Vakoilupäivityksien poisto kesti tunnin (Win7)

Miksiköhän_tunti

Poistin (ja sitten piilotin) Windows 7:sta vakoilupäivitykset (KB3068708, KB3022345, KB3075249 ja KB3080149) sekä Windows 10:iä mainostavan päivityksen (KB3035583). Sen jälkeen bootattaessa tietokone "valmisteli" päivityksien asennusta tai poistoa lähes TUNNIN ja oli pakko odotella.
Sama aika meni vanhalla peruskäyttöön tarkoitetulla hitaalla pikkuläppärillä kuin että muutaman vuoden vanhalla nykyään vielä kai kohtalaiseen pelikäyttöön riittävällä tietokoneella, jossa Windows on nopealla SSD-levyllä.
En muistanut katsoa levytila ennen ja jälkeen, mutta ehkä noiden päivityksien poisto vapautti levytilaa paljonkin, vaikka kovalevyn ledi ei paljoa vilkkunutkaan. Kun noiden päivityksien poisto ja valmistelu kesti nopeallakin mikrolla lähes tunnin, tuli kyllä mieleen ajatus, että Microsoft vain kiusasi, kun poistin heidän mielestä tärkeät päivitykset....

Miksi siinä menee tunti?

Poistin ne vakoilupäivitykset siitä vanhasta pikkuläppäristä, kun se kone meni älyttömän hitaaksi tänä talvena. Otin siitä myös automaattiset päivitykset pois päältä, kun näytti että juuri se päivitystoiminto jumitti mikroa ja lisäksi hitaalla nettiyhteydellä hidasti netinkäyttöäkin. Lisäksi otin pois päältä "Customer Experience Improvement Program (CEIP)", suomeksi "käyttäjäkokemuksen parantaminen"... Samalla otin läppärin omista sovelluksista automaattiset päivitykset pois päältä, kun ei vanhaan mikroon enää tule valmistajan omien sovelluksien päivityksiä. Koneen käynnistyminen, käyttö ja sammuttaminen, ja sen nettikäyttö nopeutuikin noiden poistojen avulla ja sitä voi taas käyttää sen jumittumatta ja lähes käyttökelvottomaksi hidastumatta.

8

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keps

      Mitä sinä poika leikit? Käytä kunnon käyttistä... Linuxia.

    • siltivakoilee

      Luuletko vakoilun tolla kadonneen! Kai muistit palauttaa sen ensimmäisen kernelinkin?
      Tosin minkä ensimmäisen, kun windows rakentaa kernelin...

      Kun sulle tulee se kymppilogo alalaitaan, on sulla silloin malwaretyyppinen haitake jo koneessasi! se ei lähde poistamalla päivityksiä!

    • vakoilulähtee

      Ubuntun asennus ei vie kuin 15 min :D

    • KatastrofiWIN

      Voi voi, kumpa olisikin niin, että vakoilun saisi pois päivityksiä poistamalla!
      Näinhän asia ei kuitenkaan ole! Seiska vakoili jo tullessaan! Siittä on näyttöä!
      Mutta kymppi on asettanut vakoilun itsetarkoitukseksi ja täyden koneen hallinnan Microsoftille!
      Jos kuvake on ilmestynyt Kymppipäivityksestä, on kone ns. Kymppisaastunut! Eli kympin Malvare on saastuttanut seiskan tai kasin tai vaihka XP:n Kykenee jopa vakoilemaan rinnalleasennettua linuxia, eillei tämä ole täysin salattu varsio, joita ei yleisesti ole käytössä kuin Kiinan ja Venäjän valtioila, esim Astra Mil

      En Ymmärrä miksi emme Suomessa tee mitään, vaan hyväksymme tämän yritysten, valtion ja kansalaisten vakoilun?????

    • Heikkouskoinenhoukka

      Oikeestikko uskot mediaan, että päivitysten poistolla katoaa vakoilu?

    • salalataus.kiellettävä
      • salalataus.kiellettävä

        "Myös tästä tietokoneesta löytyi piilotettu C:$Windows.~BT-niminen kansio, johon on ladattu Windows 10:n asennustiedostoja noin kuuden gigatavun edestä. "


    • uudet_näkymät

      Minulla Windowsin poisto kesti noin 45 minuuttia päivityksineen. Ai niin, tämä operaatiohan olikin linuxdistron asennus joka jyräsi tietokoneesta Windowsin pois.

      Tämä operaatio on kuin uusi ikkuna toimivaan ditgitaliseen maailmaan. Nyt tämä digitaalinen maailma näyttää aivan toisenlaiselta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      42
      7362
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3662
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3544
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3288
    5. Mones päivä kaivattusi on syntynyt?

      😁
      Ikävä
      51
      2974
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2812
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2464
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      185
      1820
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe