mites vaihdetaan öljyt kyseiseen laatikkoon?
audi a6 2.5tdi 2002
mistä löytyy öljyn täyttö aukko?
kiitos
audi a6 2.5tdi 2002
mistä löytyy öljyn täyttö aukko?
kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei semmoista ole. Ei valmistaja ole varautunut siihen, että joku vaihteisto toimii niin pitkään että kysytään tämmöistä.
Ikuiset öljyt ei tartte suhmuroida! Priima laatuiset kestää isältä pojalle!
Todellakin kannatta vaihtaa se öljy, nuo tiptronickien hajoamiset johtuu enimmäkseen huonoista öljyistä. Laatikon valmistajan ohjeissa on annettu öljynvaihtoväli, mutta jostainsyystä Audi taas sanoo ettei sitä tarvitse vaihtaa. Tiptronic on "vanhanaikainen" automaattivaihteisto, joten jos öljyä vaihdettaisiin riittävästi olisi se pitkäikäinen.
Öljy täytetään öljypohjassa olevan täyttöputken avulla, taso tarkastetaan lämpimästä vaihteistosta, vaihteiden läpikäynnin jälkeen. Muista myös vaihtaa suodatin, eli öljypohja on käytettävä irti.
http://bd8ba3c866c8cbc330ab-7b26c6f3e01bf511d4da3315c66902d6.r6.cf1.rackcdn.com/AudiTiptronic2013.pdf
Hyvä ohje, kiitän.