No onpas täällä palstalla hiljaista. Pistetäämpä uusi keskustelu päälle, siis Teboilin mineraaliöljyt kestää parhaiten kuumuutta:
http://www.ekomobiili.fi/Tekstit/Oljytesti.pdf
Öljyjen lämmönkestävyys
8
878
Vastaukset
- 6436363
"Tuloksella ei ole mitään tekemistä öljyjen voiteluominaisuuksien kanssa. "
Joten miksi ketään kiinnostaisi tällainen testi? - PAOtRulaa
Mut onks siinä PAOja.
- SSSinsinööriKusee
Hauskinta on itse tutkijan loppukaneetti: " värinmuutoksella ei ole mitään tekemistä voiteluominaisuuksien kanssa".
Eli tuossa testattiin vain värinkestoa eri lämpötiloissa, nerokasta.
Tuollako on joku insinööri läpäissyt lopputyönsä? Ilmankos maa on kontallaan näiden insinöörien johtamien firmojen pudotessa jo vuosia sitten kehityksen kelkasta.- 346
Niin, olis kiva tietää, että mitä tuo värin muutos käytänössä tarkoittaa. Todennäköisesti myös voitelu ominaisuudet muuttuu noissa lämpötiloissa, vaikka se ei testistä tule esille. Jännä, että Mobil 5W-50 tummuu aikaisemmin kuin 5W-40.
- s-peku-lointia
Värin tummuminen voi tarkoittaa öljyn hapettumista, koska kuuma öljy reagoi ilman (typpi, happi, muut epäpuhtaudet) kanssa voimakkaammin ja nopeammin. Se voi myös kertoa öljymolekyylien hajoamisesta, mutta se pitäisi varmentaa esim. mittaamalla viskositeetti - viimeistään 3 tuntia @ 250 degC luulisi jo hajottavan miltei öljyn kuin öljyn molekyylit.
Voiteluominaisuuksiin tuota ei voi verrata, koska lämpötilat ovat sellaista luokkaa, missä öljyjä ei ole alunperinkään tarkoitettu toimivaksi. Omaa spekulaatiota nopeasti tummuvista öljyistä on, että ne ovat joko
a) huonolaatuisia eli hajoavat nopeasti, menettävät voitelukykyään jos molekyylirakenne hajoaa (halpamerkkit epäilyttää)
tai
b) hyvälaatuisia ja sitovat itseensä herkästi epäpuhtauksia ja tummuvat siksi, muttei tarkoita etteivät voisi voidella tummuttuaankin (eli rakenne ei hajoa, esim laadukas dieselöljy).
Miksi sitten perusmineraaliöljy kesti parhaiten kuumennusta? Voisi johtua siitä, että ne puhdistavat moottoriakin huonosti: eivät kerää likaa itseensä kuten synteettiset, jotka pitävät moottorinkin puhtaana likaantuen itse. Samaten ehkä mineraalit ovat eniten pelkkää perusöljyä ilman VI-parantajalisäaineita, jotka sitten voisivat hajota kuumennuksessa ja tummentaa öljyn (kuten synteettisissä usein). Eli mineraali ei hapetu (suojaa moottoria) eikä sen rakenne myöskään hajoa kuumassa helposti koska koostuu vahvasta perusöljystä (säilyttänee viskositeettinsa). - Näinsemenee
Lisäaineistamaton mineraaliöljy on pesevämpi kuin vastaava synteettinen. Eli pesevyys ja kyky sitoa likaa itseensä riippuu lisäaineistuksen laadusta ja määrästä. Eli hyvä mineraaliöljy hyvillä "myrkyillä" pitää moottorin puhtaampana kuin hyvä synteettinen keskinkertaisilla myrkyillä. Että näin.
- Motonomi
Eipähän Teboilit kestäneet ainakaan meillä helteellä moottoritieajoa. Moottori alkoi tunkea huohottimesta runsaasti öljyä. Ongelma loppui toisen valmistajan voiteilla. Eli ei tuo testi kerro mitään todellisesta lämmönkestosta käytössä.
- daadaajuujuujepjephaha
tais tulla melkoinen aivopieru? huohottimesta runsaasti öljyä.... salli mun nauraa. Taitaa olla paska moottori, öljyillä ei mitään tekemistä huohottamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662251Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."201904Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2401414Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2531125Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1131025En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711010Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki221007- 95907
- 22833
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin43808