Tuliliskoni ovat tehneet noin viikko sitten poikasia, joista löysin silloin yhden akvaterraariosta. Rupesin äsken siivoamaan liskosten kämppää, ja näin pohjalla monta poikasta, en sitten uskaltanu lapota ollenkaan pohjaa, vaihdoin vain vettä. Nyt kysyisinkin, että onko tuliliskojen poikasilla mitään mahdollisuuksia selvitä tuolla akvaariossa kahden aikuisen liskon kanssa? Kellään kokemuksia? En harmikseni huomannu ötököiden munia, vaan poikaset tulivat yllätyksenä. Kaksi poikasta sain pyydystettyä pienellä kipolla, mutta muita en (piileskelevät varsin tehokkaasti pohjan kivien väleissä). Hyviä kikkoja pyydystämiseen? :)
Tuliliskojen poikaset
2
279
Vastaukset
- Zuuls
Jos ne sisseilee ja allas on tilava niin miksei voisi selvitäkkin osa, mutta ei takuulla kaikki ja et välttämättä kaikkia näekkään.
Ainoa muka hyvä kikka on haavi eli koittaa kaivella sitä pohjaa ja olla sitten haavin kanssa valmiina ja ämpäri lattialla odottamassa missä on vettä, mutta et silti löydä kaikkia. Mestareita piiloutumaan. :)
Lapotessa kannattaa laittaa haavi siihen päähän mistä vesi menee ämpäriin niin poikaset jäävät siihen ja saat siirrettyä ne siitä muualle ja myös siivotuksi altaankin. Muuten kyllä päätyvät viemäriin, jos lappoaa. Itse en ole muuta keksinyt, kuin tuon haavin mikä on ihan helppo tarkistaa sitten onko poikasia vai ei.
Minulla on poikasia älyttömästi ja munia en taas ole huomannut, kuin muutaman niin altaassakin niitä on edelleen varmasti. Meillä munitaan näköjään jatkuvalla syötöllä ja vielä pintakasveihin ym. ei näkyviin paikkoihin. :)- hoax
Kiitos neuvoista :)
Neljä pikkuista sain tuolta altaasta pois, paljoa enempää en ole enää siellä nähnykään.. Ovat tainneet muut joutua syödyiksi.. Nyt sitten vain odottelemaan josko yhdestäkään noista kasvais täysikokoinen tulari :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad961585- 541063
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että404988- 166932
- 57772
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124737- 51688
- 77661
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38655- 57651