Sirukortin kopioiminen

MitenOnTämä

Onnistuuko nykyisin enää rosvoilla kopioida sirukorttia esim jollakin kortinlukijalla, minkä asentavat esim automaatille? Magneettijuovakortti kait oli helpompi kopioitava.

6

2316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BankFeed1

      EMV sirun kopioiminen on HYVIN hankalaa verrattuna MG juovan kopioimiseen tai kortin kuvaamiseen verrattuna. Se on mahdollista jos kortilla on matalan turvatason SDA kättely sekä allekirjoitus sallittu mutta noita ei voi päätellä kortilta mitenkään ulkoapäin.

      Jos kortin myöntäjä tarjoaa geo-block mahdollisuutta kannattaa kaikki paikat jonne et aio mennä blokata pois, esim Thaimaa & Aasian erikoisuudet on maita jossa luotetaan edelleen MG juovaan. Samoin MG mahtimaa USA on ongelma korttikopoinin kanssa.
      Jos olet vainoharhainen etkä nettishoppaile, voi internet käytön kieltää myös. Korttisi voidaan kopioida myös maksupäätteestä tai maksuliikenneverkoston jossakin kohdasta, esim USA:n suunalla eri promootiot käyttää korttitietoa & taltioi sitä suht leveäperäisesti. Vainoharhaisen nettishoppailukortti:
      **
      http://elisa.fi/lompakko/
      **Virtuaalinen MasterCard vain nettishoppailuun

      Vaihtoehtoinen MasterCard matkalle: http://bit.ly/IKbpz4
      Fyysinen Chip&PIN Mastercard (Credit mode), missä Maestro kelpaa MasterCardin
      rinnalla toimii tämäkin.

    • ärrfgh

      Vainoharha vai turvatoimi, riippuu siitä, kumpi turvaa etunsa, pankki vai kuluttaja

    • Pekka_P

      Automaatilla oli kopiointilaite.Tililtä hävisi rahat.
      Pankki korvasi vahingon.Siinä vaan meni melko pitkä aika ennenkuin korvauksen pankilta sai.

      • BankFeed1

        "Automaatilla oli kopiointilaite.Tililtä hävisi rahat.
        Pankki korvasi vahingon.Siinä vaan meni melko pitkä aika ennenkuin korvauksen pankilta sai."

        Aivan, siinä kopsattiin kortin MG juova & kamera/valenäppis taltioi PIN koodin
        Jos olisi kortti jossa vain siru/NFC sekä kortin numerot vain tulostettuna korttiin
        loppuisi tälläiset automaattirötökset nopeahkosti.


    • KysynVaanNyt

      "Automaatilla oli kopiointilaite.Tililtä hävisi rahat."

      Saiko ne kameralla siinä myös tunnusluvun urkittua? Vai voiko kortin kopioida siten että vaikka eivät tunnuslukua saa niin voivat käyttää väärin? Miten sitä voi silloin käyttää väärin, nettiostoksiin?

    • Laamakuiskaaja

      Noissa skimmauksissa kopioidaan yleensä magneettiraita, siru on paremmin suojattu. Euroopan ulkopuolella on aika monta maanosaa joissa on käytössä edelleen se vanha systeemi jossa käytetään magneettiraitaa ja sitten allekirjoitetaan kuitti, eli tunnuslukua ei käytetä. Rikollisuus on nykyään sen verran kansainvälistä että Suomessa skimmatun kortin kopiota voidaan nopeasti käyttää Aasiassa, Afrikassa tai Etelä-Amerikassa,

      Joissakin pankeissa on mahdollista verkkopankin kautta rajata kortin käyttöä alueittain sekä estää nettikäyttö, kannattaa käyttää.

      http://yle.fi/uutiset/luottokortin_aluerajaus_ei_ole_kaytossa_kaikilla_pankeilla/8442398

      http://yle.fi/uutiset/nainen_yllattyi_tiliotteestaan_huijari_oli_torsannyt_rahaa_kauneustuotteisiin_vaikka_luottokortti_oli_visusti_tallessa/7499687

      http://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/09/25/tiesitko-taman-pankkitunnukset-pitaa-salakirjoittaa-jos-niita-sailyttaa-kotona

      http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/02/24/miksi-luottokortin-tarkastusnumero-painettu-korttiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      467
      8391
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5760
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      252
      4713
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      49
      4565
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4075
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3692
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1667
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      90
      1128
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      809
    Aihe