Hei!
Onko kellään tietoa miten onnistuu peräkärryn jatkaminen? Trafin sivuilta ei oikein löytynyt tietoa. Kyseessä on tehdasvalmisteinen vuen 86 kevytperävaunu. Ei varmaan voi suin päin jatkaa? Pitääkö/riittääkö muutoskatsastus? Vai saako edes jatkaa?
Peräkärryn jatkaminen
3
4256
Vastaukset 3
- Lumessakahlaaja
Asia selvinnee parhaiten kun käyt kysymässä katsastuskonttorilta. Se, että onko kärryn jatkaminen taloudellisesti tai rakenteellisesti järkevää, onkin eri juttu. Jos tarvitset vain pidemmän vetoaisan esim. veneen tai muun pitkän tavaran kuljetusta varten ja kärrysi on muuten hyvässä iskussa, toimenpide voisi ehkä olla taloudellisesti kannattava. Tässäkin tapauksessa sinun on asennettava kokonaan uusi "täyspitkä" aisa alkuperäisen tilalle, koska alkuperäisen aisan jatkaminen taitaa olla kiellettyä. Mutta tämäkin asia selviää katsastuskonttorilla. Jos taas ajattelit pidentää lavaa, niin ainakin taloudellisesti järkevämpää lienee myydä nykyinen kärry ja ostaa riittävän pitkälavainen valmis kärry. Tarjontaa löytyy kyllä ainakin 4-5 metrin lavapituuteen asti ja pidempiäkin lähinnä safarikäyttöön tarkoitetuista 7-8 metrisistä kelkkakärryistä.
- Kärry86
Niinhän se tietenki selviäis... Lavaa olisin jatkamassa. Eikä se kustantais vaneria enempää. Rautaosat ilmasia ja ite pystyy tekemään eli 1000€ säästöä siihen että myis vanhan ja ostais uuden.
- ertyuiop1
Niin, kai se jatkaminen on luvallista, muttta sitä pitää jatkaa molemmista päistä, aika työlästä. juttuhan on niin että lava pitää olla pidempi etupuolella kuin takapuolella, kun mittaat akselin kohdalta. Jotta tasainen kuorma ei saa lavaa kippaamaan.
eli jatkat lavaa vain etupuolelta ja tee pidempi aisa, jos on neliöputkiaisa voi tehdä jatkoaisankin samalla. Kaksi putkea päälekkäin sisin mahdollisimman pitkä ja pari pulttia.
toki aina kannatt kysyä katsastuksesta, ettei ylläty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1572475- 791056
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois236997- 121966
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä73803- 76635
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun91573Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa50556- 38532
- 36498