Heippa!
Olen aikeissa perustaa oman yrityksen, jollei se nyt sitten kaadu luottotiedottomuuteeni.
Olen vasta tutustumassa eri muotoihin, mutta eiköhän tuo toiminimi ole paras vaihtoehto itselle. Työntekijöitä olisin vain minä itse.
Nyt kysymys kuuluukin; voiko luottotiedoton perustaa toiminimen ja työskennellä ns. normiyrittäjän tavoin?
Kiinteistöihin ei mene kuluja, sillä työskentelen kotonani.
Saako esim. asiakaskunta jostain tiedon luottotiedottomuudestani (julkista tietoahan se käsittääkseni on, mutta tarkoitan ennemmin että täytyykö se olla isolla jonnekin kirjoitettuna)?
Onnistuuko kaikki ostokset normaalisti niin, että maksan kerralla kaiken niinkuin yksityishenkilönäkin teen?
Luottotiedoton haaveilee toiminimestä
10
331
Vastaukset
- eikäy
Unohda koko juttu!
- Normiton
"Nyt kysymys kuuluukin; voiko luottotiedoton perustaa toiminimen ja työskennellä ns. normiyrittäjän tavoin?"
Mitä ihmeen normia tarkoitat?- dvhdhvihvnvwnououn
Sanalla normi on perinteisen merkityksen lisäksi arkisessa kielenkäytössä yhdyssanan alkuosanana merkitys 'normaali-' (normipäivä, normitulos, normivauhti).
http://www.kielitoimistonsanakirja.fi/netmot.exe?ListWord=normi&SearchWord=n&dic=1&page=results&UI=fi80&Opt=1
- tsemia
Suomessa on yleisesti yrittämisen vapaus, eikä se liity mitenkään henkilön luottotietoihin. Jotkin alat ovat luvanvaraisia ja silloin luottotiedot voivat vaikuttaa.
Eri asia on, miten pärjäät ilman luottotietoja. Erilaisia ongelmia tullee monesti, eli toivottavasti olet sitkeä. Maksuliikenne nyt heti tulee mieleen... Tietoa saat muilta yrittäjiltä ja netistä. Ja joskus jopa viranomaisilta.- Tuhoontuomittovaiei
tsemia: Mitä tarkoitat maksuliikenteellä? Sen tiedän, etten voi ostaa esim. laskulle, vaan kaikki maksetaan heti käteisellä tai tilisiirtona, verkkomaksuna ym.
Tarkoititko juuri tuota, vai onko maksuissa jotain mitä en ole ollenkaan tajunnut?
Normiton: Normilla tarkoitin niitä luottotiedollisia yrittäjiä, jotka voivat tilata tavaraa laskulla, maksaa erissä. Vakuutuksetkin mietityttää? Tilojen vuokrausta ei onneksi tarvitse murehtia. :) - tsemia
Yrityksesi tarvitsee pankkitilin, jolle asiakkaasi maksavat laskunsa. Tai vaihtoehtoisesti korttimaksut tilittyvät ( aina mieluummin näin, jos vain mahdollista ). Mutta miten saat tilin avattua pankista ilman luottotietoja mietityttää tässä. Käteisellä et voi kovin pitkään pelata ja pitäähän sinunkin maksaa laskuja. Toiminimi voi periaatteessa käyttää yksityistä tiliäsi, mutta kirjanpitäjäsi ei siitä pitäisi. Mutta ehkä ekat kuukaudet. Muista kuitenkin, että jokainen tapahtuma, osto tai myynti, pitää olla dokumentoitu (kuitti).
Jos sinulla on keskusteluyhteys omaan pankkiisi, niin mene juttelemaan ja kerro avoimesti suunnitelmastasi ja tarpeistasi. Ennen kaikki pankit palvelivat vastaavissa kysymyksissä, mutta nyt ehkä välttäisin "hienohelma"pankkeja :)
- Emppuliini1212
Hankalaa on. Tuttu luottotiedoton piti firmaa vaimonsa nimissä ennen kuin sai luottarit kuntoon. Esimerkiksi laskuun on vaikea ostaa mitään, jos ei ole luottotietoja toiminimiyrittäjällä. Ja laskuun on yrityksessä pakko ostaa vaikka tukkuostokset.
- Ex-pat
Perusta se firma Viroon. Siinä on muitakin etuja.
- htehtehehtee
Vittu kun täällä on tyhmää jengiä. Luottotiedot eivät vaikuta mitenkään yrityksen perustamiseen. Velaksi ei kannatta muutenkaan ostaa mitään.
- Netistäluin
Starttirahaa ei tule, jos ei ole luottotietoja tai on veroja rästissä. Veroista piti myös toimittaa jokin todistus työkkäriin, siis miten on veronmaksunsa hoitanut. Työkkärissä katsovat ettei ole asioitaan hoitanut ja hakemus evätään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?631281Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11900Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75825Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.87712- 53644
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt43613Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46574Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot121536Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43523