Onko kukaan keksinyt....

.... miten haistaa itse haiseeko hengitys alkoholille? Toisen viinan hajun kyllä huomaa heti, mutta miten omansa?
2286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kämmnen suun eteen ja syvä henkäys . Jos olet nauttinut tai tupakoinut, et kyllä välttämättä haista sitä helposti itse.
Koira haistaa kyllä alkoholin, jos meet pusuttelemaan se kääntää päänsä pois.

Äänestä
  • Heh, valitettavasti on vain kissa ja se tuntuu tykkäävän erityisesti juuri "yön yli" nukutusta hengityksen hajusta. Ei pane pahakseen vaikka olisi vähän ottanutkin edellisenä iltana :-)

    Kerran kesämökillä melkein keksin keinon tuohon "juopottelun" haistamiseen. Oltiin istuttu iltaa myöhään, aamulla heräsin kamalaan janoon, join puolikkaan isosta vesilasista ja jotenkin hönkäisin juomisen jälkeen sinne lasiin. Silloin haistoin avian selvästi "vanhan viinan" hajun, vaikka tuolla kädet suun eteen ja syvä henkäys -menetelmällä en haistanut mitään.
    Toista kertaa en ole onnistunut tuossa testissä - mistähän lie johtuu.....?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alkoplus kirjoitti:

.... miten haistaa itse haiseeko hengitys alkoholille? Toisen viinan hajun kyllä huomaa heti, mutta miten omansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu