttävät Wikipediaa omiin tavoitteisiinsa pitäisi tuomita rikollisina. Sinusta se on varmaan hauska vitsi, mutta wikipediassa työskentelee aidosti tuhansia osaavia ihmisiä talkoovoimin. Siitä hyötyvät miljoonat tavalliset ihmiset ympäri maailmaa, joten on vaikea nauraa suomalaisen finninaaman vitsille tässä tietoväärennöksessä.

Vertaapa että muutat vaikka jonkun palavan nesteen leimahduspisteen wikipediassa, ja joku sitten siksi räjäyttää itsensä ja lapsensa "mukamas turvallisessa testissä". Vain koska finninaamasta oli hauskaa väärentää tietoja.

Äänestä
  • En ole minä kirjoittanut. Enhän minä edes tästä tiennyt ennen kuin rupesin juuri tuon Haluatko Miljonääriksi kysymyksen kautta pohtimaan. Tai olen siis Gaddafista toki uutisista kuullut ja tiesin että se paha oli, mutta siis tuota en muistanut/tiennyt että se Libya.

    Näyttäähän tuolla olevan lähde: http://www.haaretz.com/middle-east-news/1.570727

    Turha siis hiilestyä tietämättä mitään, kun vielä näyttää tuo asia mikä tuolla onkin olevan totta (olipa sen sinne sitten kuka tahansa laittanut).

    Äänestä


  • Miten vitussa sinä et nähnyt että siellä on tuo lähde? Numero 15 on ollut siinä ihan alusta asti.

    Äänestä

  • tietämätön1 kirjoitti:

    En ole minä kirjoittanut. Enhän minä edes tästä tiennyt ennen kuin rupesin juuri tuon Haluatko Miljonääriksi kysymyksen kautta pohtimaan. Tai olen siis Gaddafista toki uutisista kuullut ja tiesin että se paha oli, mutta siis tuota en muistanut/tiennyt että se Libya.

    Näyttäähän tuolla olevan lähde: http://www.haaretz.com/middle-east-news/1.570727

    Turha siis hiilestyä tietämättä mitään, kun vielä näyttää tuo asia mikä tuolla onkin olevan totta (olipa sen sinne sitten kuka tahansa laittanut).

    WAI NOIN SANOO BBCn dokumentti?
    Etkö tiedä että BBC on ollut itse pedofilioen suojatyöpaikka ja vallan keskukset muutenkin. Mutta siellä hyvävelijärjestelmän takia ketään ei ole otettu kiinni.

    http://www.hs.fi/ulkomaat/a1305617063079

    Äänestä

Olisiko pitänyt olla valveilla koulussa, niin ei tarvitsisi veikata valtionpäämiehiä.

Äänestä

Gaddafi oli yksi pahimpia diktaattoreja. Libyalaiset eivät turhaan nousseet häntä vastaan. Gaddafi oli myös Britannian yllä räjähtäneeseen lentokoneeseen asetetun pommin takana.

Äänestä
  • "Yhdysvallat syytti Libyaa tapauksesta voidakseen julistaa vihollismaansa kauppasaartoon; Libyan väitetään ottaneen vastuun iskuista vain päästäkseen eroon sen taloutta 15 vuotta pahoin rasittaneesta saarrosta, kuten maan pääministeri vuonna 2004 selvitti BBC:lle.[27] Myös YK:n nimittämä Lockerbie-oikeudenkäyntien tarkkailija piti saavutettua ratkaisua poliittisena ja tapausta pahasti selvittämättömänä.[28] Osa Lockerbien iskun uhrien omaisista on tyytynyt rahoihin ja hyväksynyt oikeudenkäyntien päätöksen, kun taas toiset vaativat uusia tutkimuksia.

    Kesällä 2007 julkaistun Scottish Criminal Cases Review Commission -raportin mukaan oikeudenkäynnissä saattoi olla epäselvyyksiä ja todisteet olivat epäluotettavia[29]. Samana kesänä insinööri Ulrich Lumpert myönsi valaehtoisessa lausunnossa varastaneensa oikeudenkäynnissä käytetyn ratkaisevan todistuskappaleen työnantajaltaan Mebo Ab:ltä ja antaneensa sen 22. kesäkuuta 1989 ilman lupaa Lockerbie-iskua tutkineelle viranomaiselle.[30]

    Vuonna 2002 kuollut palestiinalaisterroristi Abu Nidal väitti olleensa iskun takana. Megrahin puolustusasianajajien ryhmä nimesi mahdolliseksi syylliseksi PFLP-GC:n Mohammed Abu Talbin[29]. Iskusta syytettiin alun perin Syyriaa ja PFLP-GC:ta, mutta tämä muuttui 1991 kun Syyria liittyi liittoumaan, joka karkotti Irakin joukot Kuwaitista ja Syyriasta tuli Yhdysvaltain tukeman arabien ja Israelin välisen rauhansopimuksen ajaja[31].

    Yhdysvaltain DIA:n dokumentit taas syyttivät Iranin entistä sisäministeriä Ali-Akbar Mohtashemi-Puria, jolloin isku olisi ollut kosto viisi kuukautta aiemmin USS Vincennesin alas ampumasta iranilaisesta matkustajakoneesta. DIA väitti Mohtashemi-Purin luvanneen PFLP-GC:n Ahmad Jibrilille iskusta miljoona dollaria. DIA piti myös Libyan osuutta epäuskottavana.[32]"

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Lockerbien_pommi-isku

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön1 kirjoitti:

Haluatko miljonäärissä kysyttiin Gaddafin maata. Minä olisin veikannut Afganistan, kun sehän on niitä pahoja maita. Onko Libyakin sitten paha? Wikipediassa (https://fi.wikipedia.org/wiki/Muammar_Gaddafi) sanotaan, että alkoholi ja uhkapeli olivat lailla kiellettyjä ja että hän rahoitti terroristitoimintaa, mutta olivatko nämä ainoat syyt miksi hän oli paha, tietenkin panislamilaisuuden lisäksi?

Onhan siellä vielä sitten lisäksi seuraavaa: "Gaddafi sieppasi ja raiskasi järjestelmällisesti satoja teini-ikäisiä tyttöjä ja poikia, joita hän valikoi itselleen esim. koulukäynneillä yleisöstä. Hän myös säilöi joitakin poliittisia vastustajiaan pakastimessa muistoesineinä." Oliko tämä pääsyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu