Häiriköt möykkäävät talossa koko yön aamuun asti

ST4-

Sinä mustatukkainen hamppi, joka häiriköit meidän talossamme tällä viikolla. Kanssasi häiriköimässä oli tummatukkainen neiti ja kolme koiraa. Lisäksi punapipoinen neiti ja reppuselkäinen mies. Teillä oli eräässä asunnossa juhlat. Oletko tosiaan sitä mieltä että möykkäämisenne oli "normaalia keskustelua"? Olet ollut aiemminkin möykkäämässä ja asunnon asukkaalle on annettu varoituskin. Miksi ihmeessä pitää tulla kerrostaloon möykkäämään kovalla äänellä, möyke alkoi edellisenä iltana, jatkui koko yön aamuseitsemään asti. Välillä ulisivat koirat, enimmäkseen kuitenkin ihmiset häiriköivät. Ihan kuin aivot puuttuisivat kokonaan. Fiksu ihminen osaisi kieltäytyä jos joku kutsuu hänet juhlimaan yöksi kotiinsa. Sitä sinä et osannut tehdä. Ensi kerran kun tulet taloomme, voisitko kertoa sen etukäteen muille asukkaille ja etsiä heille tilapäinen nukkumapaikka, jossa he voisivat nukkua rauhassa, ettei tarttis enää koskaan kuunnella tuollaista möykettä. Kaltaisesi moukka kun ei ymmärrä kuitenkaan puhetta, jos joku erehtyisi valittamaan häiriöstä. Et lainkaan ymmärrä että kerrostalossa asuu muitakin ihmisiä ja me muut haluaisimme nukkua yöllä.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asaweiiduu

      Soita hätäkeskukseen seuraavan möly tuokion aikana:):D

    • Oulunpoikaläheltäruskoa

      Ilmeisesti sinulla ei ole puhelinta ta sitte et tiedä että 112 sieltä saa hiljentäjät.

    • EiOikotietäOnneen

      Huumeet pistää meluamaan. Se on silti vähän kuin hätähuuto "KATSOKAA KUINKA SEKAISIN OLEN JA KUINKA ONNETON OLEN".

      Ei ole oikotietä onneen, mutta tie on.

    • Narkkejako

      112 nopea apu. Ilmoitus isännöitsijälle ehdottomasti muuten häädöstä tulee vähintään 6kk kestävä prosessi vaikka sikailisivat joka yö

      • Kokemusta.on

        Ei häätö vie kuutta kuukautta. Häätöilmoituksen saatuaan häädettävällä on mahdollisuus käräjäoikeudessa vaatia häädön kumoamista, mutta ei se kuutta kuukautta vie sekään. Eikä varmasti vie asiaa edes sinne käräjäoikeuteen!


    • Hiljentävä-nyrkki

      Missä päin?

    • JoonasKaljatölkki

      "normien purkaminen" voisi olla tavan takaa häiriötä aiheuttavien sujuvampi toimittaminen kartanolle... ehkä voisi perustaa jotain osittain asuntolatyyppisiä ratkaisuja häirilöinnistä häädön saaneille etteivät ihan siltain alle kuitenkaan joutusi??

    • Asukas_asukas

      Ainahan voit vaihtaa kämppää, muista olla hiljaa sitten jos vieraita tulee joskus, eli hissutellen kuiskailette.

    • näin.minä.tein

      Osta ok-talo. Et tule katumaan.

      • Rakin.naapuri

        Naapuri kuitenkin hankkii rakin, joka räkyttää yötä päivää. Näin se aina menee!


      • Hauhauhauh
        Rakin.naapuri kirjoitti:

        Naapuri kuitenkin hankkii rakin, joka räkyttää yötä päivää. Näin se aina menee!

        Ala sinäkin räkyttämään.


      • Okt-vielä

        Okt on työleiri ja sielläkään ei voi mekastaa niin että kuuluu naapuriin.


      • onnellinen_työleirillä
        Okt-vielä kirjoitti:

        Okt on työleiri ja sielläkään ei voi mekastaa niin että kuuluu naapuriin.

        Siellä voi kuitenkin mekastaa sen verran mitä naapuritkin. Ok-talo on ainoa asumismuoto, josta ei voi saada häätöä, koska siinä ei ole taloyhtiön hallitusta, isännöitsijää, kiinteistöhuoltoa, eikä järjestyssääntöjä. Talon omistaja on itse nuo kaikki, joten päättää talon asioistakin muilta kyselemättä. Televisio saa huutaa täysillä vaikka klo 2 yöllä, eikä kukaan hakkaa nyrkillä sen takia seinään tai liimaile heippalappuja ilmoitustaululle.


    • Ohikulkiturist

      Mikä oululaisia vaivaa..hermot kireällä ja aivot sakkaa tyhjää...aivan käsittämätöntä vouhotusta. Näkeehän sen jo kaupungilla kulkiessaan kuin ilmapiiri on ahdistava.

      • Simplis

        Minusta oululaiset on hyvin iloista ja rempseää joukkoa, joilla ei pipo päätä kiristä kuin harvoin, mutta sekin unohtuu äkkiä. Kulkevat kevyin mielin eivätkä rasita päätään turhilla painolasteilla ja tyytyvät vähään ja ovat siitä ehkä jopa hieman ylpeitä.

        Keskeinen ongelma on että luullaan että halujen tyydyttäminen toisi onnea. Toki se tuokin, mutta moni ei tiedä, että halujen vastustaminenkin voi tuoda onnea...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4628
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2514
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      879
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      780
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      736
    Aihe