Onnistuuko nykyisin enää rosvoilla kopioida sirukorttia esim jollakin kortinlukijalla, minkä asentavat esim automaatille? Magneettijuovakortti kait oli helpompi kopioitava.
Vastaukset 6
- BankFeed1
EMV sirun kopioiminen on HYVIN hankalaa verrattuna MG juovan kopioimiseen tai kortin kuvaamiseen verrattuna. Se on mahdollista jos kortilla on matalan turvatason SDA kättely sekä allekirjoitus sallittu mutta noita ei voi päätellä kortilta mitenkään ulkoapäin.
Jos kortin myöntäjä tarjoaa geo-block mahdollisuutta kannattaa kaikki paikat jonne et aio mennä blokata pois, esim Thaimaa & Aasian erikoisuudet on maita jossa luotetaan edelleen MG juovaan. Samoin MG mahtimaa USA on ongelma korttikopoinin kanssa.
Jos olet vainoharhainen etkä nettishoppaile, voi internet käytön kieltää myös. Korttisi voidaan kopioida myös maksupäätteestä tai maksuliikenneverkoston jossakin kohdasta, esim USA:n suunalla eri promootiot käyttää korttitietoa & taltioi sitä suht leveäperäisesti. Vainoharhaisen nettishoppailukortti:
**
http://elisa.fi/lompakko/
**Virtuaalinen MasterCard vain nettishoppailuun
Vaihtoehtoinen MasterCard matkalle: http://bit.ly/IKbpz4
Fyysinen Chip&PIN Mastercard (Credit mode), missä Maestro kelpaa MasterCardin
rinnalla toimii tämäkin. - ärrfgh
Vainoharha vai turvatoimi, riippuu siitä, kumpi turvaa etunsa, pankki vai kuluttaja
- Pekka_P
Automaatilla oli kopiointilaite.Tililtä hävisi rahat.
Pankki korvasi vahingon.Siinä vaan meni melko pitkä aika ennenkuin korvauksen pankilta sai.- BankFeed1
"Automaatilla oli kopiointilaite.Tililtä hävisi rahat.
Pankki korvasi vahingon.Siinä vaan meni melko pitkä aika ennenkuin korvauksen pankilta sai."
Aivan, siinä kopsattiin kortin MG juova & kamera/valenäppis taltioi PIN koodin
Jos olisi kortti jossa vain siru/NFC sekä kortin numerot vain tulostettuna korttiin
loppuisi tälläiset automaattirötökset nopeahkosti.
- KysynVaanNyt
"Automaatilla oli kopiointilaite.Tililtä hävisi rahat."
Saiko ne kameralla siinä myös tunnusluvun urkittua? Vai voiko kortin kopioida siten että vaikka eivät tunnuslukua saa niin voivat käyttää väärin? Miten sitä voi silloin käyttää väärin, nettiostoksiin? - Laamakuiskaaja
Noissa skimmauksissa kopioidaan yleensä magneettiraita, siru on paremmin suojattu. Euroopan ulkopuolella on aika monta maanosaa joissa on käytössä edelleen se vanha systeemi jossa käytetään magneettiraitaa ja sitten allekirjoitetaan kuitti, eli tunnuslukua ei käytetä. Rikollisuus on nykyään sen verran kansainvälistä että Suomessa skimmatun kortin kopiota voidaan nopeasti käyttää Aasiassa, Afrikassa tai Etelä-Amerikassa,
Joissakin pankeissa on mahdollista verkkopankin kautta rajata kortin käyttöä alueittain sekä estää nettikäyttö, kannattaa käyttää.
http://yle.fi/uutiset/luottokortin_aluerajaus_ei_ole_kaytossa_kaikilla_pankeilla/8442398
http://yle.fi/uutiset/nainen_yllattyi_tiliotteestaan_huijari_oli_torsannyt_rahaa_kauneustuotteisiin_vaikka_luottokortti_oli_visusti_tallessa/7499687
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/09/25/tiesitko-taman-pankkitunnukset-pitaa-salakirjoittaa-jos-niita-sailyttaa-kotona
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/02/24/miksi-luottokortin-tarkastusnumero-painettu-korttiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 107730
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19660Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 68499
- 63491