Suonsaaren asukkaiden koulutustausta.

Joko on selvitetty näitten tulijoiden koulutus- ja osaamistausta ko yleisradio kertoo nyt näitten olevan huippuunsa kouluttautuneita moniosaajia?http://yle.fi/uutiset/turvapaikanhakijat_sittenkin_varsin_koulutettuja__ministerion_tilaama_kartoitus_valmistui/8757220
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Haluan nähä sen päivän kun musueukko täysin kaavutettuna pesee vääräuskosen miehen persettä hoivatyössä.

Äänestä
  • Vae halluut nähä! Määppä sitten pyrkimmään palavelutalon asukiks ni ehkä ne jo sinut ottaa sinne kun näkköövät jotta et ennee oekkeen pärjjee itekses:D Sinne voep hyvässä lykyssä jo kohtapuolliin tulla muahammuuttajataustanen naenen kylyvettäjäks:D Ja sillon niät sen päevän kun se pessöö sinunnii perssiis:D:D Muista sitten kiittee:D:D

    Äänestä

  • Sitä ei meidän elinaikana tule tapahtumaa et muslimit muka kävisvät töissä kun pystyvät vääräuskosilta perimään suojelurahaa "jizyaa" että voivat keskittyä rauhassa harrastamaan uskontoaan.

    Äänestä

Kyllä mikkelissä on muslimi vanhustenhuollossa, mies tosin, ja hoitaa hommansa hyvin. Sekä on kohtelias ja iloinen. On ollut jo kymmenkunta vuotta töissä.

Äänestä
  • Karkotettava!

    Äänestä

  • kluxklux kirjoitti:

    Karkotettava!

    Miksi? Ai siksikö, että sinulla on valkoinen huppukaapu ja tönkköviikset?

    Äänestä

Jos matulta kysytään, niin totta kai hän on korkeasti koulutettu. Samalla tavallahan he ovat valehdelleet kaiken matkastaan, nimensä, ikänsä. Kuka uskoo tuollaisia tutkimuksia. No, suvakit ehkä ja tietysti päättäjät.

Äänestä
  • Ja mitähän hyötyä mahtaa turvapaikanhakijalle olla siitä, että valehtelee koulutuksensa?

    Turvapaikkapäätöskin perustuu aivan muihin tekijöihin.

    Rasisteja toisaalta mahtaa vituttaa kun ei ole mitään koulutusta.

    Äänestä

  • Toivottavasti.moni.jää kirjoitti:

    Ja mitähän hyötyä mahtaa turvapaikanhakijalle olla siitä, että valehtelee koulutuksensa?

    Turvapaikkapäätöskin perustuu aivan muihin tekijöihin.

    Rasisteja toisaalta mahtaa vituttaa kun ei ole mitään koulutusta.

    Luulevat, että insinöörejä tarvitaan ja kukapa haluaisi sanoa olevansa lukutaidoton aasikuski. Turvapaikanhaulla ja töihin tulollahan ei ole mitään yhteistä, eikä nuo todellakaan mitään haluakaan tehdä. No joku työllistyy tilastollisesti, neuvomaan uusia matuja palvelujen saamisessa.

    Äänestä

Nää on jo 19 vuotiaana täysiä ylilääkäreitä.

Äänestä

Se on ihan sama mitä ne on. Ei ole tarkoitustakaan kuitenkaan tehdä mitää yleisen maleksimisen lisäksi. Kyllä se spr lukee ja täyttää avustushakemukset valmiiksi.

Äänestä

Joukossa itseoppineita lääkäreitä. Kirurgiksi opiskelleet päitä katkomalla isiksen opeissa.

Äänestä

Ainoastaan 16%:lla oli joku tutkinto. Enpä sanoisi kovin koulutetuksi. Keskeneräisistä opinnoista ei kukaan voi mitään sanoa.

Äänestä

Viranomaisethan ovat täysin sen varassa mitä itse kertovat. Eihän niitä tietoja pystytä mistään varmistamaan. Niinpä ei voida olla varmoja siitäkään, ilmoittavatko henkilöllisyytensä, ikänsä, kotimaansa ja kotipaikkansa oikein, saati sitten koulutus tai työkokemuksensa. Mahdollisesta rikostaustasta puhumattakaan. Hataralla pohjalla on koko homma jos näiden puheiden mukaan turvapaikkoja jaetaan.

Äänestä
  • vaikka sellainen että maahantunkeutujan olisi itse todistettava kaikki mitä väittää olevansa. Ei ehkä olisi kannattanut hävittää niitä papereita tulomatkalla koska paperitonta epäillään aina että sillä on jotain peiteltävää taustoissaan. Ja tottahan se onkin. Siispä kaikki paperittomat ensimmäisinä ulos maasta. Samalla kuljetuksella pahimmat hyysärit niiden matkaan. Vahinkoa on tullut jo yli oman tarpeen.

    Äänestä

  • Tuosta listasta ainoastaan kotipaikka vaikuttaa turvapaikan saamiseen tai epäämiseen. Mukana voi olla vaikka matkalaukullinen taaloja ja silti voit olla turvapaikan tarpeessa. Siitä voidaan sitten keskustella, josko omia rahoja voidaan velvoittaa käyttää kustannusten kattamiseen.

    Ja näinhän se pitää tietysti olla. Syy saada turvapaikka liittynee siihen, että alueella on sota tai uskonnollinen vaino, niin asuinpaikka on ratkaiseva tekijä.

    Turvapaikan tarvetta on aivan mahdotonta selvittää luotettavasti ja hakijan kannalta reilusti jo rajalla, vaan jokainen tapaus pitää tutkia tapauskohtaisesti käytettävissä olevilla tiedoilla. Jos esim Irakista tule ät eteläosista, mikä saadaan mm. murteen avulla selville, ei turvapaikkaa tule.

    Äänestä

Persut ohitetaan oikealta ja jopa vasemmalta.

Äänestä

Turvapaikanhakijoiden keskimääräinen koulutustaso on korkeampi kuin tämän palstan kirjoittajien. Se tulee jo tuosta otoksesta tehdystä tutkimuksesta selvästi ilmi.

Tulijoissa on paljon vähemmän "elämämm koulu" -tyyppejä.

Äänestä
  • Siinä tyhmän suvakin mielipide,totuus on kuitenkin toinen.

    Äänestä

  • Niin miten tulee "tutkimuksesta selvästi ilmi", kun tutkintojen laatuja ei ole illmoitettu?
    Siis traktoriapumiehenkortti voi olla se tutkinto tai pizzapaistajan hygieniakortti. Tutkinto voi olla jopa sellainen jota ei suomessa edes ole.

    Suuri osa ilmoitti että heillä on opintoja jossain oppilaitoksessa. Tästäkään ei ole mitään muita todisteita kuin heidän oma sanansa. Kas kummaa, kun kuitenkin kaksikolmasosaa tarvitsee apua ihan perusassteellakin. Siellä ei näytä mihinkään tutkintoon kuuluvan englannin tai jonkun mujun länsimaisen kielen opiskelua!

    Olen minäkin käynyt muutaman kerran yliopiston apteekissa, mutta en silti väitä että minulla olisi farmakologisia opintoja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


alotoflaugh kirjoitti:

Joko on selvitetty näitten tulijoiden koulutus- ja osaamistausta ko yleisradio kertoo nyt näitten olevan huippuunsa kouluttautuneita moniosaajia?http://yle.fi/uutiset/turvapaikanhakijat_sittenkin_varsin_koulutettuja__ministerion_tilaama_kartoitus_valmistui/8757220

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu