Litiumkaivos ja metsätien rakentaminen

MaksatetaanMuilla

Onko kukaan tullut ajatelleeksi tuosta Outoveden metsätien rakentamis hankkeesta ja litium kaivoksen yhteydestä tuohon metsätien levennys hankkeeseen?
Metsätien rakentamishankkeen kustannukset peritään maan- ja metsänomistajilta ja maksuja perustellaan käyttötarpeen mukaan. Minkä ihmeen takia tarvii sitä metsätietä leventään, kun ihan hyvin nykyistäkin pääsi metsässä käymään, kun siellä harvoin kävi.

Onkohan tässä koira haudattuna tulevaa litium kaivoshanketta silmälläpitäen tuon tien levennys, kun on se tähänkin saakka leveys hyvin riittänyt, että mitä sitä tarvii leventää.
Maksatetaanko litium kaivoksen tarvitsema leveämpi tie maan- ja metsänomistajilla. Kyllähän litium kaivoksen omistaja pitäsi maksaa tien kunnossapito ja hoito, koska sehän tietä eniten tulee käyttämään ja rasittamaan tietä.
Herättää vaan ihmetystä, että tietä alettiin leventämään sen jälkeen, kun tieto tulevasta litium kaivoksesta valmistui, että yhteys on varmana tuohon tulevaan litiumkaivokseen.
Kyllä se kaivoksen omistaja pitää jatkossa maksaa tien kulutuksesta johtuvat kustannukset, koska sehän tietä eniten käyttää, eikä metsänomistajat, jotka metsässä muutaman keran vuodessa käyvät.

4

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokouksessa_selvitetään

      Eikö teillä vielä ole ollut asiasta kokousta, jossa asiat on selvitetty? Ainakin sellainen pitäisi olla ennen kuin mitään tehdään.

      Olettaisin että metsänomistajat joutuvat osallistumaan tienlevennykseen juridisista syistä, mutta jos levennyksestä heille ei tule lisähyötyä puutavarakuljetuksissakaan, se huomioidaan tieyksiköitä jaettaessa. Parhaassa tapauksessa Keliber saa niin paljon tieyksiköitä, että metsänomistajat hyötyvät jatkossa.

      Paljon paskempi tilanne on metsien suojelualueilla. Metsähallituksella voi olla omistuksessaan valtavat alueet tien varrella, mutta sille ei laiteta yksiköitä juuri ollenkaan, koska metsänsä eivät ole talouskäytössä. Ei sittenkään, vaikka metsähallitus rakentaisi metsäänsä yleisessä käytössä olevan laavun, jolle ajellaan autoilla.

    • Lietettä

      Jos kaivos tulee, niin tulee myös myrkkyvesiä paljon. Eikö ne myrkyt voi suoraan ohjata Outoveteen, kun siellä on niin puhdas vesi, ettei siinä muutama likalitra tunnu missään? Eli eiköhän me tästä uusi Talvivaara saada.

    • torveloinen

      Kannattaa ottaa asioista selvää.
      Valtio tulee avustamaan, vaikkei vielä sovittu tiestön ja sähkölinjojen osilta.

      Tuo Talvivaaraan vertaus on ontuvaa, sillä Talvivaaran ongelmat on peräisin huonosta virkamiessuunnittelusta ja lainsäädännöistä.

      Suomessa on noin 50 muuta kaivosta,, niistä ei puhu kukaan mitään.

    • Sulfaattimaa

      Maanviljelys länsi-rannikolla on aiheuttanut paljon enemmän myrkkyjen pääsemistä vesistöihin, mutta kukaan ei siitä puhu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      350
      8878
    2. 1 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!

      Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit
      Pitkäveto
      1
      2581
    3. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      69
      2358
    4. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      179
      1955
    5. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      16
      1542
    6. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1401
    7. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1347
    8. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      184
      1328
    9. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      60
      1310
    10. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      42
      1227
    Aihe